TRNAVA. Tri automobily štátnej polície a tri automobily s dvomi motocyklami mestskej polície sprevádzali niečo vyše stovky priaznivcov Spartaka Trnava. Tí sa prišli pozrieť na sobotný tréning svojho tímu pred derby zápasom so Slovanom. Z pre nich nepochopiteľného rozhodnutia disciplinárnej komisie futbalového zväzu sa 122. najväčšie slovenské derby odohrá bez divákov.
Tento rituál, sledovanie tréningu spartakovcov má v Trnave dlhú tradíciu a na tradície sú v tomto prvom slobodnom kráľovskom meste veľmi hrdí. Asi najdôležitejším zápasom, ktorý bol tisícom Trnavčanov odopretý, bolo finále Stredoeurópskeho pohára s juhoslovanským tímom Crvena zvezda Beograd. Hrať sa malo 21. augusta 1968.
Po vpáde okupantov vyhlásila kolaborantská vláda zákaz zhromažďovania, na mnohých miestach Československa vtedy tiekla krv a vyhasli aj životy nevinných ľudí. Napriek tomu sa vtedy na štadióne zišlo viac ako desaťtisíc fanúšikov. Sledovali však len tréning domácich. Zápas sa nehral, juhoslovanskí hráči len sediac na schodoch blízkeho hotela Karpaty s napätím sledovali ruch na ulici. Po polhodinke sa masa ľudí v pokoji rozišla. Všetci chápali, že futbal v takejto vážnej situácii neuvidia.
Ďalším pamätným tréningom bol ten úvodný Galisov v lete 1997. Po sezóne, ktorá traumatizuje trnavský futbal dodnes, sledovalo jeho prvý tréning viac ako tisíc zvedavých fanúšikov. Naposledy takto šli hráčov na tréning povzbudiť ich priaznivci túto sezónu pred dohrávkou 19. kola, ktorou bolo 121. derby. Tesne predtým Spartak nečakane zakopol doma s Dubnicou a fanúšikovia cítili potrebu vyjadriť pred hráčmi, že za nimi stoja. Satisfakciou im bolo víťazstvo 2:1 na Tehelnom poli.
História futbalu v slovenskom Ríme zaznamenala niekoľko zápasov „bílich andelov" s vylúčením verejnosti. Keď po zápase s Humenným v roku 1995 inzultoval divák rozhodcu Mušáka, štvrťfinálový duel s Trebišovom (2:1) sa hral za zatvorenými bránami. Za priestupky divákov v Dubnici a Petržalke v roku 2004 nevideli fanúšikovia zápas 29. kola s Púchovom (1:1). Keď sa v lete 2006 rekonštruoval štadión, hral Spartak s Banskou Bystricou v Senci. Po použití policajných obuškov v hľadisku sa časť divákov, ktorí to videli ako policajnú brutalitu, ocitla na hracej ploche. Nenapadali ani hráčov, ani rozhodcov, len týmto spôsobom dali najavo svoj pocit krivdy a bezmocnosti. Verdikt disciplinárky - tri zápasy bez divákov - bol neskôr zmiernený na zápasy dva. Prvý z nich ešte v Senci Spartak s Interom vyhral 1:0, v druhom hranom už v Trnave prehral 1:2 s Petržalkou.
Prvé derby sa hralo 21. marca 1926. Hralo sa na ihrisku Rapidu, domáci hrali v červeno-čiernych vodorovne pruhovaných dresoch, ŠK Bratislava v bielo-modrých. Trnava dvomi gólmi Žigárdyho a jedným Kozmu vyhrala 3:1. V Trnave počítajú do derby aj stretnutia v rokoch 1940 až 1944, preto hovoria o 122. derby zápase. Z nich len jeden duel sa nedohral, po prelomení bariéry v prvej majstrovskej sezóne, na jar 1968.
Toto 122. derby sa zapíše do histórie slovenského futbalu ako prvé, ktoré sa bude hrať bez diváckej kulisy, dokonca bez avizovaného priameho prenosu televízie. Trest pre celý slovenský futbal.