a chránené vtáčie územie. Ornitológovia preto varujú.
ZÁHORIE. Ministerstvo životného prostredia malo pri vstupe Slovenska do Európskej únie vyhlásiť chránené vtáčie územia. Ornitológovia určili na základe odborných kritérií 40 území. Vláda ešte v roku 2003 schválila 38 a zoznam zaslala Európskej komisii. Ministerstvo však do dnešného dňa vyhlásilo len 21 chránených vtáčích území.
Nevyhlásili ani Záhorské Pomoravie
Medzi nevyhlásenými územiami je aj oblasť Záhorské Pomoravie, ktoré je významné niekoľkými druhmi vzácnych vtákov. "Územie je významné aj tým, že tam zimuje viac ako 20-tisíc jedincov divých husí. Dokonca tam aj hniezdia," vysvetľuje ornitológ a riaditeľ organizácie SOS/ BirdLife Slovensko Miroslav Demko.
Husi pravidelne prelietavajú medzi Maďarskom, Rakúskom a Slovenskom. "Podľa podmienok, aké majú, menia svoje stanovištia. Nocujú na plochách, kde sa cítia bezpečne. Je to celá populácia," hovorí.
Hrozí súd?
Ornitológovia apelujú na ministerstvo. "Písali sme už každému ministrovi, keďže sa menia, aby tieto zvyšné územia vyhlásili," hovorí Demko. Domnieva sa, že dôvodom nevyhlásených vtáčích území môžu byť plánované investičné akcie, ktoré by mohli predstavovať problém pre ich realizáciu.
Ministerstvo však tvrdí, že pripravované vyhlášky, vrátane vyhlášky o chránenom vtáčom území Záhorské Pomoravie dokončuje.
"Odstraňuje zásadné rozpory, ktoré vznikli na základe požiadaviek pripomienkujúcich subjektov, ktorými sú vlastníci jednotlivých území. Po odstránení rozporov budeme postupne predkladať vyhlášky o chránených vtáčích územiach prostredníctvom príslušnej komisie legislatívnej rady vlády," uviedla hovorkyňa ministerstva Jana Kaplanová.
Demko upozorňuje aj na to, že ak Slovensko ani po viac ako piatich rokoch od vstupu do únie nevyhlásilo tieto územia za vyhlásené, môže mu hroziť žaloba na Európskom súdnom dvore.
Slovensku podľa Kaplanovej zatiaľ súd zo strany Európskej komisie nehrozí. "Európska komisia je informovaná o zabezpečovaní postupného schvaľovania vyhlášok po odstránení spomínaných rozporov," dodala.
Ornitológom sa nepáči
"Nevyhlásením chránených vtáčích území nie sú poškodené len záujmy ochrany prírody. Tým, že do dnešného dňa nie je vyhlásená takmer polovica chránených vtáčích území, prichádzajú v nich užívatelia a vlastníci lesov a poľnohospodárskej pôdy o možnosť príspevkov z Plánu rozvoja vidieka na ekologické hospodárenie. Toto pokladáme za obzvlášť závažný problém v období finančnej krízy," dodáva Miroslav Demko. Nevyhlásenie chránených vtáčích území, ktoré by mali zabezpečovať dostatočnú ochranu, považuje za hrubé porušenie základných princípov ochrany prírody.
Aj preto verí, že ministerstvo životného prostredia ich v krátkom čase vyhlási a zabráni tak prípadnému súdnemu sporu, ako aj ďalšiemu znehodnocovaniu životného prostredia na Slovensku.