Pondelok, 16. december, 2019 | Meniny má Albína

Blahobyt chceli zaviesť násilím

V Borskom Mikuláši uplynulo už 60. rokov od jednej z brutálnych udalostí, ktoré sa páchali za bývalého komunistického režimu. Komunisti počas udalostí, ktoré sa dnes nazývajú aj "tri dni nijak" v obci napáchali peklo na zemi. Udalostí sa zúčastnil aj vted

Stanislav Májek: Prinútili nás si kľaknúť a bili nás obuškami.Stanislav Májek: Prinútili nás si kľaknúť a bili nás obuškami.(Zdroj: PETRA NAGYOVÁ)

y 16-ročný chlapec, Stanislav Májek.

Čo predchádzalo udalostiam z 3. a 8. júla 1949 v Borskom Mikuláši, ale aj podobným akciám na celom Slovensku?

Po tom, čo komunisti vo februári 1948 násilím prevzali moc v štáte, vyostrili aj proticirkevnú politiku. Na biskupov vyvíjali najprv nátlak. Keď zistili, že mu nepodľahnú, rozhodli sa rozložiť cirkev vnútorne. K tomu mala slúžiť Katolícka akcia, ktorú založili 10. júna 1949 v Prahe a do ktorej získali niekoľkých "vlasteneckých kňazov". Tým bola odštartovaná masívna protikatolícka kampaň.

Článok pokračuje pod video reklamou

Uskutočnili sa školenia agitátorov, ktorí chodili po fabrikách a dedinách presviedčať občanov o Katolíckej akcii spolupracujúcej s komunistickým režimom a tomu istému cieľu zriadili z komunistov akčné výbory. V mnohých obciach na Slovensku prišlo k otvoreným protestným akciám, ktoré komunistická moc brutálne potlačila.

Medzi prvé komunistami vyprovokované akcie patria i udalosti, ktoré sa odohrali v dňoch 3. a 8. júla 1949 v obci Borovský Svätý Mikuláš, a ktoré sú ľudovo známe aj ako Na Búroch bolo "tri dni nijak". Udalosti sa odohrali za pôsobenia dekana Mons. Augustína Karmaša, ktorého v júni 1949 navštívil Jozef Lukačovič a presviedčal ho, aby sa pridal ku Katolíckej akcii. Inak "zmešká posledný autobus". Augustín Karmaš to však jednoznačne odmietol.

Boli ste priamym účastníkom týchto udalostí v rodnej obci. Kto ich vyprovokoval, aký mali priebeh a následky?

Aj keď som bol priamym účastníkom, mnohé údaje som si upresnil z archívnych dokumentov, hlavne súdnych materiálov. V nedeľu 3. júla 1949 mal novokňaz Rudolf Butaš z Borského Svätého Petra primície. Práve v tento deň Okresný výbor Komunistickej strany Slovenska a Okresný národný výbor v Senici nad Myjavou vyslali do oboch obcí agitovať ozbrojeného referenta továrne Dynamit Nobel Františka Tavalyho.

V obciach vládla sviatočná nálada, na primície prišli ľudia z celého okolia. Tavaly najprv navštívil richtára a predsedu miestneho národného výboru v Borskom Svätom Mikuláši Ondreja Matulu. Ten mu navrhol prednášku odložiť na iný termín. Síce od nej Tavaly ustúpil, na prednáške v Borskom Svätom Mikuláši trval.

Richtár ju dal vyhlásiť po litániách pred starou budovou miestneho národného výboru, ktorý sa nachádzal v tesnej blízkosti kostola. Podgurážený Tavaly tam rečnil o blahobyte sovietskych kolchozníkov a ľudí poúčal o Katolíckej akcii tak, že urážal ich katolícke cítenie. Najskôr sa ohradzovali, potom ho najbližšie stojace ženy potiahli za kabát, a niektorí ho asi aj štuchli. Tavaly sa im však s pištoľou v ruke vyšmykol a bežal smerom na železničnú stanicu. Niektorí pobúrení mládenci ho dobehli, sotili na zem, pištoľ mu vytrhli a odhodili.

Čo sa stalo potom?

Agitátor Tavaly po príchode do Senice svojich súdruhov o všetkom informoval. Na okrese štyri dni riešili, ako zlomia odpor občanov. Z Ústredného výboru Komunistickej strany Československa v Prahe dostali pokyn, aby exemplárne potrestali niekoľkých účastníkov.

Do pohotovosti uviedli ľudové milície a všetky bezpečnostné zložky okresu, o pomoc požiadali aj Pezinok. Akciu, ktorú naplánovali na piatok 8. júla 1949, riadil strážmajster Zboru národnej bezpečnosti Štefan Škultéty zo Senice.

