ak.
TRNAVA. Záchrana predčasne narodených detí sa začína priamo na pôrodnej sále. Trnavská nemocnica má ako jediná v kraji oddelenie akútnej intenzívnej medicíny pre novorodencov. Aj preto robí transporty chorých novorodencov zo skalickej a piešťanskej nemocnice na seba.
"Sú prípady, kedy je nutné vykonať prevoz vrtuľníkom. Pri transporte musí byť prítomný lekár, sesterský personál, posádka sanitky. Dôležité je, aby bol tento tím pracovníkov zohraný," vysvetľuje primárka Novorodeneckého oddelenia Fakultnej nemocnice v Trnave Rozália Mišová.
Počet novorodencov, ktorí prídu na svet chorí, však podľa nej narastá, zvýšený je počet hlavne nedonosených novorodencov. Ročne ošetria približne štyristo chorých detí. Medzi nimi je však stodvadsať kritických prípadov.
"Vtedy bojujeme o záchranu života a deti sú napojené na prístroje. Aj preto zakúpilo pred mesiacom novorodenecké oddelenie prostredníctvom svojho občianskeho združenia respirátor, ktorý je zatiaľ jediný tohto druhu na Slovensku. Je to v poradí tretí respirátor na novorodeneckej intenzívke. Technika napreduje, o päť rokov už budeme určite hľadať zase niečo lepšie," doplňuje.
Verím vede aj zázrakom
Pri každej liečbe zohráva svoju úlohu nielen veda, lekári a lieky, ale tiež "zázraky". Myslí si to aj primárka. "Naše poznatky sú určite dôležitejšie. Vždy hovorím rodičom, že pri predčasne narodených deťoch postupujeme rovnako, nikto z nás nerobí rozdiel v tom, akú dať komu liečbu."
Za zázrak však považuje životnú silu, ktorú má v sebe človek, a ktorá nás zároveň všetkých navzájom odlišuje. "Niekto dokáže prekonať vážnu chorobu, iný nie. Ale tieto rozdiely pri narodení odhadnúť nevieme. Nedá sa to zmerať, jednoducho, máme to v sebe a to je ten zázrak," dopĺňa.
Niektoré deti po pobyte na jednotke intenzívnej starostlivosti putujú do rúk adoptívnych rodičov alebo do detského domova. Biologický rodičia ich totiž nechcú.
"Pamätám si prípad dievčatka, ktoré po narodení vážilo 850 gramov. Malo v sebe úžasnú vitalitu, prekonalo mnohé komplikácie, ale keď sme chceli dieťa odovzdať rodine, tak tá sa ho zriekla."
Hniezdo záchrany - pomoc, ale aj nočná mora
"Je to naša nočná mora . Sme za dieťa zodpovední od chvíle ako ho matka vloží do hniezda. Celá problematika hniezda záchrany je oveľa zložitejšia, ako sa zdá."
Personál sa obáva najmä zlyhania techniky a ochranného systému, ktorý upozorňuje na prítomnosť dieťaťa v hniezde. Práve z tohto dôvodu minulý týždeň museli vyradiť hniezdo na istý čas z prevádzky. Riaditeľ nemocnice Martin Tabaček prisľúbil, že v ňom v blízkej dobe zavedú dvojitú signalizačnú ochranu.
Od začiatku roka priviedli na svet v trnavskej pôrodnici už 650 detí. V júni každoročne otvárajú sestry a lekári oddelenia na niekoľko hodín dvere aj záujemcom zvonku, aby spoznali ich prácu.