TRNAVA. Namiesto mliečneho baru, ktorý už pol roka nikto neprevádzkuje, chcú obchodníci v centre mesta otvoriť predajňu s lacným oblečením. Ako jediní totiž prejavili záujem o prenájom uvoľnených priestorov. Mesto ich však odmietlo.
„Do centra a na pešiu zónu nechceme púšťať tento typ predajní a obchodov. Našou snahou je zachovať tu zariadenia reštauračného typu," povedal hovorca Trnavy Pavol Tomašovič.
Pre mliečny bar nenašlo mesto žiadneho nájomníka, ktorý by bol ochotný zachovať prevádzku. „Ostatné nájmy sú iného charakteru. Ak sa nám nepodarí nikoho získať, musíme hľadať riešenie, čo s priestormi ďalej, aby sa efektívne využívali," vysvetlil Tomašovič.
Aj keď snahou mesta je predávať historické budovy v čo najmenšom počte, stojí radnica pred rozhodnutím, či si ich ponechať. Nedávno odsúhlasili poslanci predaj historickej budovy bývalej Jelínkovej tlačiarne. Podľa Tomašoviča síce mesto môže investovať do opráv takýchto objektov milióny eur, ale bez ďalšieho efektu. Dôvodom je to, že dnes o ich prenájom takmer nikto neprejavuje záujem.
Mesto v minulosti nesúhlasilo ani s prítomnosťou pobočky mobilného operátora priamo na Trojičnom námestí v Zelenom dome. Paradoxne, práve s ním, ale tiež obchodnými bankami, majú najlepšie skúsenosti s platbami nájomného.
Keďže zákon zakazuje mestám vystupovať ako podnikateľský subjekt, riešením pre Trnavu je nájsť adekvátneho nájomcu priestorov alebo budovy postupne odpredávať. V dvoch prípadoch tak už urobilo. Mesto vlastní až 24 historických budov, na ich opravy však nemá financie.