TRNAVA. Trnavská univerzita zostáva stále bez vlastného internátu. Situácia sa mala zmeniť už pred štyrmi rokmi. Do internátu sa však študenti nenasťahujú ani v nasledujúcom akademickom roku.
Prvé sklamanie prišlo rýchlo
Financie na výstavbu sedemposchodového internátu schválila predošlá vláda v roku 2005. Ubytovanie tu malo získať 320 študentov. Prvé sklamanie však prišlo veľmi rýchlo. „Stavebné práce sme museli pozastaviť už v novembri 2005. Peniaze na pokračovanie vo výstavbe z ministerstva neprišli," povedal prorektor pre vzdelávanie a starostlivosť študentov TU, Andrej Filipek.
Na internáte sa začalo opäť pracovať až po piatich mesiacoch. V tom čase sa tam už mali nasťahovať prví študenti.
Pri každom pozastavení narastali zbytočné náklady
V novembri 2006 bola stavba internátu pre nedostatok financií pozastavená už druhýkrát. Univerzite tak narastali zbytočné náklady. Vedenie sa rozhodovalo, čo spraviť s nedokončenou budovou. „Ak by sme žeriavy zo staveniska odtiahli, museli by sme zaplatiť strážnu službu, aby nedošlo k rozkradnutiu stavby. Ak by sme ich na stavbe ponechali, platili by sme za prácu, ktorú firma nevykonáva," objasňuje situáciu prorektor.
Príčinou celého problému je podľa neho zle nastavený splátkový kalendár. „Predošlé vedenie ministerstva malo zabezpečiť pravidelný prísun financií. Neprispievali nám a dnes je situácia taká, aká je." „Každá firma predsa žiada pravidelný plat. Keď nám vláda peniaze schválila, mala ich v tom momente presunúť na účet školy," dodal Filipek.
Zvonku vyzerá internát pekne, vo vnútri však nie je vôbec zariadený. Na dokončenie potrebuje univerzita 120 miliónov korún.
Internát nedokončia ani po piatich rokoch
Do študentského domova na Rybníkovej ulici v Trnave sa nenasťahujú študenti ani v budúcom akademickom roku. „Zvonku vyzerá krásne, vnútorná časť však vôbec nie je zariadená. Na dokončenie potrebujeme približne 120 miliónov korún," povedal prorektor.
Minister školstva podľa jeho slov univerzite prisľúbil, že požiadavky predloží vo vláde. K doterajšiemu nakladaniu s finančnými prostriedkami sa však musí vyjadriť Ústav súdneho inžinierstva v Žiline. „Ministerstvo bude môcť reagovať na požiadavku o pridelenie kapitálových výdavkov až po dodaní odborného posúdenia nákladov stavby," povedala hovorkyňa ministerstva školstva, Dana Španková. K opakovanému pozastaveniu financií pre výstavbu internátu sa však ministerstvo nevyjadrilo.
Univerzita neubytuje ani polovicu svojich študentov
TU požiada každoročne o ubytovanie približne tisícdvesto študentov, univerzita môže ubytovať menej ako polovicu z nich. „Všetkých trápi, že sme jedinou univerzitou na Slovensku, ktorá stále nemá vlastný internát. Na výstavbe internátu sa nikto z nás neobohacoval, záleží nám na tom, aby sa situácia zmenila," dodal Filipek.