Nechýbal pritom ani major Globan z Bratislavy. Skoro ráno prišlo 45 príslušníkov bezpečnosti vyšetriť podozrivé osoby. Informácia o tom sa po dedine veľmi rýchle rozšírila a hovorilo sa, že prišli vziať aj pána dekana. Ľudia tomu chceli zabrániť a preto sa sústredili najmä pred žandárskou stanicou, kde už boli príslušníci Štátnej bezpečnosti.

Boli ste pritom?

Vtedy som bol 16-ročným študentom na prázdninách a tiež som sa tam išiel pozrieť. Ľudia sa pred žandárskou stanicou pokojne zhovárali a čakali, čo sa bude diať. Poobede tam bolo asi 1200 ľudí, z ktorých sa mnohí vracali z poľa.

Situáciu krátko sledovalo aj lietadlo nad obcou. Okolo pol štvrtej hodiny poobede začali v obci zvoniť zvony, ktoré upozorňovali na prichádzajúce nákladné autá a autobusy s asi 300 príslušníkmi ŠtB, milícií a Zboru národnej bezpečnosti, ktorých predtým potužili alkoholom.

Povyskakovali z áut a s revom sa vrhli na ľudí. Surovo ich bili pažbami a obuškami. Podozrivých a najmä tých, ktorí zvonili, zadržali. Ľudia sa rýchlo rozchádzali. Odchádzal som odtiaľ s bratrancom. Uniformovaní príslušníci nás však pri dome pani Rozborovej chytili.

Vtiahli nás do dvora jej domu, prinútili nás kľaknúť si a zbili nás obuškami po pätách. Pani Rozborovú, ktorá nás bránila a vraj telefonovala o pomoc do Šajdíkových Humeniec, chytili a veľmi zbili. Po tom, čo milicionári a príslušníci bezpečnosti rozohnali ľudí, doslova lietali po oboch dedinách a surovo bili každého, koho stretli.

Aj niekoho zadržali?

Veliteľom zásahu bol Palkovič. Štátna bezpečnosť si zriadila na miestnom národnom výbore vyšetrovňu. Zadržali asi 58 osôb, ktoré boli podrobené brutálnemu výsluchu. Viacerých surovo bili obuškami a rôzne mučili, čím vynucovali priznania a udanie ďalších účastníkov.

Tri dni platil v oboch obciach po siedmej hodine večer zákaz vychádzania. Zatvorili aj krčmy, obchody a miestny národný výbor. Obmedzili vstup do obce, ako aj odchod z nej. Z toho je vyplýva aj pomenovanie "tri dni nijak".

Čo nasledovalo po tomto surovom zásahu a prvých výsluchoch?

Do senickej väznice odviezli Antona Deščika, Štefana Pavlíka, Štefana Filípka, Jána Nesnadného, Jána Benka, Agnešu Vaňkovú a neskôr Hedvigu Rozborovú. Okresný súd v Senici súdil najprv skupinu Anton Deščik a spol. Okresný prokurátor Jozef Kováč ich obžaloval, že bránili "členovi úradu" Františkovi Tavalymu 3. júla 1949 prečítať Ohlas Katolíckej akcie, že ho zbili a zúčastnili sa na "vzbure", ktorá sa uskutočnila 8.júla. 1949.

Súd nad nimi 12. septembra 1949 vyniesol niekoľkoročné tresty za mrežami a peňažné pokuty. Hedviga Rozborová, ktorá pri vyšetrovaniach odporovala, sa mala stať exemplárnym prípadom. V obžalobe ju prokurátor obvinil zo zločinu účasti na vzbure, ktorej účelom malo byť útočenie so zbraňou na niektorú triedu ľudí. Brutálne vyšetrovanie spôsobilo, že ju v kritickom zdravotnom stave museli 8. októbra 1949 eskortovať do Krajskej väznice v Bratislave a odtiaľ do nemocnice, kde následkom zranení 6.januára 1950 podľahla. Štátna nemocnica ako dôvod smrti uviedla lož, alebo polopravdu, že zomrela na zápal stredného ucha.

Čo sa stalo s ďalšími?

V novembri sa očakával proces s ďalšou skupinou. Prokurátor lživo obvinil 28 člennú skupinu na čele so Štefániou Pavlíkovou, že "ozbrojení kolami, kosami a inými zbraňami napadli členov SNB" a zo zbitia Tavalyho. Za násilnú ozbrojenú vzburu hrozil obžalovaným vysoký trest. Prokurátor sa však ani slovom nezmienil, že Tavaly chcel použiť pištoľ.

Skôr než prišlo k súdu, si všetci podali žiadosť o amnestiu. Iba šiestim nevyhoveli. Tých postavili pred súd, ale pre nedostatok dôkazov ich nemohli odsúdiť. Mňa nevyšetrovali, aj keď ma vraj hľadali, pretože som dva dni po spomínaných udalostiach odcestoval na brigádu do Strojární v Turčianskom Svätom Martine.Obyvatelia z Borského Mikuláša a Petra boli medzi prvými, ktorí sa postavili na obranu svojho náboženského presvedčenia proti boľševickým metódam pri takzvanej socializácii našej dediny a budovaní komunistickej spoločnosti. O život prišla Hedviga Rozborová, ktorej meno sa nachádza na tabuli Pamätníka politických väzňov na Ružinovskom cintoríne medzi menami prenasledovaných a umučených komunistickým režimom.

