V Katolíckej cirkvi na Zelený štvrtok predpoludním biskupi na pamiatku ustanovenia sviatosti kňazstva slúžia sväté omše so všetkými kňazmi svojich diecéz, známe ako omše svätenia olejov (Missa chrismatis.) Kňazi počas nich obnovujú svoje kňazské sľuby pred biskupom a veriacimi.
Biskupi ich povzbudzujú, aby si uvedomili význam svojho poslania a verne slúžili Bohu a ľuďom. Pri týchto omšiach posväcujú tri druhy olejov: krizmu, olej katechumenov a olej chorých. Olej je znamením sily, má tiež liečivé účinky. V liturgii sa používa pri krste, birmovaní, sviatosti pomazania chorých a pri vysvätení kňazov. Krizma je olej, do ktorého sú primiešané voňavé prísady.
U Izraelitov a iných vtedajších národov uvádzali kráľov do úradov tak, že ich pomazali olejom. Aj slovo "Kristus" pochádza z gréčtiny (Christos) a znamená "Pomazaný". (Po hebrejsky toto slovo znie "Mesiáš".) Pomazanie krizmou pri krste alebo birmovaní znamená prevzatie úlohy žiť podľa Ježiša. Poobedňajšie a večerné sväté omše na Zelený štvrtok sa slávia na pamiatku ustanovenia Sviatosti Oltárnej.
Vo štvrtok večer slávil Ježiš poslednú večeru so svojimi učeníkmi. Ustanovil dve sviatosti - kňazstva a Eucharistie, resp. premenil chlieb a víno na svoje telo a krv. Súčasne takto odovzdal apoštolom kňazskú moc so slovami: "Toto robte na moju pamiatku. Táto svätá omša je tiež známa obradom umývania nôh dvanástim mužom. Po skončení večernej omše veriaci a duchovní spomínajú na Pána Ježiša, ako v Getsemanskej záhrade bdel v modlitbe. Apoštoli od únavy zaspali a Ježiš zostal celkom sám, opustený.
Túto udalosť symbolizuje nielen otvorený, prázdny svätostánok, zhasnuté večné svetlo pred ním, ale aj obnažovanie oltárov a odnášanie všetkých predmetov z nich.