Necelých 1,4 milióna eur z eurofondov získala Základná škola na Gorkého ulici v Trnave. Škola potrebuje novú strechu, plastové okná či modernejšie počítače. Ako jediná nie je napojená na mestský parovod. Kúrenie plynom je drahé, preto sa bude ako prvé zatepľovať.
TRNAVA. Základná škola (ZŠ) na Gorkého žiada o peniaze z Európskej únie už od roku 2005. Neúspech týchto projektov vidí riaditeľka školy, Marta Šmidáková, v tom, že boli príliš finančne nákladné. Pôvodný projekt rátal s dotáciou 3 milióny eur. „Plánovali sme vymeniť elektroištaláciu, vykurovací systém, zrenovovať interiéry tried, či vybudovať dopravné ihrisko," povedala.
Projekt preto museli okresať a zamerať sa len na tie najviac nevyhnutné zásahy. „Vyzvali nás, aby sme sa na niečo zamerali. Keďže úspora energií patrí medzi tie najdôležitejšie, uprednostnili sme zatepľovanie," dodala Šmidáková. Škola, ktorá vznikla v roku 1960, nie je napojená na mestský parovod. Kúria plynom, zateplenie celej školy má ušetriť výdavky na kúrenie.
Ak sa zateplí, tak sa aj ušetrí
„Predpokladáme, že ak bude celá budova zateplená, vymenené staré okná za plastové či nová strecha, dokážeme ušetriť viac ako dvadsať percent výdavkov na kúrenie," skonštatovala. Ušetrené peniaze zasa využijú na ďalšie rekonštrukčné práce, na ktoré už z eurofondov nezvýšilo.
Z eurofondov škola získala tento rok čiastku 1,38 milióna eur. Okrem zatepľovania projekt počíta aj s vybudovaním bezbariérových priechodov a s nákupom potrebných a modernejších počítačov. „Jednou z podmienok projektu bolo zabezpečenie bezbárierovosti. Zatiaľ sme mali iba jedného žiaka s poruchou pohybu. Dva roky tu vyučovala pani učiteľka, ktorá bola na vozíčku. Do niektorých tried sa nemala šancu dostať," potvrdila riaditeľka.
Bariéry plánujú v škole natrvalo odstrániť pomocou prenosného bezbariérového zariadenia, ktoré sa bude dať použiť v ktorejkoľvek časti školského areálu. Predpokladaný začiatok prác je naplánovaný na február budúceho roka, rekonštrukcie by nemali trvať viac ako 14 mesiacov. Podľa slov riaditeľky, práce by nemali ovplyvniť vyučovací proces na škole. „Väčšinou pôjde o vonkajšie práce. Ak by aj došlo k nejakému narušeniu vyučovania, v budove bývalej ZŠ na Limbovej ulici je dostatok voľných tried," potvrdila. Žiaci by sa tak načas presunuli.
Opravovať sa budú aj ďalšie školy
Gorkého ZŠ je druhá v poradí, čo získala potrebné peniaze na rekonštrukciu. „Ako prvá škola, ktorá získala financie z eurofondov bola ZŠ Spartakovská. Mesto spravuje celkovo deväť základných škôl, uprednostňujeme tie, kde sú zmeny nevyhnutné," uviedol Pavol Tomašovič, hovorca mesta. Niektoré menšie opravy počas roka mesto financuje z vlastného rozpočtu, na väčšie veci musí žiadať o peniaze Európsku úniu prostredníctvom projektov. „V súčasnosti sú vypracované projekty na rekonštrukciu ZŠ Cornela Mahra, ZŠ A. Kubinu a ZŠ na Námestí Slovenského učeného tovarišstva," uzavrel Tomašovič. Či budú úspešné, ukáže čas.