Utorok, 19. január, 2021 | Meniny má MárioKrížovkyKrížovky

Blahobyt chceli zaviesť násilím

V Borskom Mikuláši uplynulo už 60. rokov od jednej z brutálnych udalostí, ktoré sa páchali za bývalého komunistického režimu. Komunisti počas udalostí, ktoré sa dnes nazývajú aj "tri dni nijak" v obci napáchali peklo na zemi. Udalostí sa zúčastnil aj vted

Stanislav Májek: Prinútili nás si kľaknúť a bili nás obuškami.Stanislav Májek: Prinútili nás si kľaknúť a bili nás obuškami. (Zdroj: PETRA NAGYOVÁ)

y 16-ročný chlapec, Stanislav Májek.

Čo predchádzalo udalostiam z 3. a 8. júla 1949 v Borskom Mikuláši, ale aj podobným akciám na celom Slovensku?

Po tom, čo komunisti vo februári 1948 násilím prevzali moc v štáte, vyostrili aj proticirkevnú politiku. Na biskupov vyvíjali najprv nátlak. Keď zistili, že mu nepodľahnú, rozhodli sa rozložiť cirkev vnútorne. K tomu mala slúžiť Katolícka akcia, ktorú založili 10. júna 1949 v Prahe a do ktorej získali niekoľkých "vlasteneckých kňazov". Tým bola odštartovaná masívna protikatolícka kampaň.

Skryť Vypnúť reklamu

Uskutočnili sa školenia agitátorov, ktorí chodili po fabrikách a dedinách presviedčať občanov o Katolíckej akcii spolupracujúcej s komunistickým režimom a tomu istému cieľu zriadili z komunistov akčné výbory. V mnohých obciach na Slovensku prišlo k otvoreným protestným akciám, ktoré komunistická moc brutálne potlačila.

Medzi prvé komunistami vyprovokované akcie patria i udalosti, ktoré sa odohrali v dňoch 3. a 8. júla 1949 v obci Borovský Svätý Mikuláš, a ktoré sú ľudovo známe aj ako Na Búroch bolo "tri dni nijak". Udalosti sa odohrali za pôsobenia dekana Mons. Augustína Karmaša, ktorého v júni 1949 navštívil Jozef Lukačovič a presviedčal ho, aby sa pridal ku Katolíckej akcii. Inak "zmešká posledný autobus". Augustín Karmaš to však jednoznačne odmietol.

Skryť Vypnúť reklamu

Boli ste priamym účastníkom týchto udalostí v rodnej obci. Kto ich vyprovokoval, aký mali priebeh a následky?

Aj keď som bol priamym účastníkom, mnohé údaje som si upresnil z archívnych dokumentov, hlavne súdnych materiálov. V nedeľu 3. júla 1949 mal novokňaz Rudolf Butaš z Borského Svätého Petra primície. Práve v tento deň Okresný výbor Komunistickej strany Slovenska a Okresný národný výbor v Senici nad Myjavou vyslali do oboch obcí agitovať ozbrojeného referenta továrne Dynamit Nobel Františka Tavalyho.

V obciach vládla sviatočná nálada, na primície prišli ľudia z celého okolia. Tavaly najprv navštívil richtára a predsedu miestneho národného výboru v Borskom Svätom Mikuláši Ondreja Matulu. Ten mu navrhol prednášku odložiť na iný termín. Síce od nej Tavaly ustúpil, na prednáške v Borskom Svätom Mikuláši trval.

Skryť Vypnúť reklamu

Richtár ju dal vyhlásiť po litániách pred starou budovou miestneho národného výboru, ktorý sa nachádzal v tesnej blízkosti kostola. Podgurážený Tavaly tam rečnil o blahobyte sovietskych kolchozníkov a ľudí poúčal o Katolíckej akcii tak, že urážal ich katolícke cítenie. Najskôr sa ohradzovali, potom ho najbližšie stojace ženy potiahli za kabát, a niektorí ho asi aj štuchli. Tavaly sa im však s pištoľou v ruke vyšmykol a bežal smerom na železničnú stanicu. Niektorí pobúrení mládenci ho dobehli, sotili na zem, pištoľ mu vytrhli a odhodili.

Čo sa stalo potom?

Agitátor Tavaly po príchode do Senice svojich súdruhov o všetkom informoval. Na okrese štyri dni riešili, ako zlomia odpor občanov. Z Ústredného výboru Komunistickej strany Československa v Prahe dostali pokyn, aby exemplárne potrestali niekoľkých účastníkov.

