Najposlušnejšie manželky nájdete v Iráne

Dobrodruh Peter Marek (37) z Borského Mikuláša precestoval pol sveta. Turecko, Irán, Nepál, India či Pakistan. Presúval sa iba pozemnou dopravou a s minimálnymi znalosťami angličtiny.

Na cestách po Ázii strávil päť mesiacov.Na cestách po Ázii strávil päť mesiacov. (Zdroj: PETER MAREK)

Dobrodruh Peter Marek (37) z Borského Mikuláša precestoval pol sveta. Turecko, Irán, Nepál, India či Pakistan. Presúval sa iba pozemnou dopravou a s minimálnymi znalosťami angličtiny.

web.jpg

Peter Marek v Trnave.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Cesta je zmysel. Nie je dôležité niečo vidieť, ide o putovanie a stretávanie nových ľudí," tvrdí cestovateľ Marek. „Je jedno, či človek vidí susednú dedinu či celý svet. Najdôležitejší je pocit spokojnosti, ktorý z toho plynie," pokračuje. Mystická pravda na úvod, ktorú našiel po päťmesačnom putovaní po Ázii. Cestoval sám, autobusmi, vlakmi a s jednoduchými znalosťami anglického jazyka. Ruky, nohy vraj fungujú na celom svete.

SkryťVypnúť reklamu

Z Bratislavy „priamo" do Teheránu

Cestu si podrobne rozplánoval. Najskôr vlakom prešiel cez Maďarsko, celý Balkán až do tureckého Istanbulu. A odtiaľ sa už dostanete všade. V Teheráne ste za rovné dva dni. „Irán je bohatá a vyspelá krajina. Nestabilita v tomto regióne je až príliš medializovaná, čo vytvára predsudky voči Iráncom. Veľa ľudí si myslí, že tam vybuchujú každý deň bomby a atentátnici sa vyhadzujú do povetria."

Opak je však pravdou. Iránci sú veľmi priateľskí a radi sa s vami zoznámia. Európanov si tam veľmi cenia. Dokonca ich považujú za vyvolených. Je to krajina lacnej nafty, ktorá sa pred piatimi rokmi vyšplhala na „závratných" 2 pence za liter. Neuveriteľné.

Poslušné manželky hľadajte v Iráne

„V Iráne je nedostatok chlapov, čo je dôsledok vojny s Irakom spred vyše dvadsiatich rokov. Ženy sa preto zaujímajú o mužov, najmä cudzincov," spomína. Kto chce vraj poslušnú, milú a možno aj peknú manželku, v Iráne má šancu. Striktné pravidlá moslimskej republiky sa síce prísne dodržiavajú, ale často aj obchádzajú. „Žena sa nemôže rozprávať s mužom na ulici sama. Ak je však s kamarátkou, žiadny problém,". V Teheráne stretol istého Kazacha, s ktorým sa dali do reči. Ako tak preberali zážitky, teda aspoň tie, ktoré si vedeli navzájom preložiť, zastavila sa pri nich mladá Iránka so zahalenou tvárou. „O chvíľu sme už sedeli v aute aj s jej kamarátkou. Dávali nám návrhy, že by si veľmi rady začali vzťah," prezradil Marek. V súčasnosti je Peter stále slobodný, zahaleným Iránkam odolal.

SkryťVypnúť reklamu

Návrat do minulosti

Z Iránu pokračovala jeho cesta do susedného Pakistanu. Prechod z jednej krajiny do druhej znamená aj posun v čase. „Z dvadsiateho storočia sa vrátite do sedemnásteho. Oblečenie, prostredie, všetko je úplne iné," spomína na cestu časom. Neuveriteľnú chudobu a jednoduchosť bytia nájdete najmä na vidieku. Hlinené chatrče bez elektriny a tečúcej vody. Ľudia sa tu živia najmä chovom dobytka. „Rozdiel medzi mestom a vidiekom je tak obrovský, že si to my, Európania, ani nevieme predstaviť."

webt.jpg

Na ceste pod Mount Everest.

Z Pakistanu rovno pod najvyššiu horu sveta

Do Nepálu sa ponáhľal najmä kvôli počasiu. Chcel totiž stihnúť niekoľko týždňový „trek" pod Mount Everestom (8848 metrov) ešte pred príchodom zimy. Z Istanbulu až do Káthmándú, nepálskej metropoly, ho cestovné vyšlo na 50 amerických dolárov. Doprava v Ázii je pekelne lacná.

SkryťVypnúť reklamu

„Nepál je mix Indie a Tibetu. Sú tam veľmi krásne a zaujímavé ženy. Ľudia sú veľmi milí, prihovárajú sa k vám, ale nie za účelom obchodu." Nepálčania sú čistí ľudia, žijú v skromných podmienkach vo vysokej nadmorskej výške a bez elektriny.

Výlet do základného tábora pod Everestom vo výške 5500 metrov trvá približne mesiac. „Na tomto treku som stretol neskutočné množstvo Čechov, ktorí sa ponáhľali tam aj naspäť. Ja som si to chcel vychutnať. Hory ma totiž nabíjajú," tvrdí. Na ceste po Himalájach nakoniec strávil najviac času.

