TRNAVA. Predaj takzvaného dubiózneho majetku naštartovali ešte minulý rok ako jedno z úsporných opatrení. Získané peniaze okrem iného slúžili na vyrovnanie záväzkov nemocníc.
Ako uviedol predseda TTSK Tibor Mikuš, asi tretinu majetku predali s výnosom päťnásobne vyšším ako účtovné hodnoty. Pôvodné kalkulácie však podľa neho prekazil nástup hospodárskej krízy. „Z očakávaných približne 21,6 miliónov eur sme dostali len asi 7,5 milióna," uviedol Mikuš.
V posledných dvoch kolách verejného ponukového konania nebola stanovená minimálna predajná cena, napriek tomu sa nepodarilo predať ani jeden z pätnástich súborov objektov. Ponuky, ktoré prišli, totiž nedosahovali ani hodnotu znaleckého posudku.
„Majetok v žiadnom prípade nepredáme pod cenu," zdôraznil Mikuš. Všetky nehnuteľnosti a pozemky tak postupujú do ďalšieho, v poradí šiesteho kola verejného ponukového konania. Mikuš však pripustil, že ak sa majetok nepodarí takýmto spôsobom predať ani v ďalších kolách, k predaju za nižšiu cenu ako určil znalec predsa len môže prísť. „Ak by sme zistili, že by bolo budovy výhodnejšie predať pod cenu ako ich udržiavať, tak k takémuto návrhu príde," uviedol.
V zozname majetku určeného na predaj sú napríklad dva pavilóny a pozemky v areáli Nemocnice s poliklinikou v Galante, budova zubnej ambulancie vo Veľkom Mederi či objekty a pozemky dvoch bývalých SOU v Piešťanoch a
Zemianskych Sadoch.