Do pohotovosti uviedli ľudové milície a všetky bezpečnostné zložky okresu, o pomoc požiadali aj Pezinok. Akciu, ktorú naplánovali na piatok 8. júla 1949, riadil strážmajster Zboru národnej bezpečnosti Štefan Škultéty zo Senice.

Nechýbal pritom ani major Globan z Bratislavy. Skoro ráno prišlo 45 príslušníkov bezpečnosti vyšetriť podozrivé osoby. Informácia o tom sa po dedine veľmi rýchle rozšírila a hovorilo sa, že prišli vziať aj pána dekana. Ľudia tomu chceli zabrániť a preto sa sústredili najmä pred žandárskou stanicou, kde už boli príslušníci Štátnej bezpečnosti.

Boli ste pritom?

Vtedy som bol 16-ročným študentom na prázdninách a tiež som sa tam išiel pozrieť. Ľudia sa pred žandárskou stanicou pokojne zhovárali a čakali, čo sa bude diať. Poobede tam bolo asi 1200 ľudí, z ktorých sa mnohí vracali z poľa.

Situáciu krátko sledovalo aj lietadlo nad obcou. Okolo pol štvrtej hodiny poobede začali v obci zvoniť zvony, ktoré upozorňovali na prichádzajúce nákladné autá a autobusy s asi 300 príslušníkmi ŠtB, milícií a Zboru národnej bezpečnosti, ktorých predtým potužili alkoholom.

Povyskakovali z áut a s revom sa vrhli na ľudí. Surovo ich bili pažbami a obuškami. Podozrivých a najmä tých, ktorí zvonili, zadržali. Ľudia sa rýchlo rozchádzali. Odchádzal som odtiaľ s bratrancom. Uniformovaní príslušníci nás však pri dome pani Rozborovej chytili.

Vtiahli nás do dvora jej domu, prinútili nás kľaknúť si a zbili nás obuškami po pätách. Pani Rozborovú, ktorá nás bránila a vraj telefonovala o pomoc do Šajdíkových Humeniec, chytili a veľmi zbili. Po tom, čo milicionári a príslušníci bezpečnosti rozohnali ľudí, doslova lietali po oboch dedinách a surovo bili každého, koho stretli.

Aj niekoho zadržali?

Veliteľom zásahu bol Palkovič. Štátna bezpečnosť si zriadila na miestnom národnom výbore vyšetrovňu. Zadržali asi 58 osôb, ktoré boli podrobené brutálnemu výsluchu. Viacerých surovo bili obuškami a rôzne mučili, čím vynucovali priznania a udanie ďalších účastníkov.

Tri dni platil v oboch obciach po siedmej hodine večer zákaz vychádzania. Zatvorili aj krčmy, obchody a miestny národný výbor. Obmedzili vstup do obce, ako aj odchod z nej. Z toho je vyplýva aj pomenovanie "tri dni nijak".

Čo nasledovalo po tomto surovom zásahu a prvých výsluchoch?

Do senickej väznice odviezli Antona Deščika, Štefana Pavlíka, Štefana Filípka, Jána Nesnadného, Jána Benka, Agnešu Vaňkovú a neskôr Hedvigu Rozborovú. Okresný súd v Senici súdil najprv skupinu Anton Deščik a spol. Okresný prokurátor Jozef Kováč ich obžaloval, že bránili "členovi úradu" Františkovi Tavalymu 3. júla 1949 prečítať Ohlas Katolíckej akcie, že ho zbili a zúčastnili sa na "vzbure", ktorá sa uskutočnila 8.júla. 1949.

Súd nad nimi 12. septembra 1949 vyniesol niekoľkoročné tresty za mrežami a peňažné pokuty. Hedviga Rozborová, ktorá pri vyšetrovaniach odporovala, sa mala stať exemplárnym prípadom. V obžalobe ju prokurátor obvinil zo zločinu účasti na vzbure, ktorej účelom malo byť útočenie so zbraňou na niektorú triedu ľudí. Brutálne vyšetrovanie spôsobilo, že ju v kritickom zdravotnom stave museli 8. októbra 1949 eskortovať do Krajskej väznice v Bratislave a odtiaľ do nemocnice, kde následkom zranení 6.januára 1950 podľahla. Štátna nemocnica ako dôvod smrti uviedla lož, alebo polopravdu, že zomrela na zápal stredného ucha.

Čo sa stalo s ďalšími?

