HRNČIAROVCE NAD PARNOU. Na Slovensku existuje málo dychoviek, ktoré by sa mohli pochváliť takou dlhou históriou, ako Hrnčarovani. Je to jeden z najstarších súborov, ktorý nepretržite funguje už od roku 1864.
Podľa ústneho podania zakladateľom bol údajne učiteľ Galgócy. Piesne s hudobníkmi nacvičoval nemenovaný kapelník z Trnavy. Hudbe sa vraj priúčali vždy „od soboty večera do nedele do rána.", pretože v iné dni sa muselo „robotovať" na panskom. Zo začiatku hrávali počas náboženských a svetských obradov, jednoducho ľuďom pre potešenie. A to im zostalo dodnes.
Hrali aj pre Gorbačova
Okrem veselíc a festivalov, hrávali Hrnčarovani aj v kostole. To bol dôvod, prečo na sklonku komunistického režimu v roku 1985 im štátne vedenie zakázalo hrať.
Prešli do ilegality, z ktorej vyšli ešte toho roku. Dôvodom bola návšteva vtedajšieho reformátora a zástancu perestrojky, súdruha a prezidenta Sovietskeho zväzu v jednej osobe, Michaila Gorbačova. Ten počas oficiálnej návštevy našej socialistickej republiky zavítal aj do neďalekého Cífera. A pred najvyššieho museli predstúpiť iba tí najlepší.
Na pomoc povolali práve zakázanú dychovku Hrnčarovani. František Halada, ktorý bol kapelníkom od roku 1923 do roku 1978 vždy s úsmevom tvrdil: „Muzikanti, vždy robte tak, že hráte pre ľudí, či už to boli komunisti a či orgaláši????čo to je?. A práve vďaka tejto filozofii sa mu podarilo pretiahnuť hrnčiarovskú dychovku bez červenej karty cez všetky režimy.
Na festivale v Taliansku zaujali
Minulý rok sa Hrnčarovani objavili v Taliansku. Dôvodom ich návštevy bol festival dychových hudieb v mestečku Karonno- Petrusela.
„Iný kraj, iný mrav, dychovka tam hrá trochu iný repertoár. Podľa organizátorov podujatia sme boli milým a príjemným osviežením," prezradil František Cíferský z kapely Hrnčarovani.
Oslavy budú už nasledujúcu nedeľu
Už túto nedeľu, 12. júla, sa predstavia na domácej pôde, aby spolu so všetkými nadšencami dychovej hudby oslávili neuveriteľných 145 rokov nepretržitej a bohatej histórie.