HLOHOVEC. Pamäťová inštitúcia plní dôležitú vzdelávaciu a informačnú úlohu v meste i širšom regióne, je druhým najnavštevovanejším múzeom na území Trnavského samosprávneho kraja. Za jeho vznikom je aktivita členov vlastivedného krúžku spred piatich desaťročí, ktorí svojou iniciatívou dali podnet na jeho založenie zozbieraním predmetov z vyrabovaného hlohovského zámku.
Vlastivedné múzeum sídli v časti dnes už opäť funkčného františkánskeho kláštora. Svoje expozície umiestnilo v jeho priestoroch, no výstavy realizuje vo výstavnej sieni bývalého Robotníckeho domu.
Zbierkový fond tvoria predmety z oblasti archeológie, histórie, národopisu, botaniky, numizmatiky, geológie a zoológie. Múzeum má najväčšiu entomologickú zbierku na západnom Slovensku a unikátnu zbierku modelov húb. Zaujímavá je na Slovensku ojedinelá expozícia Františkáni na Slovensku.
Unikátna je aj kópia gotického oltára Narodenia Pána z 15. storočia, ktorého originál sa nachádza v expozícii Gotika v Slovenskej národnej galérii, informoval TASR riaditeľ múzea, Jozef Urminský.
V rámci vedeckovýskumných činností sa múzeum podieľa na ochrane biotopov chránených území okresu Hlohovec. Počas archeologických výskumov objavilo roku 2006 unikátne slovanské pohrebisko z čias Veľkej Moravy v historickej Trnave, robilo archeologické výskumy na významných lokalitách na hrade Dobrá Voda a v zaniknutom kláštore v Dechticiach.
Veľká časť archeologických nálezov v zbierkach múzea však pochádza z Hlohovca, kde sa intenzívne robili archeologické výskumy v rokoch 1974 až 1990.
Ročná návštevnosť múzea predstavuje 24.000 návštevníkov. Robíme okolo 20 výstav s tematikou regionálnej histórie, umenia a prírodných vied, povedal Jozef Urminský.