TRNAVA. Výstavu Telo uletelo otvorili minulú stredu študenti Fakulty masmediálnej komunikácie Univerzity svätých Cyrila a Metoda v Trnve (FMK UCM) v Synagóge - centre súčasného umenia. V ročníkovej práci poňali siedmi študenti ľudské telo ako objekt v rôznych polohách.
Fotografie vznikli v rámci fotografického ateliéru pod vedením fotografov Tibora Huszára a Romana Pavloviča. Súčasťou výstavy bol aj krst knihy pedagóga FMK UCM, Jozefa Bednára. Otec mladého autistu v nej opísal príbehy, skúsenosti a pocity, ktoré každodenne zažíval so svojím synom. Sprievodné fotografie k tematike nafotili štyria študenti FMK.
Mladí ľudia vystúpili zo svojho tieňa
„Fotografia, ktorú prezentujem na tejto výstave je autoportrét. Vznikla na priváte, keď som sa strašne nudila," prezradila študentka tretieho ročníka FMK, Tatiana Paučinová. „Som rada, že sa môžem prezentovať i keď to nepovažujem za obrovský úspech. Väčšinou som v tieni, tak, ako na tejto fotke. Teším sa, že vďaka výstave som z tieňa na chvíľu vystúpila," povedala ďalej Tatiana, ktorá sa pri fotení zameriava na vnútorné pocity a myšlienky.
Výstava je pre študentov odrazovým mostíkom
Tému zadal študentom ich pedagóg, Roman Pavlovič. „Nepovedali sme, že to majú byť výlučne akty, nechali sme to na fantázii študentov," povedal. Ročníková práca je podľa neho dielom mladých ľudí, ktorí majú talent a veľký záujem o fotografiu. „Všetci sme gramotní, vieme písať a čítať, to však neznamená, že každý bude spisovateľ. Rovnako je to aj s fotením. Je doba, kde má fotoaparát hocikto, to však neznamená, že z každého bude skvelý fotograf," povedal Roman Pavlovič.
Výstava v národnej galérií je podľa neho pre študentov dobrým odrazovým mostíkom. „Verím, že bude mať pozitívny ohlas vo vedení školy a v budúcnosti nám dajú väčší priestor na prezentáciu," dodal.
Bojoval, dnes sa mu to vracia
Záujem vzbudila aj kniha Jozefa Bednára, Medzi kvapkami dažďa -Autizmus - Svet pravdy. „Autisti sú trošku iní, no majú ohromný dar meniť naše životy k lepšiemu a vyčariť na našich tvárach úsmev," povedal autor. Texty začal písať do „šuplíka" po tom, čo zistil, že jeho syn je autista.
Toto obdobie bolo pre neho ťažké, všetko, čo pre svojho syna spravil, sa mu však dnes vracia. „Pred pár dňami sme spolu išli v aute. Vtedy mi povedal: Oci, ďakujem ti, že ma zachraňuješ z horiaceho ohňa, ďakujem, že zachraňuješ môj svet. Často rozmýšľam nad tým, čo sa v jeho hlavičke premieľa, toto som však nečakal," povedal s dojatím.
Mladí umelci fotili autistov
Fotografie ku knihe sú dielom štyroch študentov FMK, ktorí mladých autistov fotili na rôznych miestach. „Na začiatku som mal z fotenia obavy, myslel som, že autisti sú neprístupní," povedal študent druhého ročníka, Martin Bystriansky z Detvy. „Sú to však inteligentné deti, s ktorými sa dá komunikovať na všetky témy," dodal. Jeho slová potvrdil aj ďalší mladý fotograf, Filip Rozman z Trnavy. „Fotenie bolo pre mňa veľkým zážitkom, som skutočne rád, že mám takúto skúsenosť."
Uznávaný fotograf, Tibor Huszár, považuje týchto mladých ľudí za budúcich slovenských reprezentantov umenia. „Výstavu v profesionálnej galérii si skutočne zaslúžili. Budeme robiť všetko pre to, aby sa z týchto mladých ľudí stali profesionáli," dodal Huszár.