TRNAVA. Trnavčania i obyvatelia okolitých obcí doniesli vodu zo svojich súkromných studní v domoch, rekreačných domoch či záhradách a boli zvedaví na obsah dusičnanov v nich.
Vodu so zvýšeným obsahom dusičnanov i dusitanov nemožno piť, ani ako prevarenú. Dajú sa ňou zalievať záhrady, dá sa v nej prať, ale nie variť, povedal pre TASR vedúci odboru objektivizácie a hodnotenia faktorov prostredia na Regionálnom ÚVZ v Trnave Jiří Janošek.
Vyšší obsah dusičnanov vo vode môže byť podľa jeho slov dôsledkom používania hnojív, a to aj v minulosti. Zhodnotil, že percento nevyhovujúcich vzoriek je vysoké. Tí záujemcovia, ktorí sú odkázaní iba na takúto vodu, si môžu dať na ÚVZ urobiť komplexnejší rozbor a poradiť sa o opatreniach. Sú ľudia, čo k nám nosia vzorky svojej vody pravidelne, sledujú si to, niektorí prídu iba raz, dodal Janošek.
Vzorky vody zbiera ÚVZ vždy počas Dní zdravia, ktoré sa pravidelne konajú v Trnave začiatkom júna. Služba hygienikov je v takomto prípade bezplatná, je o ňu narastajúci záujem. Rozbor vody však ÚVZ urobí kedykoľvek aj v priebehu roka.