V novembri sa očakával proces s ďalšou skupinou. Prokurátor lživo obvinil 28 člennú skupinu na čele so Štefániou Pavlíkovou, že "ozbrojení kolami, kosami a inými zbraňami napadli členov SNB" a zo zbitia Tavalyho. Za násilnú ozbrojenú vzburu hrozil obžalovaným vysoký trest. Prokurátor sa však ani slovom nezmienil, že Tavaly chcel použiť pištoľ.

Skôr než prišlo k súdu, si všetci podali žiadosť o amnestiu. Iba šiestim nevyhoveli. Tých postavili pred súd, ale pre nedostatok dôkazov ich nemohli odsúdiť. Mňa nevyšetrovali, aj keď ma vraj hľadali, pretože som dva dni po spomínaných udalostiach odcestoval na brigádu do Strojární v Turčianskom Svätom Martine.Obyvatelia z Borského Mikuláša a Petra boli medzi prvými, ktorí sa postavili na obranu svojho náboženského presvedčenia proti boľševickým metódam pri takzvanej socializácii našej dediny a budovaní komunistickej spoločnosti. O život prišla Hedviga Rozborová, ktorej meno sa nachádza na tabuli Pamätníka politických väzňov na Ružinovskom cintoríne medzi menami prenasledovaných a umučených komunistickým režimom.

Ako hodnotíte tieto udalosti?

Mnohí niesli ujmu na zdraví po celý život a niektorí predčasne zomreli. Len ťažko sa dá opísať, akému prenasledovaniu boli vystavení po prepustení z väzenia a to nielen oni, ale aj ich rodinní príslušníci. Odsúdení a väznení boli síce po roku 1989 rehabilitovaní, ale to je len malá náplasť na spôsobené krivdy. Z odsúdených dnes už nikto nežije a priamych účastníkov je veľmi málo.

Občania i historici tento odpor občanov proti násiliu hodnotia veľmi pozitívne. Proticirkevná politika v rámci Katolíckej akcie bola len začiatkom prenasledovania predovšetkým Katolíckej a Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku v ďalších rokoch.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Prvá 2-stupňová akumulátorová snehová fréza na trhu
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 3. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 4. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 5. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 6. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 7. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 8. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 9. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 10. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie
 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 2. Najobľúbenejšie auto Slovákov je opäť ŠKODA
 3. PLANEO Elektro funguje aj počas lockdownu - má akčný výpredaj
 4. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 5. MATADOR Group mení vizuálnu identitu značky
 6. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 7. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 8. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 9. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 10. Akčný výpredaj v PLANEO Elektro – to sú ceny nižšie až o 60 %!
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 22 618
 2. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 14 170
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 9 540
 4. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 443
 5. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 719
 6. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 6 616
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 250
 8. Ohlúpli sme počas Covid roka? 6 201
 9. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 6 112
 10. Kvalitnej hydiny je na pultoch stále menej. Čo vlastne kupujeme? 6 077
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trnava - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trnava

V kraji vypátrala polícia viac ako tisíc osôb

V prípade hľadaných osôb ide zväčša o úteky pred spravodlivosťou.

V Trnave chcú vo veľkom testovať cez víkend, v Hlohovci štyri dni

Záujem zorganizovať testovanie majú aj Jaslovské Bohunice, Šúrovce a viaceré ďalšie obce pri Trnave.

Odberné miesto MŠ Atómová v Trnave.

Dvaja opití Trnavčania šoférovali to isté auto

V cele policajného zaistenia skončili zhodne s troma promile alkoholu v krvi.

Ilustračná fotka

Prímestské autobusy aj naďalej jazdia v prázdninovom režime

Kraj je pripravený flexibilne reagovať a upraviť cestovné poriadky tak, aby uspokojila dopyt cestujúcej verejnosti.

Prímestská autobusová doprava

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

V Banskej Bystrici nahlásili hromadné prepúšťanie 1 486 zamestnancov

Ohrození sú zamestnanci z oblasti poštových služieb, ide o avizované prepúšťanie v Slovenskej pošte.

Informácie o skríningovom testovaní v Martine

Zatiaľ je v meste k dispozícií deväť funkčných odberových miest, celoplošne sa v metroplote Turca bude testovať najmä počas víkendu.

Prievidza sa pripravuje na skríningové testovanie

Mesto počas víkendu predbežne plánuje vytvoriť 25 odberných miest. V článku nájdete ich zoznam.

Už ste čítali?