TRNAVA. Mesto získalo na projekt rekonštrukcie vykurovacieho systému s celkovým rozpočtom 154.214 eur (4,6 milióna Sk) grant z nadačného fondu Slovenského plynárenského priemyslu (SPP), a tak výmena starých gamatiek za výkonné klimatizačné jednotky nezaťažila natoľko mestský rozpočet. Nová technológia umožňuje vykurovať budovy pomocou fyzikálnych vlastností tekutého chladiva, ktoré pri vyparovaní pohlcujú teplo z okolia, čo umožňuje vysokú energetickú účinnosť.
Projekt realizovala firma EMS-YZAMER, energetické služby a monitoring, s. r. o. so sídlom v Trnave. "Všetky zásahy do budovy sme museli konzultovať s pamiatkarmi," povedal dnes pre TASR jej technický poradca Miroslav Machovič. Podľa jeho vyjadrenia ale vzhľadom na charakter technológie neboli potrebné zásadné kroky. "Využili sme staré komíny a prieduchy v stenách," dodal.
Na radnici inštalovali 25 jednotiek, ktoré podľa potreby budovu vykurujú alebo ochladzujú. Systém je napojený na plynové tepelné čerpadlo, čo odbúralo nutnosť vybudovať novú elektrickú rozvodňu. "Motor má nízku spotrebu aj vďaka tomu, že používa obnoviteľný zdroj energií. Teplo na vykurovanie objektu je odoberané nielen z okolitého vzduchu, ale aj zo spalín vznikajúcich pri procese spaľovania zemného plynu motorom," dodal Machovič. Oproti klasickým plynovým znižuje produkciu emisií až o 60 %. "Tento systém je pre náš radničný projekt veľmi vhodný. Predtým, ako sme ho uviedli na trh, sme ho odskúšali dlhodobo v našich vlastných priestoroch," povedal Machovič.
Primátor Trnavy Štefan Bošnák na dnešnom uvedení nového systému vykurovania ocenil možnosť inštalovať ho práve na trnavskej radnici. Pre neho je dôležitá úspora finančných prostriedkov, hoci úsporu na vykurovaní bude poznať až po skončení prvej vykurovacej sezóny.
(1 EUR = 30,1260 SKK)