mi a ich fašistickými a maďarskými prisluhovačmi počas druhej svetovej vojny.
DUNAJSKÁ STREDA. Pietnu slávnosť v predvečer medzinárodného Pamätného dňa holokaustu Rómov zorganizovala Rada mimovládnych organizácií rómskych komunít, Inštitút pre romologický výskum, metodiku a praktickú aplikáciu v Dunajskej strede spolu s Mestským úradom a mestom Dunajská Streda.
Čaplovič sa v rámci spomienkového podujatia stretol s prítomnými predstaviteľmi rómskych organizácií, mestskej a okresnej samosprávy, zahraničnými diplomatmi i s občanmi Dunajskej Stredy. "Téma rómskeho holokaustu bola nielen na Slovensku dlhé roky tabuizovaná a skresľovaná a mnohé fakty o vyhladzovaní tejto menšiny nacistami a fašistami počas druhej svetovej vojny sú aj dnes majoritnému obyvateľstvu, ale, žiaľ, i mnohým Rómom ešte stále neznáme," uviedol v tejto súvislosti a dodal, že nielen z dôvodu nárastu extrémistických, rasistických a xenofóbnych prejavov predovšetkým u mladej generácie, ale aj z dôvodu zvyšovania národného povedomia Rómov je však veľmi dôležité poznať túto dlho ignorovanú temnú kapitolu európskej histórie.
"Ešte väčší význam to má v súvislosti so zložitou situáciou viac než 10 miliónov Rómov v súčasnej Európe z pohľadu dodržiavania ľudských práv," upozornil vicepremiér a konštatoval, že Pamätný deň holokaustu Rómov upozorňuje aj dnes, že medziľudské vzťahy sa musia vytvárať na základe solidarity, tolerancie a sociálnej inklúzie.
"Vláda Slovenskej republiky sa uplatňovaním týchto hodnôt v každodennom živote našich občanov snaží realizovať lepšie podmienky pre život menšín, konkrétne aj rómskej národnostnej menšiny, aby sa neopakovali tragédie minulosti," vyzdvihol Čaplovič. Poukázal tiež na to, že počas svojho terajšieho ročného predsedníctva v medzinárodnej európskej iniciatíve pod názvom Dekáda začleňovania rómskej populácie v rokoch 2005-2015, predstavujúcej prevratnú zmenu v politike voči Rómom, sa chce Slovensko zamerať na priority, ktoré považuje za kľúčové: "zlepšenie zamestnanosti, vzdelania, zdravia a bývania rómskej menšiny".
Mierumilovná verejnosť celého sveta si holokaust Rómov počas druhej svetovej vojny pripomína v druhý augustový deň. Pamätný deň rómskeho holokaustu bol vyhlásený najmä z iniciatívy poľských Rómov a medzinárodných rómskych organizácií na pamiatku obetí nacistického vraždenia v Osvienčime, kde v noci z 2. na 3. augusta 1944 zavraždili v plynových komorách 2900 rómskych mužov, žien a detí.
V poľskom Osvienčime-Brezinke (Auschwitz-Birkenau) bol najväčší koncentračný tábor pre európskych Rómov zriadený v decembri 1942. Do neho postupne priviezli vyše 20 tisíc Rómov zo Slovenska, Čiech a Moravy, Holandska, Belgicka, severného Francúzska, Poľska a štátov vtedajšieho Sovietskeho zväzu, prevažná väčšina z nich tam našla svoju smrť. Preto sa tam aj každoročne začiatkom augusta uskutočňujú pietne podujatia.