odborníci.
PIEŠŤANY/RATNOVCE. Pozostatky mamuta, úlomok kla, dva vrchné zuby, kosti končatín, zvyšky rebier, ale aj časť lebky odkryli paleontológovia v polovici mája v katastri obce Ratnovce. Vzácny nález museli až do jeho vyzdvihnutia tajiť, pretože sa obávali hľadačov pokladov, ktorý by ho mohli ukradnúť.
Lovci tam asi nežili
Na vypadnuté úlomky z úvozu upozornili archeológov paleontológovia Martin Vlačiky a Martina Ábelová.
„Našli sme kúsky mamutieho kla. Začali sme na tom mieste kopať a zistili sme, že je tam celý mamutí kel. Narazili sme aj na ploché fragmenty kostí. To bola mamutia lebka," hovorí paleontológ Martin Vlačiky. Tieto zvieratá mali lebku veľmi odľahčenú, pretože z nej vyrastali ťažké kly, ktoré museli uniesť. „Žiadna iná kosť nemá takúto štruktúru. Sú v nej veľké dutiny," vysvetľuje.
Z celého mamutieho kla sa zachovalo približne sedemdesiat centimetrov. Jeho špičku už v minulosti odlomil buldozér pri úprave cesty. Okolo ležalo množstvo úlomkov z lebky a obidva vrchné zuby.
„Nálezy boli na toto miesto presunuté už v dávnej minulosti, pretože sme ich neobjavili v čistej spraši," doplňuje. Neďaleko kla našli aj mamutie rebro a fragment vretennej kosti soba. Tá nasvedčuje, že možno tu v praveku bolo táborisko lovcov.
„Lenže na žiadne kamenné nástroje sme nenarazili. Ani na nič také, čo by naznačovalo, že tu žil človek. Hoci asi dvesto metrov sa už nachádzalo praveké sídlisko," pripomína riaditeľ Balneologického múzea v Piešťanoch Vladimír Krupa. Práve múzeum spolupracovalo pri vyberaní nálezu z pôdy.
„Sú to iba zväčša iba úlomky vo veľmi zlom stave. V súčasnosti ich konzervujeme a opravujeme," objasňuje Krupa. Zlý stav nálezov spôsobilo najmä to, že bolo veľmi plytko pod povrchom zeme. Časť lebky a kel museli dokonca zakonzervovať už priamo na mieste a obaliť ich sadrou. Až potom sa dali nepoškodené preniesť do laboratória na podrobnú preparáciu.
Lokalitu poznali archeológovia už pred dvoma storočiami
Nálezy mamutích klov a zubov z Ratnoviec sú známe už od polovice 19. storočia. Geológ a paleontológ Dionýz Štúr ich spomína vo svojich prácach. Na území susedných obcí Banka a Moravany nad Váhom, ale aj v katastri Ratnoviec žili pravekí lovci. Ich najčastejšou korisťou pre obživu boli práve mamuty.
Zakonzervované fragmenty mamutích kostí, lebku i kel vystavia v Balneologickom múzeu v Piešťanoch už v septembri. K nálezom z Krakovian tak pribudnú ďalšie kusy odhaľujúce pravekú históriu celého okolia Piešťan. V dobe kamennej tu táborili lovci mamutov.