TRNAVA. Parkour je odvodený z francúzskeho slova le parcours, čo v slovenskom preklade znamená cesta, trať alebo dráha. Vyznávač tejto disciplíny sa nazýva traceur, ten čo určuje cestu, čiže opak stopára. Na Slovensku sa parkour rozšíril na prelome milénia.
Nie je to šport
„V prvom rade ide o nešportovú disciplínu, pretože šport nás zvádza k súťaženiu. V parkoure sú víťazmi všetci, ktorí dokážu prejsť trasu úspešne a bez zranenia," prezradil Václav Forman z Trnavy, ktorý sa Parkouru venuje už vyše roka v Prahe, kde momentálne žije.
V zime posilňuje doma, na základe využitia vlastnej váhy tela. Zhyby, kliky, drepy robí takmer každý deň. V lete zasa trénuje priamo na ulici.
„Tréningy sa skladajú z viacerých častí. Najskôr sa rozbeháme, rozohrejeme všetky svalové partie prostredníctvom dynamického strečingu, potom nasledujú posilňovacie prvky a nakoniec to uzavrie nacvičovanie jednotlivých techník na konkrétnych múroch, zábradliach či schodoch," potvrdil Forman.
Parkour je o efektívnom pohybe mestským prostredím
Na tréningoch sa navzájom podporujú. Nejde vraj o to, aby to vyzeralo na pohľad dobre, ale aby sa zachoval plynulý pohyb. „Základom celého parkouru je plynulosť. Bežíte strednou rýchlosťou, prejdete, prípadne preskočíte cez prekážku, no nezastavujete, ale bežíte opäť ďalej," povedal.
Ak to človek berie poctivo, základné techniky sa dajú zvládnuť za veľmi krátky čas. Všetko vraj závisí od fyzickej zdatnosti jedinca- traceura. Parkour je pre všetkých bez rozdielu veku či pohlavia. Povinná výbava pozostáva z bežeckých tenisiek a pohodlného oblečenia, ktoré sa nebojíte zašpiniť.
Alfou a omegou celého parkouru je precízny skok
„Najdôležitejším prvkom tejto disciplíny je precízny skok z bodu A do bodu B, kedy sa päty nesmú dotýkať zeme," potvrdil. To je kvôli bezpečnosti, aby nedošlo k neželaným zraneniam. Strach vraj zohráva veľkú úlohu a je dôležitým indikátorom pripravenosti tela.
Dôležité pravidlo parkouru znie: Lez iba na také miesta, z ktorých potom dokážeš aj bezpečne zísť. Pri skokoch z väčších výšok je dôležitý dopad na špičky a parakotúl, ktoré stlmia samotný náraz. Potrebné je však mať silné stehenné svaly.
Ľudia si často zamieňajú, respektíve zlučujú pojmy parkour a freerun. Ide však o dve rozdielne disciplíny. Freerun je prakticky to isté, ako parkour, ale na zdolávanie prekážok využíva aj saltá či premety. V parkoure sa tieto techniky nepoužívajú.