by obce.
HORNÉ OREŠANY. „Čistička odpadových vôd je zlikvidovaná a dnes je z nej žumpa. Ako však došlo k tejto zmene, vôbec netušíme, starosta s nami odmieta komunikovať," hovorí Martin Mráz, obyvateľ Spoločenstva vlastníkov bytov v Horných Orešanoch, m. č. Majdánske. Spolu s ďalšími vlastníkmi a obyvateľmi Majdánskeho odmietajú uhradiť obci poplatky za vývoz žumpy, ktoré od nich vymáha.
Čističku vody zmenili na žumpu
Skutočnosť, že čistička je rozkradnutá, zistila len v minulom roku inšpekcia životného prostredia v Nitre. Na problém upozornili inšpektorov obyvatelia Majdánskeho. Obec dostala pokutu skoro 30 tisíc korún.
„Odpadová voda vytekala do potoka Parná a tiež do blízkej priehrady. Obci sme nariadili, aby urýchlene riešila vzniknutú situáciu," povedala inšpektorka, Marcela Domčeková.
„Keďže obec nemala financie na opravu čističky, najjednoduchším riešením bolo zmeniť čističku na žumpu," dodala. Odporúčanie potvrdil Obvodný úrad životného prostredia v Trnave.
Miestni obyvatelia však tvrdia, že starosta ich o rozhodnutí úradu neinformoval. „Vôbec sme nevedeli, ako sa čistička zmenila na žumpu. Od starostu sme pritom požadovali informácie niekoľkokrát," povedal obyvateľ časti Majdánske, Ján Labanič.
Za rozkradnutie čističky je zodpovedná obec
Zmenou čističky na žumpu vznikli obci vyššie náklady za vývoz a likvidáciu odpadových vôd. „Obecné zastupiteľstvo schválilo, že tieto náklady zaplatia ľudia, ktorí splašky do žumpy púšťajú," povedal starosta Horných Orešian, Ján Kormúth.
Ľudia z obce však tvrdia, že o schvaľovaní nevedeli. „Ak by sme vedeli, že obecné zastupiteľstvo túto vec prejednáva, určite by sme proti tomu mali pripomienky. Dnes ani netušíme, akým spôsobom nám obec účtuje faktúry za vývoz žumpy. O využívaní žumpy nemáme so starostom ani žiadne zmluvy. Všetko je o nás, bez nás," hovorí ďalej Labanič.
Za chyby obce ľudia platiť nechcú
Starosta Kormúth povedal, že faktúry obec vystavuje na základe spotrebovaných kubíkov v domácnosti. „Koľko kubíkov občan spotrebuje, toľko zaplatí za vývoz žumpy."
Zlú informovanosť v obci popiera. „Zmluvy s ľuďmi nepotrebujem, pretože o platbách rozhodlo obecné zastupiteľstvo všeobecne záväzným nariadením, viac ma nezaujíma," dodal starosta.
Ľudia v obci poplatky platiť nechcú, tvrdia, že za rozkradnutie čističky nesie zodpovednosť obec. „Ak by dnes čistička fungovala, za kubík odpadovej vody by sme platili približne dvanásť korún a nie šesťdesiat," povedal Martin Mráz.
„Sme ochotní zaplatiť toľko, koľko sa platí hocikde inde, kde funguje čistička. Zvyšok nech doplatí obec. Určite nebudeme celý život doplácať na to, že za niekoho vedenia sa to tu rozkradlo," dodal nespokojne Mráz.
"Určite nebudem doplácať celý život na to, že za niekoho vedenia sa to tu rozkradlo," hovorí Martin Mráz.
Žumpu nevyužívajú, platiť však musia
Ľudia zo Spoločenstva vlastníkov bytov odmietajú platiť obci poplatky za vývoz žumpy, pretože ju nepoužívajú. „Máme tri vlastné žumpy, ich údržbu platíme na vlastné náklady. Prečo by sme teda mali platiť aj za vývoz obecnej?" pýta sa ďalej Martin Mráz. „Vývoz našich žúmp máme podložený všetkými potrebnými papiermi," dodáva.
