Paroplynové elektrárne sú považované za ekologickejšie ako tepelné. Malženickú začali stavať v marci 2007.
MALŽENICE. Paroplynovú elektráreň v Malženiciach by mali spustiť do komerčnej prevádzky koncom budúceho roka. Výkon nového zdroja elektrickej energie dosiahne približne 430 megawattov (MW), čo je zhruba porovnateľné s jedným blokom neďalekej jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach. Informovala o tom spoločnosť E.ON, ktorá elektráreň buduje.
Nemecký energetický koncern E.ON ohlásil výstavbu paroplynovej elektrárne v marci 2007, práce sa spustili vlani v októbri. Malženická elektráreň by mala zamestnať priamo 35 pracovníkov. Podľa pôvodných informácií si mal projekt vyžiadať 200 miliónov eur (6,03 miliardy korún).
E.ON Energie na Slovensku vlastní 40 percent akcií distribútora elektriny ZSE, v ktorom má tiež manažérsku kontrolu. Väčšinu akcií v ZSE drží štát.
Paroplynové elektrárne sú považované oproti klasickým tepelným elektrárňam za ekologickejšie zdroje energie, pretože majú vyššiu účinnosť a nižšie emisie. Môžu rýchlo regulovať svoj výkon, preto sú výhodné aj pre elektrickú prenosovú sústavu. Nevýhodou je naopak ich závislosť od dodávok plynu z Ruska. Paroplynový cyklus je v prevádzke zhruba desať rokov v Bratislave, ďalší spustili predvlani v Leviciach. Spaľovanie zemného plynu s využitím odpadového tepla plánujú napríklad aj v Košiciach, Žiline, Nitre či v bratislavskej rafinérii Slovnaft.
Po odstavení dvoch blokov jadrovej elektrárne V1 v Jaslovských Bohuniciach sa Slovensko musí vysporiadať s výrazným poklesom domácej produkcie elektriny. Krajina je v súčasnosti závislá od jej dovozu. Výpadok majú nahradiť aj dva reaktory v Mochovciach, ktoré chcú SE dostavať.