TRNAVA. Pri gotickom Dóme sv. Mikuláša plánujú dokončiť vlani začatý výskum románskej rotundy, ktorá zanikla okolo roku 1360. Na Slovensku je známych iba 19 takýchto stavieb, čo význam trnavského nálezu podčiarkuje. Po odchode archeológov sa radnica rozhodne, ako stavbu sprístupní verejnosti.
Vykopávky opäť realizujú študenti Katedry klasickej archeológie na Filozofickej fakulte Trnavskej univerzity pod vedením svojich pedagógov. "Pre nás je dôležité, aby sa nám podarilo zistiť datovanie," povedal pre TASR archeológ Erik Hrnčiarik. Dodal, že by sa veľmi potešili nejakému artefaktu, čo by napovedal, kedy rotundu naši predkovia postavili. "Buď nejaký hrob alebo objekt, ktorý by určil spodnú hranicu. Vieme, kedy zanikla, ale nevieme, kedy vznikla. Musela najmenej sto-dvesto rokov fungovať," povedal. Rovnako je podľa neho dôležité určiť, komu bola zasvätená. Odborníci sa prikláňajú k eventualite sv. Michala. Už aj z dôvodu, že v tesnej blízkosti bol neskôr postavený dnes už 200 rokov nejestvujúci kostol sv. Michala, kam mohol byť oltár i ďalšie náležitosti z rotundy prenesený.
Archeologický výskum prerušili vlani na jeseň, teraz sa začal pred niekoľkými dňami a bude trvať zhruba dva mesiace. Na základe výsledkov sa vyberie najvhodnejšia forma prezentácie. Podľa Hrnčiarika je možné stavbu preskliť a náležite v podzemí osvetliť, ale tiež zakryť zeminou a na povrchu kameňmi naznačiť jej pôdorys. Tento variant je, ako povedal, pre stavbu najšetrnejší, pretože zamedzuje ďalšiemu zvetrávaniu. Hovorca radnice Pavol Tomašovič uviedol, že je viac ako pravdepodobné, že v tomto roku k akejkoľvek forme prezentácie nedôjde. "Sme radi, že sme mohli dať peniaze na pokračovanie vykopávok. Musíme počkať na finančne priaznivejšie obdobie," povedal pre TASR.
Počas výskumu v roku 2008 objavili archeológovia v okolí Dómu sv. Mikuláša okrem časti rotundy aj 148 hrobov. Datované boli od čias udelenia Trnave privilégia prvého slobodného kráľovského mesta na území dnešného Slovenska v roku 1238 až po 17. storočie. Veľa hrobov bolo detských a niektorí zosnulí boli uložení do hrobov počas morovej epidémie. Vykopávky odokryli aj pozostatky iného románskeho kostola, ktorý je mladší ako objavená rotunda.