Starosta Ján Kormúth povedal, že od ľudí doklady pýtal, no žiadne mu nedali. „Nedoniesli mi ich, pretože nič nemajú a vývoz splašiek nevedia preukázať." Obyvatelia Spoločenstva vlastníkov bytov však majú iný názor.
„Koncom minulého roka prišiel starosta na schôdzu Spoločenstva vlastníckych bytov. Hovorili sme mu, že máme vlastné žumpy a on nás odbil so slovami, že peniaze bude vymáhať. Naše žumpy ho vraj nezaujímajú a ak mu peniaze nedávme, vybaví si to inak," povedala obyvateľka, Eva Mrázová.
Starosta trvá na svojom, ľudí už zažaloval
Podľa hlavného kontrolóra obce, Ivana Greguša, ak vlastníci vedia preukázať vývoz svojich žúmp, obec nemá právo od nich vymáhať peniaze. „Pokiaľ má niekto vlastnú žumpu a preukázateľne z nej neodvádza odpadovú vodu do kanalizácie, nikto od neho nemôže požadovať zaplatenie faktúry," povedal kontrolór.
Starosta napriek tomu trvá na svojom. Na súde už žaloval dvadsaťpäť ľudí z obce. „Chcem, aby zaplatili to, čo vyprodukovali. Obec od nich bude peniaze vymáhať, pokiaľ nezaplatia."
Zodpovednosť nechce priznať nikto
Čistička odpadových vôd sa nachádza v bývalej prevádzke Chemolaku Smolenice. V zastúpení obce prebral prevádzku bezodplatne do vlastníctva vtedajší starosta, Libor Blažo. Čistička bola vtedy čerstvo skolaudovaná.
Rozkradnutie zariadenia za jeho éry odmieta. „Máme odovzdávajúce protokoly o tom, že čistička bola funkčná," povedal.
Ani jeho nástupca, Ferdinand Sklenár, nepripúšťa, že čističku rozkradli v čase, keď pôsobil ako starosta. „Keď som z funkcie odchádzal, bolo zariadenie funkčné. Čističku rozkradli počas volebného obdobia súčasného starostu, Jána Kormútha," povedal Sklenár. „Z funkcie som odchádzal v roku 1998, rozkradnutie zistila inšpekcia o desať rokov neskôr. Ako sa o čističku staral starosta Kormúth dovtedy?," dodal.
Aj súčasný starosta všetky tvrdenia popiera. „Keď som do funkcie nastupoval, čistička už bola rozkradnutá." Polícia sa začala zaoberať problémom až na podnet Martina Mráza, ktorý podal trestné oznámenie na neznámeho páchateľa. Obvodné oddelenie policajného zboru v Trstíne ho však odmietlo. „Nie je dôvod na začatie trestného konania," píše sa v uznesení. Martin Mráz sa však odvolal na Okresnú prokuratúru v Trnave, ktorá dnes rozkradnutie čističky odpadových vôd vyšetruje.
Bývalá prevádzka Chemolaku Smolenice dnes už len chátra.
Poplatky chce obec vymáhať aj naďalej
Starosta obce, Ján Kormúth, odmieta, že ľudia z časti Majdánske dnes doplácajú na chyby obce. „Za stočné by platili chcú, či nechcú. Čistička odpadových vôd by bola už dávno po životnosti, museli by sme ju rekonštruovať. Do toho by žiaden starosta určite nešiel, pretože slúži len pre 65 obyvateľov. Bolo by to neefektívne," povedal.
Podľa jeho slov sa dnes obec pokúša uspieť s projektom na envirofondoch. „Chceme stavať trstinovú čističku odpadových vôd, ktorá má nízke náklady na likvidáciu. Kým však bude žumpa v prevádzke, poplatky budeme od ľudí naďalej vymáhať," uzavrel Kormúth.