TRNAVA. „Kosti vrátime späť do kostnice a do jamy vytvoríme montážny vstup so schodíkmi,“ informoval hovorca mesta Pavol Tomašovič. Takéto prekrytie je finančne nenáročné a umožní, že archeologický výskum bude môcť budúci rok pokračovať.
Podľa vedúceho výskumu Erika Hrnčiarika z Katedry klasickej archeológie Trnavskej univerzity totiž ešte nenašli odpovede na všetky otázky. Archeológovia spolu s mestom uvažovali o viacerých alternatívach, od zasypania jamy až po najdrahšie riešenie - jamu osvetliť, zaskliť a urobiť z nej atrakciu pre turistov. „Túto možnosť v budúcnosti nevylučujeme, naším záujmom je ponúknuť návštevníkom niečo zaujímavé aj v priestore medzi hradbami a kostolom,“ uviedol Tomašovič. Mesto Trnava, ktoré je investorom výskumu, naň tento rok vyčlenilo približne 17 600 eur.
V súčasnosti je miesto výskumu ohradené.
Pozostatky kostnice z 11. storočia odhalil archeologický výskum pri Dóme sv. Mikuláša. Ide o dvojpodlažnú rotundu s vnútorným polomerom 6,6 metra a hĺbkou približne šesť metrov, ktorá slúžila v podzemí ako kostnica a hore ako kostolík. Stavba je na Slovensku raritou, keďže najbližšie príbuzné stavby sa nachádzajú v južnom Rakúsku. Okrem rotundy archeológovia objavili aj zvyšky sakristie kostola sv. Michala, 20 hrobov zo 16. storočia a rôzne predmety. Tie vystavia v Západoslovenskom múzeu v Trnave, neskôr sa uvažuje o zriadení expozície v priestoroch Dómu sv. Mikuláša.