PIEŠŤANY. Ornitológovia sú bezradní. Mokraď nachádzajúcu sa v poli pri vodnej nádrži Sĺňava zavážajú nákladné autá hlinou od minulého týždňa. Počas roka sa tu objavilo niekoľko vzácnych druhov vtákov, ktoré u nás zahniezdili.
„Prežívajú tu druhy, ktoré sme u nás doteraz nepoznali a neregistrovali. Najmä kulík morský, šabliarky či rybáriky," povedal ornitológ Pavel Kanuščák, ktorý mapuje a sleduje život v bažine. Nedávno pozoroval aj bocianovitého vtáka ibisu, ktorého v staroveku uctievali Egypťania a považovali ho za posvätného.
Mokraď s rozlohou 1.5 hektára vznikla chybou počas vypustenia Sĺňavy v lete minulého roku. „Voda vtedy prerazila na blízke pole, kam pretekala a rozliala sa," vysvetlil ornitológ.
Ochrana Sĺňavy sa na mokraď nevzťahuje
Územie s úrodnou pôdou patrí súkromnej osobe. Poľnohospodárske družstvo Piešťany plánuje v tejto lokalite pestovať jačmeň a kukuricu. Zatiaľ sa nám s nimi skontaktovať nepodarilo.
„Stupeň ochrany, ktorý platí pre vodnú nádrž Sĺňava, sa na mokraď nevzťahuje. Tá však nemá perspektívu, pretože v lete vysychá, a v tejto lokalite sa objavuje periodicky," upozornil riaditeľ Chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty (CHKO MK) Viliam Klescht. CHKO nemá možnosti ani prostriedky ako zabrániť zasypávaniu mokrade.
„Nachádza sa v poli, v ornej pôde, jej ochranu zabezpečiť nevieme," doplnil. Práve v tomto čase tu hniezdi niekoľko druhov vtákov, mnohé z nich sú na území Piešťan po prvý raz.
„Vzácnym je kulík morský, ktorý však našim územím iba prelieta. Hniezdia tu však cíbiky, šabliarky a rybáriky," uviedol Kanučšák. Prostredie, ktoré vzniklo zaliatím poľa, prilákalo aj bahniaky. Tie sa v oblasti Piešťan usídľujú len veľmi zriedkavo. Blízka vodná nádrž je pre ne nevhodná.
„Týmto spôsobom o ne prídeme. Pod hlinou už skončili aj dve hniezda trasochvosta žltého. Je to veľká škoda," doplnil ornitológ Ján Kočí. V zasypanej mokradi robil v stredu popoludní posledné fotografie vtákov. Nasledujúci týždeň ju zahrnú buldozérom.
Priestor chceli odkúpiť a ohradiť
Vtáčkari sa chceli s majiteľom poľa dohodnúť o odkúpení časti, na ktorej sa mokraď nachádza. Dokonca plánovali pestovateľovi uhradiť aj ušlý zisk.
„Nedohodli sme sa. Všetky naše návrhy odmietol," vysvetlil Kočí. Ornitológovia pripravovali ohradenie mokrade a vytvorenie akéhosi chráneného areálu, v ktorom by mohli hniezdiť vtáky. Podľa neho blízkosť hlavnej cesty im neprekážala.
„Máme nápad, že niečo podobné umelo vybudujeme pri obci Ostrov. V blízkej dobe urobíme prieskumné vrty a zistíme, ako nízko je spodná voda. Od toho sa bude odvíjať ďalší postup," skonštatoval. Ako dodal, raritu, ktorú vytvorila príroda, sa im však úplne nahradiť nepodarí.
CHKO sa obáva najmä toho, že násady vtákov sa zasypaním zničia a dôjde k zbytočnému úhynu. Situáciu na poli preto začali monitorovať. Ochranári sa pokúsia dohodnúť s majiteľom polí o pozastavení zásypových prác do doby, kým sa vtáky vyhniezdia.