TRNAVA. Skládka komunálneho odpadu na Zavarskej ceste pri Trnave patrí k tým najmodernejším z celého Slovenska. Prísne normy vrstvenia odpadu, protipožiarne i bezpečnostné opatrenia zamedzujú možnosti vzniku veľkého požiaru. Skládka je aj dostatočne „odvetraná" a preto v nej nehrozí kumulácia škodlivých plynov.
„Kvasením biologického odpadu sa vytvára skládkový plyn, ktorý tvorí prevažne horľavý metán," povedal Ľudovít Púček, riaditeľ firmy ASA.
Vypúšťanie horľavého metánu stanovuje zákon
Metán sa môže vypúšťať do ovzdušia iba za podmienky, ak jeho množstvo neprekročí povolenú, zákonom stanovenú hranicu. Na trnavskej skládke sa tento horľavý plyn donedávna vypúšťal do ovzdušia, pretože jeho hodnoty boli prípustné. Skládka rástla a spolu s ňou sa zvyšovalo aj množstvo metánu vo vzduchu.
„V skládkovej kope sa začali vytvárať nadmerné hodnoty metánu, preto sme s vypúšťaním museli prestať. Namiesto toho sme ho začali spaľovať," uviedol František Pokorný, vedúci skládky ASA v Trnave.
Metán už nevypúšťajú, namiesto toho plyn spaľujú.
Mestskí poslanci podporili ekonomické využitie plynov
Na februárovom zasadnutí mestského zastupiteľstva, trnavskí poslanci schválili materiál, na základe ktorého sa na trnavskej skládke bude vyrábať elektrická energia práve zo skládkových plynov, ktoré sa v súčasnosti spaľujú. „Tento krok sme očakávali. Ide o ekonomické využitie metánu. Prvotná investícia bude síce vysoká, no návratnosť predpokladáme približne do ôsmich rokov," potvrdil Púček.
Ešte pred tromi rokmi uzatvorilo mesto Trnava zmluvu so spoločnosťou Terrasystems z Banskej Bystrice. „Na základe tejto zmluvy táto spoločnosť zrealizovala a prevádzkuje na skládke komunálneho odpadu zariadenie na zber a zneškodňovanie skládkového plynu," informoval Peter Novák z mestského referátu verejno- prospešných služieb.
Okrem iného sa zmluvné strany dohodli, že v budúcnosti na základe vzájomného súhlasu môžu uzavrieť zmluvu o spoločnom podnikaní pri produkcii a predaji energie z extrahovaného bioplynu pomocou nainštalovaných energetických zariadení. „Vzhľadom ku skutočnosti, že v súčasnosti sa objem plynu stabilizoval, uvažuje sa o doplnení tohto zariadenia o elektrický zdrojový agregát na výrobu elektrickej energie zo zachyteného skládkového plynu," doplnil Novák. Ako ďalej pokračoval, účelom tohto projektu je využiť doteraz nevyužívaný skládkový plyn z už prevádzkovaného zariadenia, kde sa plyn spaľuje - kompresorovej stanice bioplynu, na výrobu elektrickej energie. Tá sa bude dodávať za zmluvne dohodnutú cenu do distribučnej siete.
„Príjmy z predaja elektrickej energie budú patriť spoločnosti Terrasystems, až do chvíle, kým sa nesplatia náklady stavby. Odvtedy sa budú výnosy z predaja deliť medzi mestom a spoločnosťou v pomere 50 ku 50," uzavrel Novák. Na financovanie investície pripravuje banskobystrická spoločnosť projekt pre získanie nenávratného finančného príspevku zo štrukturálnych fondov na základe výzvy Ministerstva hospodárstva SR. Dotácia z ministerstva predstavuje pre Trnavský kraj 40 percent oprávnených nákladov.