SEREĎ. Zriadenie Múzea holokaustu je jedna z úloh, vyplývajúca z Akčného plánu predchádzania všetkým formám diskriminácie, rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatným prejavom intolerancie na roky 2009 až 2011. Najbližšiu stredu (13. mája) sa ním bude zaoberať vláda SR.
K ďalším aktivitám na pripomínanie si pamiatky holokaustu patrí aj organizovanie besied, seminárov či iných foriem vzdelávania v oblastiach antisemitizmu a holokaustu. Rovnako by sa mala zvyšovať informovanosť verejnosti o osudoch Rómov, ľudí so zdravotným postihnutím či príslušníkov sexuálnych menšín, ktorí sa stali obeťami perzekúcií počas druhej svetovej vojny.
Slovensko už napríklad spolupracuje na projekte obnovy miesta pamäte v bývalom nacistickom vyhladzovacom tábore Sobibor. Zavraždených tu bolo takmer 25.000 Židov zo Slovenska, čo bolo najviac zo všetkých táborov.
Memorandum o porozumení bolo podpísané v septembri minulého roka vo Varšave. K ďalším signatárom okrem SR patrí Poľsko, Holandsko a Izrael. V súčasnosti prebieha úvodná fáza realizácie projektu, v rámci ktorej sa definuje rozsah a podoba budúceho miesta pamäte v Sobibore.
Múzeum holokaustu sa vytvorí v priestoroch bývalého zberného tábora Židov. Ministerstvo obrany rozhodlo o bezodplatnom odovzdaní piatich objektov, patriacich ku komplexu seredských kasární, do vlastníctva Múzea židovskej kultúry. To má na rekonštrukciu bývalých ubytovní väzňov využiť prostriedky vo výške 2,6 - 3,3 milióna eur.
Tábor v Seredi vznikol v roku 1941 využitím časti vojenského areálu. V priebehu rokov 1942 až 1944 bolo z neho deportovaných viac ako 10.000 občanov židovskej národnosti do koncentračných táborov. Pôvodne bol pracovný, mal stolárske dielne, textilné, klobučnícke, kožiarske a dielne na výrobu hračiek.
Do koncentračného strediska boli sústreďovaní Židia z vtedajších okresov západného Slovenska. Neskôr bol zmenený na zberný, s kapacitou 1200 osôb, často sa však v ňom tiesnilo v jednom čase aj 4000 ľudí, ktorých deportovali do Terezína a Osvienčimu. Zanikol počas SNP.
Dokumentačné stredisko holokaustu a Slovenský národný archív nedávno prezentovali aktuálne výsledky výskumov, ktoré dokumentujú holokaust na Slovensku. K významným objavom historikov patrili zoznamy viac ako 2700 ľudí väznených v Seredi od 19. novembra 1944 do 30. marca 1945.
Odborníci boli dovtedy presvedčení, že veliteľ seredského koncentračného tábora Alois Brunner, ktorý bol pravou rukou Adolfa Eichmanna, zničil pri svojom úteku koncom marca 1945 všetky dokumenty s menami väzňov, ktorí prešli týmto táborom.