mi sa zoznámil počas pobytu v Kanade.
TRNAVA. Šnúru divadelných predstavení po Slovensku s hrou Horúce leto 68 odštartovalo Torontské slovenské divadlo (TSD) v trnavskom Divadle Jána Palárika.
Torontskí Slováci útočia
Teleso tvoria Slováci i Česi, ktorí žijú a pracujú v Kanade a našli záľubu v divadelnom umení. Hra autora Viliama Klimáčka hovorí o osudoch ľudí, do života ktorých fatálne zasiahol vstup vojsk v auguste 1968. Okrem Trnavy sa kanadskí Slováci predstavia v Nitre, Martine a v Bratislave.
Príbehy sú univerzálne a nadčasové
Horúce leto 68 vzniklo na objednávku torontského divadla. Autor doň zosumarizoval osudy 35 rodín emigrantov, s ktorými sa zoznámil počas svojho pobytu v Kanade. Sila tragédie emigranta sa nemení od čias antiky. Stále ktosi pred čímsi uteká, opúšťa blízkych, krajinu.
Príbehy z Toronta sú veľmi konkrétne, ale tým aj univerzálne a nadčasové. Veľké dejiny roku 1968 a ich tanky narušili naše malé dejiny, dejiny obyčajných rodín a v tom je napätie, ktoré núti dramatika písať, uviedol Klimáček na webovej stránke divadla.
V Kanade dnes žije približne stotisíc Slovákov
Hlavnú postavu Anny vytvorila herečka Eva Rysová, ktorá ju naštudovala na Slovensku a neskôr sa so súborom musela zladiť. Povolania ostatných členov TSD sú rozmanité sochárka, architekt, počítačový konzultant, učiteľka. Profesionálnou herečkou je v súbore Zuzana Martinková-Znášik, ktorá pôsobila pred odchodom do Kanady v trnavskom divadle, Zdeňka Dragula a hosťujúci Marián Andrísek. Zakladateľmi sú Dušan a Valéria Tóthovci.
Záštitu nad turné prevzali podpredseda vlády SR Dušan Čaplovič, predseda Trnavského samosprávneho kraja Tibor Mikuš a Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí. Podľa jeho údajov v súčasnosti žije v Kanade okolo 100.000 Slovákov. Podstatnú časť tvoria tí, ktorí odišli z Československa v roku 1968 a teraz už tiež aj ich potomkovia.