ŽILINA. Prokuratúra zverejnila tresty pre fanúšikov po minuloročnom finále Slovenského pohára vo futbale. Na štadióne v Žiline vtedy po zápase Petržalky s Trnavou prišlo k veľkým stretom medzi priaznivcami Spartaka Trnava a políciou. Siedmim fanúšikom prokuratúra preto na jeden rok zakázala vstup na všetky futbalové zápasy, dvaja z nich dostali aj podmienečné tresty, jeden rozsudok stále nie je právoplatný. Ďalších dvoch fanúšikov odsúdili na peňažné tresty.
„V súvislosti s týmto zápasom sa viedlo viacero trestných stíhaní. Štyri boli ukončené na prokuratúre podmienečným zastavením trestného stíhania. V rámci obmedzení im počas skúšobnej doby boli uložené aj zákazy vstupu na futbalové zápasy a štadióny," povedal Marián Úkrop, prokurátor Okresnej prokuratúry v Žiline. O ďalšej skupine rozhodoval už súd.
((v))
„Boli proti nim podané riadne obžaloby a o ich vine rozhodol súd. Rovnako aj im boli uložené zákazy vstupov na futbalové zápasy. Všetci odsúdení sú počas probačného dohľadu povinní hlásiť sa u probačného a mediačného úradníka," povedal Úkrop. V skrátenom konaní je momentálne ešte jedna vec. „Stíhaný je jeden fanúšik za vhodenie pyrotechniky počas zápasu Žiliny s Dunajskou Stredou," povedal prokurátor.
Nielen finále
Ďalší prípad sa týka jesenného zápasu Žilina - Slovan. Aj po tomto zápase bol jeden fanúšik hostí právoplatne odsúdený a dostal zákaz vstupu na futbalové zápasy. Rovnako aj probačný a mediačný dohľad počas skúšobnej doby.
Zákony umožňujú, aby fanúšikovi, napríklad, Spartaka Trnava nariadili prísť na policajnú stanicu v Trnave počas rizikového zápasu jeho mužstva v Bratislave so Slovanom. Podobnú prax zaviedli pred rokmi napríklad v Anglicku. Problém s legendárnymi Rowdies sa im podarilo vyriešiť aj takto.
„Dá sa tým vlastne predísť tomu, aby sa zúčastnil takéhoto rizikového zápasu," hovorí Úkrop. V budúcnosti by podľa neho bolo vhodné, aby vznikla databáza odsúdených fanúšikov, ktorých by potom mohli pri vstupe na štadióny ľahšie identifikovať. „Myslím si, že z trestnoprávneho pohľadu momentálne existujú dostatočné páky na to, aby sa podobným udalostiam dalo predchádzať. Je to legislatívne dostatočne upravené," povedal Úkrop.
Ďalšie riešenie k úplnej spokojnosti
Futbaloví funkcionári majú však iný názor. „Myslím si, že legislatíva dostatočná nie je," povedal Karol Belaník, horúci kandidát na šéfa Únie ligových klubov, ktorá riadi dve najvyššie futbalové súťaže. Treba podľa neho ešte niektoré veci doriešiť, aby to bolo k úplnej spokojnosti. „Ak kluby predložia dôkazy, napríklad, zábery z kamerového systému, aby sa s tým naozaj vážne zaoberali," povedal Belaník. Je však podľa neho dobré, že aj štátne orgány majú záujem, aby prostredie na štadiónoch bolo kultúrne rovnako, napríklad, aj pre rodičov z deťmi.
„Konečne je toto jeden z prvých prípadov, ktorý bol zdokumentovaný. Myslím, že je tu teraz priestor vytvoriť databázu ľudí, ktorí tieto priestupky urobili," povedal športový manažér MŠK Žilina Belaník. „Treba nájsť nejaký mechanizmus, aby sa odsúdení výtržníci nemohli dostať na štadión. Bude však zrejme treba ďalšie legislatívne úpravy, stretnúť sa s ľuďmi, ktorí do toho majú čo povedať a nájsť nejaké vhodné riešenie," myslí si Belaník. Podobných prípadov odsúdených fanúšikov podľa neho bude viac.