Rok plavby na zaoceánskej výletnej lodi. Krajiny, ako Jamajka, Kostarika, karibské ostrovy, či Kanada alebo ďaleká Aljaška. Rodák z Trnavy, momentálne žijúci v Prahe, Václav „Venco" Forman (27), navštívil všetky, no najlepšie a najbezpečnejšie sa cíti iba doma.
Odbor veterina na Strednej poľnohospodárskej škole v Nitre ho bavil, má totiž rád zvieratá. Dlhodobejšie sa však tejto profesii venovať nechcel. Vždy ho priťahovali ďaleké krajiny, o ktorých toľko čítal v cestopisoch a dobrodružných románoch. Svojmu snu podriadil všetko.
Začiatky bývajú vždy ťažké
Po strednej škole začal ako sanitár na operačnom sále v trnavskej nemocnici. Práca ho síce bavila, no zárobok nezodpovedal jeho nárokom.
Z peňazí, ktoré zarobil, sa síce dokázal o seba postarať, no do „ponožky" mu z toho veľa neostávalo. Po dvoch rokoch sa rozhodol nájsť si niečo finančne výhodnejšie, aj keď nie veľmi zaujímavé.
Zamestnal sa v bývalom trnavskom Skloplaste, ako spracovateľ skleného vlákna. „Na tú dobu sa tam dali zarobiť slušné peniaze, ktoré som si odkladal, aby som mohol vycestovať," zaspomínal na svoje začiatky Václav. Vyše roka tvrdej práce mu vraj dalo veľa, ale už by sa tam nikdy nevrátil.
Rozhodol sa pokračovať v ceste za svojim snom
Počas svojho „účinkovania" v Skloplaste, sa mu naskytla životná príležitosť. „Prihlásil som sa do istej agentúry, ktorá robila pohovory na zaoceánske výletné lode, na post čašníka," prezradil. Séria úspešných vstupných pohovorov, lekárskych prehliadok mu nakoniec túto prácu zaručili. A tak, sa 3. januára pred štyrmi rokmi, vydal na svoju prvú veľkú výpravu do ďalekej Ameriky.
„Letel som z Prahy, ale kvôli hustému sneženiu, sa to na prvýkrát nepodarilo. Niekoľkohodinové meškanie mi napovedalo, že nestihnem loď v Los Angeles," dodal. A ani nestihol. Znova teda nasadol do lietadla a ponáhľal sa do mexického Acapulca, kde mala výletná loď Regal Princess, svoju prvú zastávku.
Výletná loď Regal Princess kotviaca pri pobreží Mexika.
„Štrnásť poschodové monštrum s 1500 pasažiermi na palube, so 750 členmi posádky som nakoniec v Mexiku dostihol a vydal sa na prvú plavbu. Trasa bola vždy rovnaká. Z Los Angeles cez Panamský prieplav do Miami a späť.
Prvé voľno mal na Jamajke
Práca na lodi si vyžadovala každodenné nasadenie. Niekedy ráno, inokedy večer. Voľná sú počas plavby zriedkavosťou a zaberú nanajvýš niekoľko hodín. Venco sa k tomu svojmu dopracoval až po 15 dňoch. Keď ho dostal, práve kotvili v jamajskom prístave.
„Nastúpil som do prvého taxíka na ulici. Vodičovi som dal 100 amerických dolárov so slovami: a teraz mi ukáž pravú Jamajku Boba Marleyho (smiech)." Taxikár nedbal. Hodina po turistickej štvrti, plnej krásnych hotelov, fontán, paliem, upravených chodníkov, parkov či nádherných pláží. A všetku tú krásu, strážila súkromná armáda.
Prežil by sotva 15 sekúnd
„Skutočná Jamajka leží za kopcom, za ostnatým drôtom, tvrdil mi taxikár. Neváhal som." Keď zašli za kopec, pochopil. Rozbité cesty s dierami, do ktorých vojde polovica auta, zdemolované mesto, plechové chatrče, pôvodní obyvatelia s neprívetivým výzorom tváre. „Zastavili sme na jednej križovatke v centre geta a taxikár sa ma spýtal: No čo vysadím ťa? V tejto štvrti by si prežil tak pätnásť sekúnd." Chudoba, drogy a násilie. Táto triáda vládne Jamajčanom. Prívetivý šofér mu neskôr priblížil aj miestne pomery. Vraždy a lúpežné prepadnutia sú tam na dennom poriadku.
Najčastejšie sa vraj prepadá tak, že človeka najskôr zastrelia a až potom okradnú. Nikto tam vraj nechce na seba pútať pozornosť. Drsná krajina, drsné podmienky.
Na Aljaške cítiť ruské korene
Po niekoľkých karibských plavbách výletná loď s Vencom na palube zmenila kurz. Tentokrát si to zamierila až na Aljašku. Naloďovalo sa v San Franciscu a pozdĺž kanadského pobrežia rovno do aljašských prístavov.
V roku 1967 kúpili Spojené štáty Aljašku od cárskeho Ruska približne za 7,2 milióna dolárov. Vtedajšia americká verejnosť ostro protestovala proti tomuto „nevýhodnému" obchodu.
V súčasnosti patrí tento 49. štát USA k tým najbohatším. Ropa, zemný plyn a rybolov diktujú tejto oblasti. „Aj po toľkých rokoch je tam stále cítiť ruskú kultúru. Pravoslávne kostoly, ktoré nenájdete v celej Amerike sú najväčším turistickým lákadlom." Nemenej zaujímavé, totemové parky, zasa vypovedajú o pôvodných obyvateľoch Inuitoch, teda Eskimákoch. Aljaška v ich jazyku znamená: zem, ktorá nie je ostrovom. Obrovské ľadovce, vysoké vodopády, skalné bralá, priezračné jazerá či husté ihličnaté lesy. Krajšia príroda je vraj už len v pralese.
Alcatraz slúži v súčasnosti už iba ako atrakcia pre turistov.
Sedel v cele Al Caponeho
„V San Franciscu sme často kotvili a tak som si mesto prezrel viackrát. Najviac ma upútali parky. Takmer vo všetkých sa hralo divadlo," prezradil. Vo väčšine miestnych barov, ktoré fungujú od šesťdesiatych rokov, objavil originály plagátov, ktoré pozývali na koncert Jima Hendrixa, Jima Morrisona a The Doors či Rolling Stones. V San Franciscu sa zrodilo hnutie hippies, ktorého odkaz je tam cítiť dodnes.
Cela, v ktorej sedel Al Capone.
Svetoznámy most Golden Gate ho moc nezaujal, za to návštevu legendárnej väznice Alcatraz si nenechal ujsť. Ani celu, kde si ešte v tridsiatych rokoch minulého storočia odpykával trest gangster menom Al Capone. „Alcatraz je taká polorozpadnutá ruina, no turisticky veľmi navštevovaná. Ako väznica, nefunguje od roku 1963, kedy ju z prevádzkových dôvodov zatvorili. Sedel som v rovnakej cele, ako Al Capone," zaspomínal.
Zaujal ho funkčný priestor väznice. Ani kúsok komfortu. Len tvrdá posteľ, záchodové „prkno" a mreže.
Po osemmesačnej plavbe na Regal Princess dostal tri mesiace dovolenky, ktorú kompletne zužitkoval doma, na Slovensku. Keď uplynula, vrátil sa späť, na desať mesiacov. Bola to však tá istá loď, tí istí ľudia, ktorí ho poznali, tak postup hore mal zaručený. „Ale to už je zasa iný príbeh," uzavrel Václav.