TRSTÍN. Svoj zámer presunúť ťažbu dolomitov do druhej lokality chce spoločnosť uskutočniť aj napriek protestom obyvateľov. Zabrať by mala približne tridsať hektárov nového územia. Ľudia sa obávajú, že aj v tejto oblasti ostane podobná mesačná krajina ako v ložisku Holý vrch.
Sťažujú sa na prach a hluk
"Je to devastácia prírody, nový ťažobný priestor síce nezasahuje do chráneného územia, ale je v jeho tesnej blízkosti. Celá oblasť bude zaprášená a zaničená," povedal nahnevaný Trstínčan, ktorý si želal ostať v anonymite.
Vysoká prašnosť je veľkým problémom najmä v obci. Spoločnosť síce vybavila kameňolom najmodernejšou technikou, ktorá zachytáva prach, Trstínčania však tvrdia, že nedostatočne.
"Pravidelne kropíme cestu, ktorú sme zrekonštruovali. Všetky zachytené odprašky používame ako prísadu do betónu. V súčasnosti rokujeme s firmami, aby ho kupovali ako produkt. Nemáme dôvod vypínať odprašovač," vysvetlil generálny riaditeľ spoločnosti Alas Ján Foltýn. Do odprašovacieho zariadenia investovali v roku 2007 takmer 830 000 €.
Opatrenia, ktoré spoločnosť urobila podľa obyvateľov nepomáhajú. "Všade sa práši, nemôžeme otvárať okná. Mladí nemajú kam chodiť na prechádzky," upozornil obyvateľ Peter Krajčírovič. Ľudia ale pripustili, že podmienky v obci sa zlepšili, naďalej však požadujú, aby Alas s ťažbou skončil.
Proti nadmernému hluku zabezpečila spoločnosť vyklápacie zariadenia gumovými poťahmi, ktoré tlmia náraz pri vysýpaní skál. Oceľové sitá nahradili umelohmotnými.
"Netvrdíme, že nie je nič počuť, ale snažíme sa neustále vylepšovať naše technológie," upozornil výrobný riaditeľ spoločnosti Pavol Juhás. Foltýn zároveň dodal, že v budúcnosti plánujú výrobnú linku posunúť ďalej od obce. V súčasnosti je od nej vzdialená asi päťsto metrov.
FOTO: PETER LENHARTOVIČ
Ľudia si myslia, že kameňolom porušuje dohodu s obcou
Ešte v marci minulého roka na verejnom zasadnutí sľúbila spoločnosť Trstínčanom, že zruší nočnú i víkendovú ťažbu a zavedie dvojzmennú prevádzku.
"Robí sa však aj cez víkendy. Nedávno o pol druhej v noci dokonca odstreľovali kameň," upozorňovali viacerí obyvatelia. Toto však vylúčili generálny riaditeľ aj riaditeľ trstínskej prevádzky Dominik Ramšík.
"Strieľať v noci bez povolenia banského úradu sa nesmie. Nerobíme to, za čo nás môžu trestne stíhať. Ten nočný výbuch spôsobili buď nadzvukové lietadlá alebo likvidácia munície," vysvetlil Ramšík. Zaručil sa, že trhacie práce v noci nevykonávali.
Juhás pripustil, že porušili dohodu neťažiť počas víkendov. "Výnimočne sme museli asi trikrát pracovať aj počas soboty a nedele," skonštatoval. To, že sľub budú aj naďalej dodržiavať potvrdil aj Foltýn.
Starostka Trstína Marta Genčúrová pripomenula, že situácia v obci sa oproti minulosti zlepšila. "My nemôžeme súhlasiť alebo nesúhlasiť s ťažbou, lebo to nie je fáza povoľovania. Môžeme si dať len požiadavky," uviedla.
FOTO: PETER LENHARTOVIČ
Posudzujú vplyvy na životné prostredie
V súčasnosti je celý projekt rozširovania kameňolomu vo fáze posudzovania vplyvov na životné prostredie. Definitívne stanovisko dá ministerstvo životného prostredia.
"Ak obec nemá zákonný dôvod, nemôže nepovoliť rozšírenie ťažby. Ak by sa tak stalo, v odvolacom konaní by aj tak padlo rozhodnutie v prospech investora," vysvetlila Iveta Mociková, ktorá pre Alas vypracovala správu o hodnotení.
V správe sa síce uvádza, že ďalšia ťažba nenávratne naruší rovnováhu prírodného prostredia, no napriek tomu odporúčajú rozšírenie kameňolomu schváliť.
"Dôvodom je to, že činnosť nie je nová, uvažuje sa o nej dlhodobo. Prínosom budú nielen nové pracovné miesta, ale aj financie pre obec a štát," skonštatovala.
Alas plánuje v oblasti Trstína pokračovať v ťažbe nasledujúcich 48 rokov. Ročne chcú vyťažiť 500 tisíc ton kameňa. Finančná kríza ich zámery ani pripravený projekt neovplyvní.