TRNAVA. Fond má slúžiť najmä v prípade živelných pohrôm. Podľa štatútu fondu majú mestá a obce prispieť sumou 0,5 eura na obyvateľa a Trnavský samosprávny kraj 0,66 eura na obyvateľa. Na účte fondu je tak v súčasnosti približne 383 390 eur, z toho 365 133 eur sem vložil TTSK a zvyšok obce. Agentúru SITA o tom informoval poradca trnavského župana Jozef Behul.
Väčšina miest a obcí v kraji je myšlienke krízového fondu naklonená, niektoré však s príspevkami čakajú, kým budú vedieť lepšie odhadnúť dopady krízy a opatrení štátu. Primátor Trnavy Štefan Bošnák by napríklad uvítal, keby bolo možné sumu zaplatiť v niekoľkých splátkach. S takýmto riešením však nesúhlasí predseda TTSK Tibor Mikuš. Pre Trnavu s takmer 70-tisíc obyvateľmi výška príspevku predstavuje takmer 35-tisíc eur. Peniaze zatiaľ neposlali ani obce Topoľníky a Trhová Hradská, ktoré minulý rok postihla veterná smršť a spôsobila im škody za niekoľko stotisíc eur.
Podľa vyjadrení starostov však do fondu určite prispejú. Urobiť tak môžu do konca júna. Účasť v CKF je dobrovoľná, avšak ten, kto neprispeje, nemá nárok na nenávratný finančný príspevok.
„Ak o pomoc požiada žiadateľ, ktorý do fondu neprispel, rada fondu môže zvážiť, že mu poskytne bezúročnú pôžičku,“ spresnil Behul.
Centrálny krízový fond TTSK má šesť členov, okrem TTSK aj mesto Trnava a štyri regionálne združenia miest a obcí pôsobiace na území kraja. O poskytnutí peňazí z fondu má rozhodovať deväťčlenná správna rada, zložená z predstaviteľov členských organizácií. Podľa Behula zatiaľ o takúto výpomoc nepožiadal nikto.