PIEŠŤANY - Okrem udelenia ocenení najlepším filmom je jeho súčasťou aj premietanie úspešného dokumentu slovenského režiséra Marka Škopa Osadné. Jeho film nebol na tohtoročnom Cinematiku jedinou snímkou, ktorá reprezentovala slovenskú filmovú školu.
Od štvrtka 10. až do utorka 15. septembra majú diváci príležitosť vidieť v piešťanských kinosálach snímky, ktoré vznikli v poslednom období - dokumentárny film Petra Kerekesa Ako sa varia dejiny, Tango s komármi Miloslava Luthera, Pokoj v duši Vladimíra Balka, Nebo, peklo, zem Laury Sivákovej, Nedodržaný sľub Jiřího Chlumského, Bratislavafilm Jakuba Kronera a Cesta Magdalény Robinsonovej Mareka Šulíka.
MFF Cinematik sa koná aj vďaka finančnej podpore Ministerstva kultúry (MK) SR. Riaditeľka Sekcie médií a audiovízie (SMA) Nataša Slavíková pre uviedla, že je šťastím, že nastala situácia, keď možno pripraviť samostatnú prehliadku slovenských diel. Boli roky, keď nebolo čo premietať a nebolo čo oceňovať," povedala.
MK SR podporilo Cinematik podľa jej slov už tretíkrát. Festival má už štvrtý ročník, štvorka predstavuje stabilitu a aj toto podujatie má už svoje začiatočnícke časy za sebou. Nezľavil zo svojich kritérií ani v čase krízy. Je určený predovšetkým mladých tvorcom a priťahuje hlavne a nielen mladého diváka," dodala Slavíková.
MK SR má záujem pomôcť festivalu aj v budúcnosti. Po vzniku Audiovizuálneho fondu, ktorého zákon platí od januára 2009, sa otvoril podľa riaditeľky SMA nový priestor pre rozvoj audiovizuálnej kultúry a priemyslu. Začalo sa vytvorením štatútu, organizačným poriadkom, systémom podpory audiovízie a podprogramov. Medzi nimi bude aj podprogram na podporu festivalov," informovala Slavíková.
Audiovizuálny fond je však primárne podľa jej vyjadrenia určený na podporu pôvodnej slovenskej tvorby. V systéme budú samostatné kapitoly pre hranú tvorbu, dokument, animovanú tvorbu a pre diela pre deti do 12 rokov," dodala Slavíková. Očakáva preto, že aj Cinematik postupne zareaguje na situáciu a zaradí do svojho programu filmy pre deti a animované filmy.
Oceňujeme, že festival dáva divákom možnosť vidieť kvalitné európske filmy a to takmer zadarmo," dodala Slavíková. Podľa nej je takisto dobré, že pred každou premietnutou snímkou si možno vypočuť predslov buď tvorcu alebo filmového odborníka. Na Cinematiku, ako ďalej uviedla, nejde iba o premietanie filmov, ktoré v konečnom dôsledku predstavujú virtuálny svet, ale aj o vzdelávanie diváka i autora.
Preto boli do programu MFF zaradené aj prednášky a semináre o vnímaní filmovej a mediálnej kultúry na témy Ako zvyšovať úroveň mediálnej gramotnosti?, Film a autorské právo a Audiovizuálny fond. Vnímam ako potrebu aj na takomto festivale pripomínať, že síce film nám otvára nové horizonty, prenáša nás v čase a priestore, no často núti prežívať pocity druhých. Je ale dôležité zdôrazňovať, že rovnako ich treba prežívať v reálnom živote, na čo sa často zabúda," povedala riaditeľka Sekcie médií a audiovízie MK SR Nataša Slavíková.
Do 4. ročníka MFF Cinematik bolo zaradených 56 celovečerných a 66 stredometrážnych a krátkometrážnych filmov v desiatich nesúťažných a jednej súťažnej sekcii. Čestnou predsedníčkou MFF je herečka Božidara Turzonovová. Hlavnou cenou je Meeting Point Europe Award - cena hlavnej súťažnej sekcie Miesto stretnutia Európa, do ktorej bolo zaradených 15 európskych filmov. Vybralo ich 15 mladých európskych filmových kritikov.