Krajskému mestu Trnava sa zatiaľ darí vykrývať výpadok príjmov tohtoročného rozpočtu. Najväčší podiel na ňom má príjem z daní fyzických osôb, ktorý bude podľa odhadov o dva milióny eur nižší.
TRNAVA. Ako uviedol hovorca mesta Pavol Tomašovič, radnica podnikla viacero opatrení na dosiahnutie vyrovnaného hospodárenia. Pri bežných výdavkoch už začiatkom roka nariadili šetrenie v priemere osem percent vo všetkých oddeleniach magistrátu a mestských zariadeniach. „Vedúci odborov dostali za úlohu podľa možnosti šetriť aj nad rámec prijatých opatrení - vyjednávať s dodávateľmi o cenách a podobne," spresnila prednostka Mestského úradu (MsÚ) v Trnave Hana Dienerová.
Opatrenia sa podľa nej týkajú aj zamestnancov MsÚ. „Nepreplácame im nadčasy, namiesto toho si berú náhradné voľno. Neprijímame nových zamestnancov a je pozastavené aj odmeňovanie," uviedla.
Zamestnancom MsÚ v Trnave nepreplácajú v rámci šetrenia nadčasy.
Dodala, že všetky prevádzkové náklady na chod úradu podliehajú analýze a kontrole. Hoci mesto na tento rok schválilo konzervatívny rozpočet, museli ho už trikrát aktualizovať.
Ďalšia aktualizácia sa v prípade potreby uskutoční na augustovom zasadnutí mestského zastupiteľstva. Mesto tento rok nezrealizuje projekty, ktoré sú v začiatočnom štádiu a tie, ktoré nie sú majetkovo-právne usporiadané. Vyradili tiež projekty, na ktoré neboli vypísané výzvy na úrovni ministerstiev. Týka sa to napríklad rekonštrukcie pešej zóny, rekultivácie skládky v obci Boleráz, ale aj trnavskej karty, ktorá mala obyvateľom Trnavy poskytovať viaceré výhody. Investovať chcú prednostne do dopravy, školstva a sociálnych vecí. Väčšie a nákladnejšie projekty rozložia na etapy a budú ich robiť viac rokov. Predstavitelia mesta však tvrdia, že šetrenie rozhodne neovplyvní výkon zverených kompetencií od štátu.