percent.
TRNAVA/PIEŠŤANY. Záchranári počas letných prázdnin zaznamenávajú každoročne stopercentný nárast úrazov detí. Najviac sa zrania doma počas dňa. keď ostávajú bez dozoru rodičov. Takéto úrazy majú až 36 percentný podiel v štatistikách záchranárov. Časté sú prípady nešťastných pádov, ale tiež popálenín, zásahom elektrickým prúdom či otravami.
Cez prázdniny sa deti opíjajú
Časť vážnych úrazov spôsobuje aj alkohol. Najmä mestskí policajti každé letné prázdniny bojujú s pitím detí. Ich veková hranica neustále klesá.
"Robíme veľmi často pravidelné kontroly v krčmách i parkoch," povedal zástupca náčelníka Mestskej polície v Piešťanoch Peter Gogol. Podľa neho si mladí dnes alkohol nechajú kúpiť staršími kamarátmi v obchode. Pri konzumácii sa skrývajú v tmavých zákutiach parkoch, ale aj záhrad škôl. Mestskí policajti preverovali mladých aj v deň vysvedčenia.
Výraznejší nárast úrazov počas letných prázdnin v minulom roku nezaznamenali a neočakávajú ho ani počas týchto prázdnin. "Cez leto narastie počet priestupkov, ale nie je to nič mimoriadne," skonštatoval Gogol.
Trnavskí policajti urobili v deň odovzdania vysvedčenia kontroly na prítomnosť alkoholu v krvi v šiestich podnikoch. Zo štyridsiatich mladistvých nafúkali piati. "Týchto mladých previnilcov a ich zákonných zástupcov bude riešiť mestská polícia a úrad práce, sociálnych vecí a rodiny," informovala hovorkyňa krajskej polície v Trnave Martina Kredatusová.
Prevažujú úrazy hlavy
Záchranári spoločnosti Falck počas minuloročných letných prázdnin absolvovali až 362 výjazdov k úrazom detí do 15 rokov. Riešili najmä poranenia hlavy. Upozorňujú, že je dôležité, aby ľudia ovládali aspoň základy prvej pomoci.
"Ten však vždy závisí od zranenia a aktuálneho stavu pacienta. Ak laik poskytuje prvú pomoc, musí dbať aj na vlastnú bezpečnosť. Preto napríklad krvácanie nikdy nezastavujeme nikdy bez gumených rukavíc," upozornila hovorkyňa Falck Záchranná a.s. Jana Héjjová. Súčasťou pomoci je aj zavolanie na tiesňovú linku 112 alebo 155.
Sú však prípady kedy pomoc laika môže škodiť. "Najmä ak má zranený zapichnutý v tele cudzí predmet. Ak sa ho snažíme vytiahnuť, určite mu nepomôžeme. Takisto nemôžeme napravovať zlomenú končatinu, či hýbať hlavou pri poranení krčnej chrbtice. Tu hrozí až ochrnutie," dodala Héjjová.
Najväčší počet úrazov detí zaznamenali záchranári v Prešovskom kraji.