PIEŠŤANY. Verbálne útoky na policajtov vraj nie sú ničím výnimočným. Potvrdil to Peter Gogol, zástupca náčelníka Mestskej polície (MsP) v Piešťanoch. Najčastejšie vraj k slovným urážkam dochádza pri kontrolách podávania alkoholu mladistvým a pri riešení dopravných priestupkov.
„Policajt môže osobu vyzvať, aby s urážkami podozrivý z priestupku prestal a keď podozrivý z priestupku pokračuje vo verbálnych útokoch uvedená skutočnosť sa rieši ako neuposlúchnutie výzvy verejného činiteľa v zmysle priestupkového zákona," informoval Gogol.
Konkrétnych prípadov verbálnych útokov na policajtov je vraj viacero. „Istý známy slovenský cestovateľ, textár a skladateľ stál zo svojím vozidlom v zákaze vjazdu všetkých motorových vozidiel a nakoľko sa vodič vozidla nenachádzal pri svojom vozidle, bolo mu na vozidlo nasadené blokovacie zariadenie na zabránenie odjazdu vozidla," potvrdil Gogol. Po svojom príchode k vozidlu začal verbálne napádať hliadku MsP a vyhrážať sa jej. „Na základe tohto incidentu bola privolaná hliadka štátnej polície, ktorá uvedenú vec doriešila," uzavrel Gogol.
„Trestný čin verbálneho útoku na policajta trestný zákon a ani priestupok, priestupkový zákon nešpecifikuje," uviedla Andrea Polačiková hovorkyňa Prezídia Policajného zboru SR. Ako ďalej naznačila, všetko vraj závisí od konkrétnej situácie. „Ak napríklad dôjde zo strany osoby k vyhrážaniu, môže ísť o trestný čin nebezpečného vyhrážania, za ktorý môže hroziť trest odňatia slobody na 6 mesiacov až 3 roky. Policajt sa však môže brániť v občiansko-právnej rovine, čo znamená, že môže podať žalobu na ochranu osobnosti," dodala.