Krízové stredisko v Trnave funguje už takmer rok, od konca augusta minulého roka doteraz pomohlo 43 klientom.
TRNAVA. Ako agentúru SITA informovala riaditeľka Andrea Kurincová, stredisko je určené deťom a matkám s deťmi, ktoré sa ocitnú v krízovej životnej situácii. „Hlavne ide o týrané deti a matky, alebo tých čo sa doslova zo dňa na deň ocitli na ulici,“ spresnila Kurincová.
Kapacita strediska je 26 miest, z toho 18 je vymedzených pre deti, ktoré sem umiestni Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, alebo sa tu ocitnú na žiadosť rodičov.
„Napríklad ak ide matka do nemocnice na dlhší čas a nemá sa jej kto postarať o deti,“ uviedla riaditeľka. Momentálne žije v stredisku 20 klientov, z toho jedenásť je umiestnených v pavilóne pre matky s deťmi. O ten je najväčší záujem, počet žiadostí prevyšuje počet voľných miest. Podľa Kurincovej však časť z nich tvoria tí, ktorí chcú toto zariadenie zneužiť.
„Spolupracujeme s obcami a s úradmi práce, prešetrujeme pomery a okolnosti, za akých prišla matka do situácie, že nemá kde bývať a čo všetko spravila pre to, aby túto situácii vyriešila,“ povedala a dodala, že napriek snahe eliminovať takéto prípady sa to nie vždy darí. Krízové stredisko je však iba dočasným riešením situácie, matky s deťmi tu môžu byť ubytované maximálne pol roka a samotné deti pol roka až jeden rok.
Napriek veľkému záujmu rozšírenie strediska zatiaľ neplánujú. „Momentálne však upravujeme vonkajší areál tak, aby sa tu deti cítili dobre,“ povedala Kurincová. V rámci voľnočasových aktivít s deťmi rozbiehajú aj rôzne terapie - arteterapiu, canisterapiu, ergoterapiu či animoterapiu. Prázdniny majú deti spestrené výletmi, návštevou kúpalísk a pod.
Zriaďovateľom Krízového strediska je Trnavský samosprávny kraj. Zariadenie v súčasnosti zamestnáva 20 ľudí, medzi nimi aj psychológa, sociálneho pracovníka, špeciálneho pedagóga a vychovávateľa a zdravotnú sestru. Okrem útočiska poskytuje tým, ktorí to potrebujú, bezplatné poradenstvo. Podľa riaditeľky v roku 2008 túto službu využilo 18 klientov, tento rok zatiaľ 24.