TRNAVA. Už pred rokom sľubovanej monografie Dejiny Trnavy sa Trnavčania zatiaľ ešte nedočkali. Publikácia mala vyjsť vlani v rámci osláv 770. výročia povýšenia na slobodné kráľovské mesto. Radnica však svoje predsavzatie nesplnila a tak je najbližší termín uvedenia knihy určený na tohtoročné predvianočné obdobie. Aj to iba v prípade, ak sa úspešne zrealizuje výberové konanie na dodávateľa tlače. Ak nie, tak sa čas, kedy obyvatelia Trnavy knihu dostanú do rúk, opäť predĺži.
"Nepredpokladali sme, že to dopadne takto," povedal pre TASR zostavovateľ monografie, historik Jozef Šimončič. Radnica ho poverila na rok 2008 pripraviť rozšírené a doplnené vydanie Dejín Trnavy, ktoré uzreli svetlo sveta tesne pred Nežnou revolúciou, v roku 1988. Kniha vtedy vyšla v 15-tisícovom náklade, mala neskôr aj druhé vydanie a bola veľmi úspešná. A to napriek tomu, že kapitoly z novodobých dejín boli poplatné komunistickému režimu. Predtým totiž vyšlo reprezentatívne súborné dielo o meste v roku 1938, k sedemstovke Trnavy. Šimončič teraz pre monografiu oslovil rovnaký autorský kolektív.
"Niektorí autori ale nedodržali stanovené termíny," povedal hovorca trnavskej radnice Pavol Tomašovič. Ale to nie je podľa jeho slov jediný dôvod meškania projektu. "Problém nastal aj v obrazovej časti, kde sme sa rozhodli o jej obohatenie. Pri niektorých kapitolách spracovatelia obrazové podklady dodali sami, ostatné zostalo na nás. Nechceme, aby táto kniha bola iba textová záležitosť," informoval Tomašovič.
Sklz zapríčinila tiež redakčná úprava spolu viac ako 1300 rukopisných strán. Nárast rozsahu podľa Tomašoviča nakoniec vyústil do rozhodnutia, že mesto vydá monografiu v dvoch častiach, historické obdobie do roku 1945 v prvej a neskoršie obdobie v druhej časti. Zatiaľ sa pripravuje do tlače prvá časť.
O náklade knihy Tomašovič zatiaľ nechcel hovoriť, bude sa podľa jeho slov odvíjať od finančných požiadaviek na tlač. V rozpočte je na Dejiny Trnavy vyčlenená čiastka 53 110 eur