PIEŠŤANY. Zastupiteľstvo sa rozhodlo vytvoriť vlastný fond, do ktorého by vyčlenili ročne 50 centov (15 korún) na jedného obyvateľa.
Poslanci zvolili kompromis
„Princíp solidarity, ktorý deklaruje centrálny fond ostane zachovaný, pretože tieto peniaze bude možné v prípade nutnosti vyčleniť nielen pre Piešťany, ale všetky obce trnavského kraja," upozornila poslankyňa Mária Beňová.
Vstup do krízového fondu kraja neodporučila schváliť mestská rada. Poslanci upozorňovali najmä na nejasnosti v štatúte fondu, kde sa presne neuvádzako akým spôsobom sa bude narábať s financiami.
„Podmienky a pravidlá nie sú adekvátne rozpracované, kto bude rozdeľovať financie. Nie je tu ani faktor prevencie," vysvetlila poslankyňa Eva Wernerová.
Podľa nej chýba najmä zmapovanie ohrozujúcich území. Ako príklad uviedla každoročné záplavy v obci Ratnovce, kde napriek tomu poľnohospodári sadia na nechránenom území plodiny v pomere zvyšujúcom riziko povodní.
O tom, komu dajú peniaze, rozhodnú poslanci
Fond, ktorý zriadilo mesto bude súčasťou rezervného fondu, v ktorom majú Piešťany v súčasnosti podľa primátora Rema Cicutta niekoľko miliónov korún. Ten má na rozdiel od krajského centrálneho krízového fondu širšie zameranie, pretože nebude slúžiť len pri kalamitách a živelných pohromách, ale má pomáhať aj obyvateľom mesta v núdzi.
„Myslím, že TTSK pochopí naše rozhodnutie. Ich projekt nie je zlý, ale my musíme brať do úvahy finančnú krízu. Môžeme sa dostať do situácie, kedy budú dôležité každé peniaze na prežitie v meste - na bežný život, nielen v prípade pohrôm," vysvetlil Cicutto. Nevylúčil však, že v budúcnosti mesto svoj postoj prehodnotí a zmení.
Trnavský samosprávny kraj vytvoril centrálny krízový fond v minulom roku. Slúžiť má obciam a mestám ako zdroj peňazí na vykrytie škôd v prípade živelných pohrôm a katastrôf. Prispievať by doň mali mestá aj obce. Členstvo v ňom je však dobrovoľné. Piešťany na tento účel do rozpočtu pre rok 2009 finančné prostriedky nevyčlenili.