TRNAVA. Zákon o ochrane nefajčiarov, ktorý platí od 1. septembra, stanovuje povinnosť stavebne oddeliť nefajčiarsku časť od fajčiarskej v reštauračných zariadeniach. Ako uviedla regionálna hygienička Darina Lopušná, dodržiavanie zákona kontrolujú priebežne. „Pri prvej kontrole prevádzkovateľom reštauračných zariadení skôr vysvetľujeme zákon, pretože nie vždy ho chápu správne. Udeľovanie pokuty prichádza na rad až pri opätovných kontrolách.“ Dodala, že niektorí majitelia prevádzok sa ešte stále rozhodujú, či oddelia fajčiarsku časť alebo zrušia fajčenie úplne, prípadne či prestanú variť. „Podľa našej skúsenosti sa menšie prevádzky rozhodnú skôr pre nefajčenie, pretože nemajú priestorové možnosti na predelenie,“ uviedla Lopušná.
Hygienici sa pri kontrolách často stretávajú s negatívnymi reakciami na novelu zákona. „Ľudia sa skôr dožadujú toho, aby zákaz platil paušálne pre všetkých, takto sa niektorí cítia byť diskriminovaní,“ skonštatovala. Za nedodržanie tohto bodu zákona môžu hygienici udeliť pokutu od 331 do 3 319 eur.
V kompetencii RÚVZ je aj kontrola ochrany nefajčiarov na pracoviskách, v úradných budovách a obchodných centrách. „Vo výrobných zariadeniach s dodržiavaním zákona problém nie je, lebo tam to väčšinou nedovoľuje výrobný proces. Horšia situácia je v administratívnych priestoroch,“ uviedla Lopušná. Za nedodržanie zákona v tomto bode už pokuty udelili, ich počet však zverejnia až v koncoročnej štatistike.
Podľa nového zákona o ochrane nefajčiarov musia reštaurácie a pohostinstvá stavebne oddeliť časť pre fajčiarov. Časť pre nefajčiarov pritom musí tvoriť minimálne polovicu z plochy zariadenia a musí byť umiestnená pri vstupe do prevádzky. Obmedzenie neplatí pre prevádzky, kde sa podávajú len nápoje.