Štvrtok, 29. október, 2020 | Meniny má KláraKrížovkyKrížovky

Blahobyt chceli zaviesť násilím

V Borskom Mikuláši uplynulo už 60. rokov od jednej z brutálnych udalostí, ktoré sa páchali za bývalého komunistického režimu. Komunisti počas udalostí, ktoré sa dnes nazývajú aj "tri dni nijak" v obci napáchali peklo na zemi. Udalostí sa zúčastnil aj vted

Stanislav Májek: Prinútili nás si kľaknúť a bili nás obuškami.Stanislav Májek: Prinútili nás si kľaknúť a bili nás obuškami. (Zdroj: PETRA NAGYOVÁ)

y 16-ročný chlapec, Stanislav Májek.

Čo predchádzalo udalostiam z 3. a 8. júla 1949 v Borskom Mikuláši, ale aj podobným akciám na celom Slovensku?

Po tom, čo komunisti vo februári 1948 násilím prevzali moc v štáte, vyostrili aj proticirkevnú politiku. Na biskupov vyvíjali najprv nátlak. Keď zistili, že mu nepodľahnú, rozhodli sa rozložiť cirkev vnútorne. K tomu mala slúžiť Katolícka akcia, ktorú založili 10. júna 1949 v Prahe a do ktorej získali niekoľkých "vlasteneckých kňazov". Tým bola odštartovaná masívna protikatolícka kampaň.

Skryť Vypnúť reklamu

Uskutočnili sa školenia agitátorov, ktorí chodili po fabrikách a dedinách presviedčať občanov o Katolíckej akcii spolupracujúcej s komunistickým režimom a tomu istému cieľu zriadili z komunistov akčné výbory. V mnohých obciach na Slovensku prišlo k otvoreným protestným akciám, ktoré komunistická moc brutálne potlačila.

Medzi prvé komunistami vyprovokované akcie patria i udalosti, ktoré sa odohrali v dňoch 3. a 8. júla 1949 v obci Borovský Svätý Mikuláš, a ktoré sú ľudovo známe aj ako Na Búroch bolo "tri dni nijak". Udalosti sa odohrali za pôsobenia dekana Mons. Augustína Karmaša, ktorého v júni 1949 navštívil Jozef Lukačovič a presviedčal ho, aby sa pridal ku Katolíckej akcii. Inak "zmešká posledný autobus". Augustín Karmaš to však jednoznačne odmietol.

Skryť Vypnúť reklamu

Boli ste priamym účastníkom týchto udalostí v rodnej obci. Kto ich vyprovokoval, aký mali priebeh a následky?

Aj keď som bol priamym účastníkom, mnohé údaje som si upresnil z archívnych dokumentov, hlavne súdnych materiálov. V nedeľu 3. júla 1949 mal novokňaz Rudolf Butaš z Borského Svätého Petra primície. Práve v tento deň Okresný výbor Komunistickej strany Slovenska a Okresný národný výbor v Senici nad Myjavou vyslali do oboch obcí agitovať ozbrojeného referenta továrne Dynamit Nobel Františka Tavalyho.

V obciach vládla sviatočná nálada, na primície prišli ľudia z celého okolia. Tavaly najprv navštívil richtára a predsedu miestneho národného výboru v Borskom Svätom Mikuláši Ondreja Matulu. Ten mu navrhol prednášku odložiť na iný termín. Síce od nej Tavaly ustúpil, na prednáške v Borskom Svätom Mikuláši trval.

Skryť Vypnúť reklamu

Richtár ju dal vyhlásiť po litániách pred starou budovou miestneho národného výboru, ktorý sa nachádzal v tesnej blízkosti kostola. Podgurážený Tavaly tam rečnil o blahobyte sovietskych kolchozníkov a ľudí poúčal o Katolíckej akcii tak, že urážal ich katolícke cítenie. Najskôr sa ohradzovali, potom ho najbližšie stojace ženy potiahli za kabát, a niektorí ho asi aj štuchli. Tavaly sa im však s pištoľou v ruke vyšmykol a bežal smerom na železničnú stanicu. Niektorí pobúrení mládenci ho dobehli, sotili na zem, pištoľ mu vytrhli a odhodili.

Čo sa stalo potom?

Agitátor Tavaly po príchode do Senice svojich súdruhov o všetkom informoval. Na okrese štyri dni riešili, ako zlomia odpor občanov. Z Ústredného výboru Komunistickej strany Československa v Prahe dostali pokyn, aby exemplárne potrestali niekoľkých účastníkov.

