HRADIŠTE POD VRÁTNOM. Veterné parky na záhorských kopanicich majú svojich ostrých odporcov. Aktivisti z občianskeho združenia Krajina bez vrtúľ nechýbali ani na územnom konaní, ktoré sa uskutočnilo v obci. Aktivisti už niekoľko rokov protestujú proti výstavbe veterných elektrární na Záhorí, pričom ich najviac znepokojuje vizuálny dopad elektrární a vzdialenosť od domov. Tento raz žiadali prerušenie územného konania, keďže ministerstvo životného prostredia upustilo od niektorých podmienok, ktoré mal investor Enairgy Veterná energia splniť.
Územné konanie museli prerušiť
Územné konanie prebiehalo pre tri veterné elektrárne, jednu v Osuskom a dve v Hradišti pod Vrátnom. Malo sa na ňom rozhodnúť, kde budú elektrárne stáť. Konanie sa však prerušilo, keďže chýbali vyjadrenia od niektorých orgánov k projektu veterných parkov. „Samozrejme, rátali sme s tým, pretože to nestihli," povedal zástupca investora Patrik Križanský. Ostrá diskusia sa vyhrotila po tom, ako zástupcovia investora odporcov upozornili, že ak investorovi vznikne škoda, bude sa zaoberať jej možnou náhradou.
„Žiadam, aby ste to zaznamenali, že nás tu zastrašujú vymáhaním nejakej škody. My ako dotknutí účastníci sme žiadnu škodu nikomu nespôsobili a v zmysle zákona máme právo sa pýtať, vyjadrovať, vznášať námietky a na základe nich vám nevzniká žiadne oprávnenie na vymáhanie nejakej škody," oponoval Jozef Piroha.
Križanský to popiera. „Nikomu sme sa nevyhrážali. Je to zlá interpretácia. Chápeme, že sa v zmysle zákona snažia dovažovať vlastných práv, ktoré sú podľa nášho názoru neopodstatnené. Je na stavebnom úrade o tom rozhodnúť, avšak informácia z našej strany bola v tom, že sa naďalej budeme riadiť zákonom," reagoval.
Rozdelená dedina
Na prejednávaní v Hradišti nechýbal ani Jozef Masár, ktorý v lokalite vlastní pôdu a pestuje na nej obilniny. „Obávam sa, že keď tam veterné elektrárne budú, nebudem môcť ďalej pestovať. Kto nám zaručí, že tam nebude obmedzené pestovanie kukurice a slnečnice?," pýtal sa. Podľa Križanského bude v lokalite možné pestovať obilniny naďalej.
Veterný park už v minulosti rozdelil dedinu na dva tábory. Proti turbínam sa dokonca viedla petícia. „Ešte stále sa takto doťahujú? Dokedy to bude trvať. Je to tu pol na pol, niektorí elektrárne chcú, iní nie. My by sme aj chceli, hoci nevieme, čo by nám to prinieslo," reagovala jedna z predavačiek v obci.
Investor v súčasnosti plánuje postaviť tri turbíny v celkovej hodnote 11 mil. eur. (330 mil. korún), ktoré by mali vyrábať 13 GWh elektrickej energie ročne. Neskôr by ich malo byť až desať. Elektrika však nepôjde priamo do domácností. „Nepoputuje priamo do obecných sietí, zákon nám to neumožňuje. Pôjde do elektrickej distribučnej siete," tvrdí Križanský.
Investor sa pritom zaviazal, že obce budú mať zabezpečené každoročný príjem za veterné turbíny. Križanský sumu nešpecifikoval. „Teraz sa navýšila. Podpísali sme aj deklaráciu pre podporu obce," dodal zástupca investora.