Petíciou prišli na radnicu vyjadriť svoj nesúhlas s plánovanou výstavbou nového štadióna a obchodných domov v centre mesta obyvatelia blízkych ulíc. Obávajú sa, že investorom navrhovaný komplex budov im zoberie súkromie.
TRNAVA. Nový štadión a komerčno-športové centrum v jeho blízkosti nám vezme súkromie. Tvrdia to obyvatelia priľahlých ulíc, ktorý spísali proti plánovanej výstavbe petíciu. Boja sa najmä škodlivín a nadmerného hluku, ktorý spôsobí preťažená doprava v centre mesta. Okrem toho im nový komplex zatieni byty. Svoju sťažnosť odovzdali mestu na verejnom prerokovaní investičného zámeru .
„Navrhovaná výška tohto komplexu neumožní dostatočné preslnenie našich domovov. Preto chceme, aby investor prehodnotil umiestnenie štadióna," povedala predsedkyňa petičného výboru Michaela Masaryková.
Chcú reorganizovať dopravu
Švajčiarsky investor, ktorý plánuje do celého areálu vložiť až 133 miliónov eur, upozorňuje, že norma trojhodinového preslnenia ostane zachovaná. Takisto pripravuje aj zmenu organizácie blízkej križovatky a jej prestavanie na okružnú.
Hoci predstavitelia mesta s ním niekoľkokrát rokovali o iných možnostiach, sa svojho zámeru nemieni vzdať. „Dávali sme aj iné ponuky, no všetky odmietli," vysvetlil primátor Trnavy Štefan Bošnák.
Radnica chcela, aby investor nový štadión umiestnil v lokalite Medziháj, kde má vzniknúť aj autodrom. Napriek tomu, mesto investíciu víta, pretože súčasný štadión, ktorý je v jeho vlastníctve, nespĺňa futbalové ani bezpečnostné normy.
Štadión prevádzkujú na výnimku
„Dostali sme dvojročnú výnimku pre jeho prevádzkovanie, severnú tribúnu však po prvom snehu nesmieme používať. Ak sa neuskutoční rekonštrukcia, ktorú musíme financovať z nášho rozpočtu, budeme nútení štadión zatvoriť," upozornil primátor. Preto záujem investora považuje za jedinú šancu ako získať moderný európsky štadión.
Najmä trnavskí architekti sa však domnievajú, že umiestnenie štadióna je nešťastne zvolené a kazí vzhľad historickej časti mesta. Svoje obavy vyjadrili aj v súvislosti s osemdesiatmetrovou vežou, ktorú chce investor umiestniť v komplexe.
Či však k výstavbe príde, zatiaľ nie je isté. Viceprimátor Vladimír Butko pripomenul, že investor zatiaľ len uvažuje nad výstavbou. „Neznamená to, že projekt, ktorý máme, aj skutočne bude," vysvetlil.
Mesto pôvodne chcelo, aby investor štadión len zrekonštruoval. To však bolo pre švajčiarsku spoločnosť neprijateľné. Tá si ako podmienku svojej investície dala zmenu štadióna a vybudovanie dvoch polyfunkčných objektov výrazne zasahujúcich do centra mesta. Preto radnica musí zmeniť nielen doteraz platný územný plán, ale i jeho časť týkajúcej sa centrálnej mestskej zóny s historickými pamiatkami. Až do konca mája môžu Trnavčania projekt investora pripomienkovať. O tom, čo bude so štadiónom ďalej, rozhodnú 29. mája poslanci mestského zastupiteľstva.
Investor získa od mesta pozemky do prenájmu na šesťdesiat rokov za symbolických 0,33 € (1 koruna).
Trnava by mala mať novú dominantu
V areáli Štadióna Antona Malatinského plánuje konzorcium Hidber Consultants GmBH výstavbu multifunkčného komplexu,. Jeho súčasťou bude štadión pre 18 tisíc divákov, čo je asi o tri stovky miest menej ako v súčasnosti. Zmení sa aj jeho poloha a priamo pod ním bude obchodné centrum, v ďalšom sektore 50 bytov a podzemné garáže.
Na susediacom parkovisku pri amfiteátri chce investor postaviť objekt s administratívnymi priestormi na troch podlažiach a dve podlažia garáží pod zemou. Súčasný futbalový štadión Spartaka nevyhovuje kritériám FIFA ani UEFA, a preto potrebuje stavebný zásah. Na ďalšom parkovisku oproti zimnému štadiónu chcú postaviť novú dominantu Trnavy - 80 metrov vysokú vežu s bytmi a polyfunkciou a priľahlý päťposchodový dom s parkovacími miestami.