SENICA. Murári, stavbári, technickí pracovníci či pomocní robotníci. To sú aktuálne voľné pozície, ktoré eviduje Úrad práce sociálnych vecí a rodiny v Senici a ďalšie pobočky v Skalici a v Holíči. Ak ste prišli o prácu a na pozíciu sa nehodíte, treba aktívne hľadať ďalej.
Najväčší záujem v súčasnosti je o murárov a stavebných robotníkov.
Počet voľných miest klesá
V Senici v súčasnosti evidujú na úrade práce štyridsaťtri voľných miest, v Holíči deväť. Kým minulý rok v júni bolo v regióne 93 voľných pozícií, pred dvomi rokmi ich bolo 143.
„Počet voľných pracovných miest neustále klesá, ale vždy sa nájdu voľné miesta," hovorí Jaroslav Čerešník zo senického referátu odborného poradenstva.
Agenti intenzívne hľadajú
Jednou z bariér podľa Čerešníka je aj to, že zamestnávatelia nie sú povinní nahlasovať voľné pozície. Snažia sa ich preobsadiť či už svojpomocne alebo cez pracovné agentúry. „Úrad práce je poslednou zastávkou, keď už nemôžu nájsť zamestnanca," hovorí. „Je to ťažké. Máme však agentov, ktorí aktívne chodia a vyhľadávajú voľné miesta v regióne."
Ak sa chce, práca sa nájde
Pokiaľ človek príde o prácu, netreba sa vzdávať. „Treba aktívne hľadať voľné miesta vo svojom odbore, prípadne sa rekvalifikovať a orientovať sa na iný druh práce," vysvetľuje Čerešník. Pokiaľ človek chce pracovať, určite si prácu nájde. „V čase letnej sezóny bude možnosť zamestnať sa dočasne aj na brigádnických pozíciách," radí. Odporúča tiež sledovať stránku úradu práce, ktorá pravidelne aktualizuje nové pracovné pozície.
Pomáha internet aj kontakty
Internet, vlastné kontakty a priame oslovovanie zamestnávateľov. To je niekoľko možností, ako sa v čase krízy zamestnať. „V prvom rade odporúčam využiť všetky webové stránky, ktoré ponúkajú voľné pracovné miesta," odporúča personálna konzultantka z pracovnej agentúry Appel Counselling Vanda Mackovová. Netreba sa báť ani podmienok, ktoré sú uvedené pri voľnej pracovnej pozícii.
„Na osobnom pohovore je vždy možné presvedčiť zamestnávateľa, že na to máte. V prípade, že máte za sebou skúsenosti, nie je niekedy potrebný ani titul," dodáva. Mackovová hovorí: „Treba skúšať všetko, na čo si človek myslí, že má a veriť si." Okrem internetu tiež odporúča sledovať inzeráty v lokálnych periodikách.
V neposlednom rade poslať svoj životopis do spoločnosti, o ktorú máte záujem, hoci voľné pracovné miesta práve neeviduje.
Vyskúšajte kurzy
Jednou z možností je aj rekvalifikačný kurz. „Budúci zamestnanec musí na jeho absolvovanie spĺňať určité požiadavky. Máme aj dvojtýždňové kurzy. Rekvalifikačný kurz na výkon strážnej služby trvá týždeň, potom má človek mesiac voľno na prípravu k skúškam," vysvetľuje Čerešník.
Rekvalifikačné kurzy však ponúkajú rôzne vzdelávacie a rekvalifikačné agentúry, kde si môžete vybrať zo širokej ponuky od počítačových kurzov, či kurzov účtovníctva cez opatrovateľstvo až podnikanie končiace osvedčením.