DOLNÁ KRUPÁ. Letná slávnosť ruží v kaštieli v Dolnej Krupej bola počas tohto víkendu venovaná pamiatke známej pestovateľky-ružovej grófke Márie Henriete Chotekovej.
Kaštieľ vyzdobili stovkami ruží
Dolnokrupania i početní návštevníci z okolia Trnavy si už tretíkrát takto pripomenuli jednu z posledných dedičiek tamojšieho rodu Brunsvikovcov, ktorá bola priekopníčkou ružiarstva na Slovensku a uznávanou autoritou v európskom kontexte.
Kaštieľ na jej počesť vyzdobili stovkami ruží pestovatelia a žiaci piešťanskej záhradníckej školy. Hudobné múzeum Slovenského národného múzea, ktoré kaštieľ spravuje, sa postaralo o zaujímavý sprievodný program. Kaštieľ v Dolnej Krupej je s ružami spájaný najmä od roku 1910, kedy Mária Henrieta Choteková priviezla do kaštieľa unikátnu kolekciu výpestkov od najväčšieho uhorského šľachtiteľa Rudolfa Geschwinda.
Ten jej ich pred svojou smrťou ponúkol. Už vtedy známe rozárium sa tak rozšírilo o dvetisíc nových ruží a v 20. rokoch minulého storočia dosiahlo až okolo 6000 výpestkov.
Grófka bola odborníčkou na ruže
Grófka sa postupom času stala medzinárodne známou odborníčkou v pestovaní ruží, jej šľachtiteľské úspechy mali veľký ohlas. Viacerí pestovatelia pomenovali po nej nové kultivary. Rozárium v Dolnej Krupej napokon neprežilo hospodársku krízu. O jeho oživenie sa teraz múzeum usiluje. „Chceme vysadiť ruže v parku, na pôvodnom rozáriu už stoja rodinné domy," povedala kastelánka kaštieľa Alena Krátka. Hudobné múzeum sa podľa jej slov chce pripraviť hlavne na budúcoročnú letnú slávnosť, kedy si pripomenú 100 rokov od privezenia Geschwindovej kolekcie.
Pre ruže obetovala všetky peniaze
Arborétum Borová hora, patriace pod Technickú univerzitu vo Zvolene, vlastní zoznam ruží, ktoré mala Choteková v katalógu v roku 1929. „Tie, ktoré sú pre nich dostupné, zaštepili a chystajú ich pre nás. V lete 2010 by mali už byť v Dolnej Krupej. Veľmi sa na to tešíme," povedala ďalej Krátka. Podľa kastelánky sa už veľkosť a slávu rozária v plnej miere v Dolnej Krupej asi nepodarí obnoviť.
„Nedokážeme sa vyrovnať jej možnostiam, ona okrem nesmiernej lásky k týmto krásnym kvetom mala totiž aj peniaze na financovanie svojej záľuby," povedala Krátka. „Na výsadbu a šľachtenie dávala grófka všetky svoje prostriedky," dodala. M.H. Choteková zomrela v roku 1946.
V kaštieli, ktorý je známy aj svojou spojitosťou k Ludwigovi van Beethovenovi, je výstavka jej fotografií z rôznych etáp života.