Do pohotovosti uviedli ľudové milície a všetky bezpečnostné zložky okresu, o pomoc požiadali aj Pezinok. Akciu, ktorú naplánovali na piatok 8. júla 1949, riadil strážmajster Zboru národnej bezpečnosti Štefan Škultéty zo Senice.

Nechýbal pritom ani major Globan z Bratislavy. Skoro ráno prišlo 45 príslušníkov bezpečnosti vyšetriť podozrivé osoby. Informácia o tom sa po dedine veľmi rýchle rozšírila a hovorilo sa, že prišli vziať aj pána dekana. Ľudia tomu chceli zabrániť a preto sa sústredili najmä pred žandárskou stanicou, kde už boli príslušníci Štátnej bezpečnosti.

Boli ste pritom?

Vtedy som bol 16-ročným študentom na prázdninách a tiež som sa tam išiel pozrieť. Ľudia sa pred žandárskou stanicou pokojne zhovárali a čakali, čo sa bude diať. Poobede tam bolo asi 1200 ľudí, z ktorých sa mnohí vracali z poľa.

Situáciu krátko sledovalo aj lietadlo nad obcou. Okolo pol štvrtej hodiny poobede začali v obci zvoniť zvony, ktoré upozorňovali na prichádzajúce nákladné autá a autobusy s asi 300 príslušníkmi ŠtB, milícií a Zboru národnej bezpečnosti, ktorých predtým potužili alkoholom.

Povyskakovali z áut a s revom sa vrhli na ľudí. Surovo ich bili pažbami a obuškami. Podozrivých a najmä tých, ktorí zvonili, zadržali. Ľudia sa rýchlo rozchádzali. Odchádzal som odtiaľ s bratrancom. Uniformovaní príslušníci nás však pri dome pani Rozborovej chytili.

Vtiahli nás do dvora jej domu, prinútili nás kľaknúť si a zbili nás obuškami po pätách. Pani Rozborovú, ktorá nás bránila a vraj telefonovala o pomoc do Šajdíkových Humeniec, chytili a veľmi zbili. Po tom, čo milicionári a príslušníci bezpečnosti rozohnali ľudí, doslova lietali po oboch dedinách a surovo bili každého, koho stretli.

Aj niekoho zadržali?

Veliteľom zásahu bol Palkovič. Štátna bezpečnosť si zriadila na miestnom národnom výbore vyšetrovňu. Zadržali asi 58 osôb, ktoré boli podrobené brutálnemu výsluchu. Viacerých surovo bili obuškami a rôzne mučili, čím vynucovali priznania a udanie ďalších účastníkov.

Tri dni platil v oboch obciach po siedmej hodine večer zákaz vychádzania. Zatvorili aj krčmy, obchody a miestny národný výbor. Obmedzili vstup do obce, ako aj odchod z nej. Z toho je vyplýva aj pomenovanie "tri dni nijak".

Čo nasledovalo po tomto surovom zásahu a prvých výsluchoch?

Do senickej väznice odviezli Antona Deščika, Štefana Pavlíka, Štefana Filípka, Jána Nesnadného, Jána Benka, Agnešu Vaňkovú a neskôr Hedvigu Rozborovú. Okresný súd v Senici súdil najprv skupinu Anton Deščik a spol. Okresný prokurátor Jozef Kováč ich obžaloval, že bránili "členovi úradu" Františkovi Tavalymu 3. júla 1949 prečítať Ohlas Katolíckej akcie, že ho zbili a zúčastnili sa na "vzbure", ktorá sa uskutočnila 8.júla. 1949.

Súd nad nimi 12. septembra 1949 vyniesol niekoľkoročné tresty za mrežami a peňažné pokuty. Hedviga Rozborová, ktorá pri vyšetrovaniach odporovala, sa mala stať exemplárnym prípadom. V obžalobe ju prokurátor obvinil zo zločinu účasti na vzbure, ktorej účelom malo byť útočenie so zbraňou na niektorú triedu ľudí. Brutálne vyšetrovanie spôsobilo, že ju v kritickom zdravotnom stave museli 8. októbra 1949 eskortovať do Krajskej väznice v Bratislave a odtiaľ do nemocnice, kde následkom zranení 6.januára 1950 podľahla. Štátna nemocnica ako dôvod smrti uviedla lož, alebo polopravdu, že zomrela na zápal stredného ucha.

Čo sa stalo s ďalšími?

V novembri sa očakával proces s ďalšou skupinou. Prokurátor lživo obvinil 28 člennú skupinu na čele so Štefániou Pavlíkovou, že "ozbrojení kolami, kosami a inými zbraňami napadli členov SNB" a zo zbitia Tavalyho. Za násilnú ozbrojenú vzburu hrozil obžalovaným vysoký trest. Prokurátor sa však ani slovom nezmienil, že Tavaly chcel použiť pištoľ.