Ako hodnotíte tieto udalosti?

Mnohí niesli ujmu na zdraví po celý život a niektorí predčasne zomreli. Len ťažko sa dá opísať, akému prenasledovaniu boli vystavení po prepustení z väzenia a to nielen oni, ale aj ich rodinní príslušníci. Odsúdení a väznení boli síce po roku 1989 rehabilitovaní, ale to je len malá náplasť na spôsobené krivdy. Z odsúdených dnes už nikto nežije a priamych účastníkov je veľmi málo.

Občania i historici tento odpor občanov proti násiliu hodnotia veľmi pozitívne. Proticirkevná politika v rámci Katolíckej akcie bola len začiatkom prenasledovania predovšetkým Katolíckej a Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku v ďalších rokoch.

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ceny bytov rekordne rastú. Niektorých sa to však netýka
 2. Slovnaft ťaží z výhod systému EDI
 3. Legenda Dakaru Svitko: verím si na víťazstvo
 4. Nestarnú, ale dozrievajú
 5. Lámete si hlavu nad vianočným darčekom?
 6. First moment Turecko: Využite zľavy na špičkové hotely
 7. Kam na výlet so svojimi známymi
 8. Vianočné trhy vďaka inovácii pomáhajú rodinám v ohrození
 9. Triedený odpad nekončí na jednej kope. Vysvetľujeme to už roky
 10. Výnos 5,5 % alebo 15 % p.a.?
 1. Slovnaft ťaží z výhod systému EDI
 2. Legenda Dakaru Svitko: verím si na víťazstvo
 3. Nestarnú, ale dozrievajú
 4. Zvolenský nie je len slovenský, ale aj férový
 5. Sólymos: Najťažšie bolo prísť za ľuďmi, ktorých odpojili od vody
 6. Lámete si hlavu nad vianočným darčekom?
 7. First moment Turecko: Využite zľavy na špičkové hotely
 8. Kam na výlet so svojimi známymi
 9. Slovenské Vianoce kedysi a dnes
 10. Chlebodarca zmenil život siedmim rodinám
 1. Horskí záchranári sa vás vždy opýtajú túto otázku. Viete akú? 36 367
 2. Aj po tridsiatke stále hýria. Čo bráni mladým vyrásť? 33 522
 3. Triedený odpad nekončí na jednej kope. Vysvetľujeme to už roky 26 783
 4. Ceny bytov rekordne rastú. Niektorých sa to však netýka 15 895
 5. Nový cestovný poriadok ŽSR z vášho regiónu v denníku SME 13 840
 6. Kam na výlet so svojimi známymi 12 299
 7. First moment Turecko: Využite zľavy na špičkové hotely 10 478
 8. Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40% z ceny 10 462
 9. SME.sk dosiahlo v novembri rekordný počet predplatiteľov 9 494
 10. Vlastné auto alebo lízing? Porovnali sme ich výhodnosť 9 437

Hlavné správy z Správy Trnava - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trnava

Niektoré súhlasia, iné sú proti. Rádioaktívny odpad rozdelil obce

Časť obcí z okolia Jaslovských Bohuníc súhlasí so zámerom spoločnosti JAVYS, časť je proti.

Ilustračné foto.

Kraj bude hospodáriť s vyrovnaným rozpočtom

Nedaňové príjmy by mali byť vo výške 600.000 eur z predaja prebytočného a neupotrebiteľného majetku.

Župan Jozef Viskupič.
NOVOZÉLANDSKÝ DENNÍK

Časť prvá: Šťastie vyzerá všelijako, len ho treba nasledovať

Odcestovala za prácou na Nový Zéland. V prvej časti sa dočítate, čo všetko zažila, aby sa tam vôbec dostala.

Poslanci schválili rozpočet aj finančnú pomoc pre Prešov

Mesto bude v budúcom roku hospodáriť s vyrovnaným rozpočtom.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

V Nízkych Tatrách strhla lavína dvoch lyžiarov, jeden zomrel

23- ročného lyžiara sa už nepodarilo zachrániť, jeho priateľ skončil s vážnymi zraneniami.

Šoféri chodia cez Veľké Leváre rýchlo, starosta sa obráti na políciu

V obci nainštalovali merače. Výsledky sú alarmujúce.

Boj o týranú dcérku vyhral, teraz sa bojí, že zostanú na ulici

Ján Horniak s Diankou sa ocitli v zložitej situácii. Čakajú ich smutné Vianoce.

Vybrali SME

Už ste čítali?