V horách vládli ozbrojení partizáni

Počas jeho pobytu v Nepále silnel odboj voči vládnucim predstaviteľom kráľovskej rodiny. Povstalci sa zdržovali vysoko v horách, kde jedinou možnosťou ako získať peniaze, bolo od turistov, ktorých prepadávali. „Po horách snorili ozbrojené skupinky adolescentov. Desať až dvadsať chlapcov vo veku šestnásť rokov, ozbrojení revolvermi, puškami či samopalmi. Neboli však násilní. „Jednoducho vás iba skasírujú a môžete pokračovať v ceste. Poplatok, respektíve mýtne vyšiel na tisíc nepálskych rupií, čo je v prepočte približne 15 €," hovorí. Zaujímavosťou je, že ak už raz zaplatíte, ďalšíkrát už nemusíte, pretože povstalci vám dajú potvrdenie o uhradení poplatku. A pre študentov mali polovičné zľavy.

Prepadli ho na ceste späť,

„Na ceste späť som narazil na takúto skupinku. Našťastie ich veliteľ bol starší muž, ktorý sa ma ako prvé spýtal, odkiaľ pochádzam," spomína. Najskôr povedal, že zo Slovenska, potom pridal Československo a nakoniec bol z toho Sovietsky zväz. Keďže šlo o komunistických povstalcov, ihneď si svojím neistým pôvodom získal ich sympatie. Každý, kto je zo Sovietskeho zväzu, je ich priateľom. To, že už dávno neexistuje, tam nikoho netrápi. „Chvíľu sme pokecali a potom sme sa pekne rozlúčili. Poplatok som neplatil," spomína, dnes už s úsmevom na krušné chvíle.

Po Indii brázdil tri mesiace

Po povstaleckých peripetiách prešiel hranice a ocitol sa v susednej Indii. Spomína si, že mu prvýkrát od Slovenska, kontrolovali colníci batožinu. „Rozhodol som sa precestovať Indiu zo severu na juh. Využíval som najmä autobusy, pretože sú veľmi lacné. Lístok na vlak si musíte objednať deň dopredu, preto som častejšie využíval práve autobus," tvrdí.

webd.jpg

Rieka Ganga v Indii je vraj veľmi špinavá.

Sever je chudobný a špinavý. Juh zasa naopak, bohatý, plný turistov, Indovia sa na uliciach rozprávajú po anglicky, volajú z mobilných telefónov a podobne. „V istom meste sa ku mne prihovoril mladý Ind. Pochopil som, že ma chce niekam zobrať. Sadol som teda na jeho skúter a približne po hodine sme dorazili na akúsi indickú corridu," hovorí. Hlavným rozdielom s tou španielskou je ten, že býka pustia do arény, plnej ľudí, ktorí sa ho snažia chytať. Šialené a zábavné zároveň.

totok.jpg

V Indii si treba dávať pozor na stravu a vodu. Neoplatí sa vraj stravovať v reštauráciách, pretože je to drahšie. A nie vždy čerstvé ako na ulici. Stravovacie zariadenia varia vo veľkom a jedlo uskladňujú na ďalšie dni. Vzhľadom na tropické teplá, ktoré tam panujú, sa často stáva, že jedlo vás poriadne preženie. „Stretol som Čechov, ktorí museli vyhľadať lekársku pomoc, pretože ich výkaly hýrili už dúhovými farbami. Peter sa s výraznými zdravotnými ťažkosťami nestretol.

Dozrel čas ísť domov

Peniaze sa míňali, denný rozpočet klesal, piaty mesiac na cestách, nuž Marek sa rozhodol pre cestu späť. Zvolil si pritom rovnakú trasu. Z Indie do Teheránu a odtiaľ bol do necelého týždňa doma, v Borskom Mikuláši. „Keď som sa vrátil domov, tri roky mi ani na um neprišlo ísť niekam von. Až teraz," uzavrel. V júli sa totiž chystá na 38- dňový výlet do pakistanských hôr. Viac si nemôže dovoliť kvôli práci. A tú potrebuje na to, aby mohol zasa niekam vyraziť.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Trnava