Skôr než prišlo k súdu, si všetci podali žiadosť o amnestiu. Iba šiestim nevyhoveli. Tých postavili pred súd, ale pre nedostatok dôkazov ich nemohli odsúdiť. Mňa nevyšetrovali, aj keď ma vraj hľadali, pretože som dva dni po spomínaných udalostiach odcestoval na brigádu do Strojární v Turčianskom Svätom Martine.Obyvatelia z Borského Mikuláša a Petra boli medzi prvými, ktorí sa postavili na obranu svojho náboženského presvedčenia proti boľševickým metódam pri takzvanej socializácii našej dediny a budovaní komunistickej spoločnosti. O život prišla Hedviga Rozborová, ktorej meno sa nachádza na tabuli Pamätníka politických väzňov na Ružinovskom cintoríne medzi menami prenasledovaných a umučených komunistickým režimom.

Ako hodnotíte tieto udalosti?

Mnohí niesli ujmu na zdraví po celý život a niektorí predčasne zomreli. Len ťažko sa dá opísať, akému prenasledovaniu boli vystavení po prepustení z väzenia a to nielen oni, ale aj ich rodinní príslušníci. Odsúdení a väznení boli síce po roku 1989 rehabilitovaní, ale to je len malá náplasť na spôsobené krivdy. Z odsúdených dnes už nikto nežije a priamych účastníkov je veľmi málo.

Občania i historici tento odpor občanov proti násiliu hodnotia veľmi pozitívne. Proticirkevná politika v rámci Katolíckej akcie bola len začiatkom prenasledovania predovšetkým Katolíckej a Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku v ďalších rokoch.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 2. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 3. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť
 4. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 5. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 6. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 7. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 8. Aplikácia na likvidáciu škody. Bez obhliadky a bez faktúry.
 9. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej
 10. Nenechajme jeden druhého bez pomoci a kontaktu
 1. SPS ukončí rok miliónovými investíciami
 2. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 3. Trh s elektromobilmi stagnuje. Kríza by mu mohla pomôcť
 4. Fakulta drží tempo so súčasnými i budúcimi trendmi
 5. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 6. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 7. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 8. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 9. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 10. Aplikácia na likvidáciu škody. Bez obhliadky a bez faktúry.
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 34 809
 2. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo 23 197
 3. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 20 222
 4. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 19 152
 5. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej 14 269
 6. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 12 149
 7. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi 12 129
 8. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť 11 942
 9. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 352
 10. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 509
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trnava - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trnava

FOTO: Jesenná atmosféra v Dolnej Krupej

Pozrite si pekné fotografie z prostredia parku pri miestnom kaštieli.

V Trnave bude pre testovanie na COVID-19 pripravených 55 odberových miest

Mestský úrad v Trnave zverejnil okrem zoznamu odberových miest aj zoznam ulíc, ktoré k týmto miestam pričlenil. Primátor Peter Bročka ľudí prosí, aby prišli na pričlenené odberové miesto.

V Trnave sa za administrátorov a dobrovoľníkov prihlásilo 763 ľudí

Za dobrovoľníkov a administratívnych pracovníkov pri celoplošnom testovaní na COVID-19 sa formou online dotazníka v Trnave za menej než jeden a pol dňa prihlásilo 763 ľudí.

Trnava

Primátor Bročka vyzval zdravotníkov, aby pomohli s testovaním v Trnave

Primátor Trnavy Peter Bročka vyzval lekárov, zdravotné sestry a ďalších zdravotníkov alebo študentov zdravotníckych odborov, aby sa prihlásili na víkendové testovanie v Trnave.

Primátor Trnavy Peter Bročka

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

V niektorých obciach v okolí Trnavy testovanie nebude

Pôvodne začali v okrese Trnava s prípravami na testovanie všetky obce.

V Martine bude obyvateľov testovať 50 odberových tímov

Mesto Martin zverejnilo zoznam odberových miest.

Zoznam odberných miest v liptovských mestách

Pozrite si, na akých miestach sa bude konať celoplošné testovanie v liptovských mestách.

Na štyroch miestach v Trenčíne budú testovať z auta. Odberné miesto je aj na futbalovom štadióne

Na celoplošné testovanie bude Trenčanom k dispozícii počas dvoch najbližších víkendov 50 odberných miest. Pozrite si, kde ich nájdete.

Už ste čítali?