Koniec marca sa pre zárobkovo činných spája s podaním daňového priznania. Za zamestnancov ho na požiadanie vyplní zamestnávateľ, živnostníci sú väčšinou odkázaní sami na seba, prípadne na pomoc účtovníka. Priznanie si často odkladajú na poslednú chvíľu.
„Asi 60 - 70 percent fyzických osôb podá daňové priznanie v poslednom týždni. Situácia je tento rok obdobná ako v roku 2008," povedala riaditeľka Daňového úradu v Trnave Denisa Danišová. Od stredy u nich na úrade predĺžili otváracie hodiny až do 18-tej večer, v posledný marcový deň budú podľa situácie pripravení potiahnuť aj dlhšie.
Otváracie hodiny v tento deň upravila vo vybraných pobočkách aj Slovenská pošta. V Trnave bude do ôsmej večer otvorená hlavná pošta na Trojičnom námestí, pošty na Dohnányho a Mozartovej ulici budú listové zásielky prijímať do 19-tej. „Každý rok posielam priznanie poštou. Nenechávam si ho však úplne na poslednú chvíľu," povedala študentka Lenka. To svoje poslala už minulý týždeň.
Najčastejšie chyby sú z nepozornosti
Podľa skúseností riaditeľky daňového úradu robia ľudia najviac chýb v priznaniach z nepozornosti. Zabúdajú vypisovať DIČ alebo rodné číslo na všetky strany, priznanie nepodpíšu, prípadne zabudnú uviesť počet príloh. „Chybou je aj daňové priznanie vypísané v mene euro, nepredložené účtovné výkazy, či nesprávne uvedená výška odpočítateľnej položky," hovorí Danišová.
Za oneskorené podanie priznania hrozí fyzickej osobe pokuta najmenej 33,19 eur, firme 66,38 eur. Aj preto využili niektorí daňovníci možnosť požiadať o odklad podania daňového priznania. „K 24. marcu sme evidovali spolu 331 žiadostí, z toho 267 podali fyzické a 64 právnické osoby," povedala Danišová.
Na splátkach sa dá dohodnúť
Ak by daňové priznanie podali ľudia včas, ale do stanoveného termínu by daň nezaplatili, správca dane by im vyrubil sankčný úrok. Je preto lepšie dohodnúť si splátkový kalendár alebo odklad.„Platí to pre všetky druhy daní, ktoré daňový úrad vyberá. Správca dane sa bude zaoberať každou jednotlivou žiadosťou, ak bude predložená analýza finančnej a ekonomickej situácie," hovorí Danišová.
Odklad alebo splátky povolí však najviac na dvanásť mesiacov a sumu zabezpečí aj záložným právom. Za dobu skutočného odkladu alebo splátok dane musí daňovník rátať s úrokom, ktorý je vo výške trojnásobku základnej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky.