Lenka Martináková z Veľkých Kostolian sa canisterapii venuje päť rokov. Pred sebou má veľký cieľ, so svojou fenkou Jackie chce liečiť týrané a zneužívané deti.
Za pomoci Jackie pomnáha Lenka zdravotne postihnutým ľuďom. FOTO - DARINA KVETANOVÁ
Ak by sa niekto zaujímal o canisterapiu, na internete nájde množstvo definícií tohto slova. Ako by ste ho vystihli vy?
Canisterapia je v prvom rade skvelým liekom pre ľudí, ktorí majú zdravotné problémy. Málokto si uvedomuje, že za pomoci psov sa dajú robiť skutočne veľké zázraky. Nejde však o zázraky na počkanie, výsledky sa obvykle dostavia až po niekoľkých mesiacoch.
Pes je určite dobrým priateľom pre človeka, ale ako môžeme za jeho pomoci liečiť ľudí?
U každého človeka prebieha liečba inak, záleží od typu postihnutia. Ani na liečbu autizmu nie sú presne stanovené postupy. Niektorí autisti bývajú agresívni, inokedy je problémom nesústredenosť. Na ukľudňovanie je vynikajúce polohovanie. Tento cvik však často využívam aj na liečbu po mozgových porážkach alebo u detí s obrnou. Pri polohovaní dokáže pes človeka dobre prehriať a cviky potom pre neho nie sú také bolestivé.
Je teda canisterapia predovšetkým o cvikoch?
Niekedy postačí bezprostredný kontakt človeka a psa. Starí ľudia v domovoch dôchodcov sa cítia veľmi osamelí, presťahujú sa sem a zrazu prídu o všetko. Deti ich neprídu pozrieť, ako je rok dlhý. Znamená pre nich veľa, ak sa môžu zahrať so psom. Keď som robila canisterapiu v domove, niektorí dôchodcovia nás už netrpezlivo vyzerali pred budovou. Pre prácu s fyzicky postihnutými ľuďmi sú zase vynikajúce cvičenia. Prebiehajú bezprostredne, postihnutí si často si ani neuvedomia, že cvičia. Napríklad pri aporte, alebo keď ich nechám, aby psíka česali a potom musia z hrebeňa vyberať chlpy. Pre týchto ľudí je ťažké zdvihnúť pohár a napiť sa, ak však robia niečo hravou formou, nemajú pocit donútenia, ide všetko omnoho ľahšie.
Ako presne teda prebieha canisterapia?
Na prvú návštevu idem vždy bez psa, pretože musím zistiť, na čo sa mám zamerať a aké sú možnosti. Každá ďalšia návšteva potom odhalí, či ideme správnym smerom. Napríklad autisti majú svoj svet a pes je mostíkom medzi nimi a zdravými ľuďmi. V takýto prípadoch pomáha už len to, že sa autista môže so psíkom prejsť a chytiť si ho.
Aké postihnutia liečite s Jackie najčastejšie?
Neexistuje žiadne postihnutie, ktoré by sa za pomoci psa nedalo liečiť. Verili by ste, že sa dá popracovať aj na logopedických problémoch?
Skutočne? A ako?
Jackyna je naučená, že neposlúchne človeka, ktorý povel vysloví nesprávne alebo nezreteľne. Slová ako prines alebo ľahni, potom deti opakujú dovtedy, kým to neurobí.
Ako ste ju to naučili?
Pes sa dá ľahko uplatiť. Je to asi najlepšia forma, ako cieľ dosiahnuť rýchlo a efektívne. Keď poslúchne na zlý povel, nedostane piškótu, ak neposlúchne, pochutí si na odmene.
Podľa čoho viete, ktorý pes sa hodí na canisterapiu?
Musí to byť silná osobnosť. Dôležité je, aby človeka doslova miloval a nemal z neho strach. Psychicky postihnutí ľudia majú často agresívne a odmietavé reakcie. A práve v takýchto stresových situáciách musí pes zostať pokojný a vyrovnaný. Zároveň by mal byť aj pobláznený. Smiech je predsa tiež istou formou terapie.
Môžu túto terapiu robiť všetky plemená?
Canisterapiu môže robiť každé plemeno, nezáleží na tom, či je pes malý alebo veľký, krátkosrstý alebo dlhosrstý. Jeho vlastnosti sa vždy dajú pozitávne využiť. Ak má dlhú srsť, deti mu môžu zapletať vrkôčiky a precvičujú sa motorické cvičenia. Menšie psy si zase môžu k sebe pritúliť aj ľudia na vozíčku. Veľké plemená sú zase perfektné na polohovanie. Na canisterapiu sa často využíva labrador.
Ak robia canisterapiu väčšie psy, nemajú z nich ľudia strach?
Mala som klienta, ktorý sa bál psov. Keď zbadal Jackie, zastal a nemohli sme s ním ani pohnúť. Liečba je však aj to, keď človek dokáže prekonať svoj strach. Jackie vedela, že sa k nemu nemôže priblížiť do tesnej blízkosti a tak sa približovala sa postupne do bližších vzdialeností. Liečba trvala síce rok, ale zvykli si na seba.
Mali ste klienta, ktorému váš psík nedokázal pomôcť?
Áno, mala. Zo skupiny sme raz museli vyradiť pána s ťažkou schizofréniou. Jackie možno vycítila nebezpečenstvo a preto ho odmietala.
Čo považujete za najväčší úspech, ktorý ste za pomoci Jackie dosiahli?
Každý úsmev, ktorý pri tejto práci od ľudí prichádza. Vtedy viem, že to, čo robím, robím dobre. Za ohromné úspechy považujem aj to, ak sa postihnutí ľudia po terapii dokážu napiť, učesať alebo ak je človek menej agresívny.. Do psychiky ľudí nevidíme. Mala som klienta, ktorý nekomunikoval a nezapájal sa do hry. Keď sme s Jackie prišli piatykrát, vítal nás s úsmevom. Takéto situácie zahrejú a sú krásnym úspechom.
Čo by ste chceli za pomoci vášho psíka ešte dosiahnuť?
Mám pred sebou veľký cieľ. Rada by som pomocou canisterapie pomáhala zneužívaným a týraným deťom. Ich duša je veľmi poznačená, aj keď to na niektorých hneď nevidíme. Následky sú síce podľa mňa nevyliečiteľné, pes však dokáže vrátiť chuť do života a človek sa s ním cíti bezpečne.
Za pomoci canisterapie dokážu ľudia prekonať aj svoj strach.