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  4. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike?
  5. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva
  6. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu?
  7. Green Corner: zelené bývanie blízko centra s prvou splátkou 10 %
  8. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky
  1. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  2. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii
  3. Zlatý sen vo vzduchu
  4. Sapara a Nagy povzbudzovali malých futbalistov a futbalistky
  5. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  6. Pozvánka, ktorá sa neodmieta: oslávte 25 rokov s Kauflandom
  7. Kaufland oslavuje 25 rokov a tvorí pilier slovenskej ekonomiky
  8. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia
  1. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 7 987
  2. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 5 563
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 5 489
  4. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu? 5 447
  5. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 3 808
  6. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 896
  7. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 2 731
  8. Slováci posielajú na MS mladíkov. Kedy hrajú a kde ich sledovať? 2 217
  1. Anton Kaiser: Medzinárodná fotografická výstava
  2. Timotej Opálek: Arcade Fire - Pink Elephant
  3. Eva Bachletová: Pre mamy
  4. Milan Buno: Čo keby ste si vybrali inak? Ako by potom vyzeral váš život? | 7 knižných tipov
  5. Radovan Čipka: Vnútený izolacionizmus alebo kam nás vedie vláda Róberta Tisa-Orbánsona
  6. Štefan Šturdzík: Pán Bartoška !!
  7. Martin Eštočák: Komentáre k petícii o MHD v Prešove: Ľudia hovoria jasne
  8. Patrik Benčík: Denník advokáta ŠPZ ADVOKÁT 2.0: Nie je ešpézetka ADVOKAT ako ADV0KAT
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 38 482
  2. Ivan Mlynár: Odpoveď Michalovi Šimečkovi na otázku, ktorú o Ficovi zrejme nikdy nepoloží 23 934
  3. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 20 558
  4. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 12 789
  5. Vlado Jakubkovič: Vypískaný mr. Rudo a prezident mieru. 12 185
  6. Rastislav Puchala: Výzva od Ficina prijatá 8 077
  7. Ján Chomík: Liek na nespavosť 8 042
  8. Miroslav Galovič: Marečku, mohol si ostať legendou... (Mikroblog No 20) 5 871
  1. Věra Tepličková: Cesta slovenského Sizyfa do Moskvy alebo Nie je pre cholerika nič horšie, ako nemať možnosť ísť vyššie
  2. Roman Kebísek: Oslobodzujúci efekt Gauguinovej „lekcie maľovania“ na veko drevenej krabice
  3. Anna Brawne: Pridrahý Robert, najlepšia trasa z "Matičky Rusi" by bola cez Bermudy
  4. Marcel Rebro: Fico má strach z Ukrajiny, preto sa klania Putinovi
  5. Radko Mačuha: Fico ide na oslavu začiatku 3 svetovej vojny.
  6. Tupou Ceruzou: Dobre bude
  7. Post Bellum SK: Hlasy pamätníkov: Nedopusťme návrat vojny!
  8. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trnava - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trnava

Prijali viaceré opatrenia na zabezpečenie verejného poriadku v meste.

Na nedeľu pripravili viaceré opatrenia.


TASR
Mestská veža v Trnave.

Podujatie je určené pre cyklistov s bežnou kondíciou.


TASR
Tréner Michal Gašparík počas zápasu ŠK Slovan Bratislava - FC Spartak Trnava v 22. kole Niké ligy.

Keď chcel hráča, musel mať argumenty.


1
Michal Gašparík získal so Spartakom Trnava tretíkrát Slovenský pohár.

V Trnave je veľa fanúšikov úspechu.


Najčítanejšie články MyRegiony.sk

  1. Anton Kaiser: Medzinárodná fotografická výstava
  2. Timotej Opálek: Arcade Fire - Pink Elephant
  3. Eva Bachletová: Pre mamy
  4. Milan Buno: Čo keby ste si vybrali inak? Ako by potom vyzeral váš život? | 7 knižných tipov
  5. Radovan Čipka: Vnútený izolacionizmus alebo kam nás vedie vláda Róberta Tisa-Orbánsona
  6. Štefan Šturdzík: Pán Bartoška !!
  7. Martin Eštočák: Komentáre k petícii o MHD v Prešove: Ľudia hovoria jasne
  8. Patrik Benčík: Denník advokáta ŠPZ ADVOKÁT 2.0: Nie je ešpézetka ADVOKAT ako ADV0KAT
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 38 482
  2. Ivan Mlynár: Odpoveď Michalovi Šimečkovi na otázku, ktorú o Ficovi zrejme nikdy nepoloží 23 934
  3. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 20 558
  4. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 12 789
  5. Vlado Jakubkovič: Vypískaný mr. Rudo a prezident mieru. 12 185
  6. Rastislav Puchala: Výzva od Ficina prijatá 8 077
  7. Ján Chomík: Liek na nespavosť 8 042
  8. Miroslav Galovič: Marečku, mohol si ostať legendou... (Mikroblog No 20) 5 871
  1. Věra Tepličková: Cesta slovenského Sizyfa do Moskvy alebo Nie je pre cholerika nič horšie, ako nemať možnosť ísť vyššie
  2. Roman Kebísek: Oslobodzujúci efekt Gauguinovej „lekcie maľovania“ na veko drevenej krabice
  3. Anna Brawne: Pridrahý Robert, najlepšia trasa z "Matičky Rusi" by bola cez Bermudy
  4. Marcel Rebro: Fico má strach z Ukrajiny, preto sa klania Putinovi
  5. Radko Mačuha: Fico ide na oslavu začiatku 3 svetovej vojny.
  6. Tupou Ceruzou: Dobre bude
  7. Post Bellum SK: Hlasy pamätníkov: Nedopusťme návrat vojny!
  8. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu