JASLOVSKÉ BOHUNICE. Ostrý výstražný signál s číselným kódom jedna dostali starostovia niektorých obcí v okolí bohunickej jadrovej elektrárne. Signál unikol z bloku V1, ktorý spravuje Jadrová a vyraďovacia spoločnosť (JAVYS).
„Spoločnosť momentálne neprevádzkuje žiadny aktívny jadrový zdroj. Na žiadnych zariadeniach Jadrovej a vyraďovacej spoločnosti nedošlo k žiadnym poruchám," povedal hovorca JAVYS Dobroslav Dobák. To, že starostovia dostali signál, ktorý môže znamenať aj evakuáciu, v atómke vysvetľujú ako technickú poruchu.
„Prišlo k technickej poruche jedného z troch systémov, ktoré slúžia na to, aby v prípade nehody bolo informované okolie. Porucha nastala pravdepodobne v elektronickom systéme, presnú príčinu teraz hľadáme," povedal Róbert Guniš, riaditeľ závodu V2. Podľa jeho slov by sa v prípade skutočnej havárie rozozvučali aj sirény a ľudia by okamžite dostali informácie aj cez médiá či obecný rozhlas.
„Signál rozhodne mali všetci starostovia v okolí piatich kilometrov, rovnako tí do okruhu dvadsať kilometrov. Nič vážne sa však nestalo," povedal Guniš. Dodal, že hneď po odoslaní signálu starostov telefonicky informovali o planom poplachu.
Signál nedostali všetci
Aj keď signál odoslal systém omylom, mali ho podľa Gunišových slov dostať minimálne starostovia obcí v okruhu piatich kilometrov od elektrárne. Do tohto územia spadá približne desiatka obcí, nie všetci starostovia však signál zaregistrovali.
„Nedostali sme nič. Čudoval som sa, pretože som sa o poruche neskôr dozvedel," povedal starosta Veľkých Kostolian Gilbert Liška. V jeho obci už jeden poplach zažili približne pred dvomi rokmi. „Vtedy sa zapli sirény, ale hneď som to overil a ukázalo sa, že išlo tiež o poruchu," povedal Liška.
Starosta Nižnej Jozef Mikuš tiež žiadnu správu o poplachu nedostal. „Neviem čo sa udialo," povedal. Na mobilný telefón mu mal prísť automatický telefonát. „Máme tu veľmi kolísavý signál. Už som to aj v elektrárni hovoril," uzavrel.
Mali evakuovať
Jedným zo starostov, ktorých ostrý signál vystrašil, bol Peter Ryška z Jaslovských Bohuníc. „Hneď som si u riaditeľa elektrárne overil, či je tento signál pravdivý. Zľakol som sa. Keby to bola pravda, museli by sme vyhlásiť poplach a evakuovať," povedal Ryška. Nepamätá si, že by takýto signál niekedy z elektrárne prišiel. „Robia sa síce pravidelné skúšky spojenia, ale tie sú označené číslom sedem a nie jednotkou," povedal.
Starostovia pritom dostávajú informácie z elektrárne na mobilný telefón. Automatický telefonát ich pri skúške spojenia vyzve, aby zadali príslušný kód. Na obecnom úrade majú okrem toho aj vyrozumievacie zariadenie, tzv. HADOS. Je to prenosná skrinka, ktorá po zaslaní signálu začne pípať a ukáže číslo, ku ktorému sa viažu presné inštrukcie.
„Nenapadlo ma, že by mohlo ísť o iný, ako cvičný signál," povedal starosta Ružindola Vladimír Púčik. Podobne zareagovali aj starostovia v Brestovanoch, či Špačinciach.
Ľudia si už zvykli
Mária Horňáková žije v tieni jadrovej elektrárne odkedy ju v roku 1972 začali stavať. Dnes má 74-rokov a nesťažuje si. „Spočiatku sme sa báli, ale teraz sme si zvykli. Prisťahovali sa sem mladé rodiny, žije sa tu dobre," hovorí. Obrovské rajčiny jej vraj na záhrade nerastú, na žiadny veľký poplach si nespomína.
„Keby bolo treba evakuovať, som pripravená na všetko. Čo si už pomôžem," hovorí predavačka v Žlkovicach. Iný postoj má Michal Gajarský. „V Žlkovciach som sa narodil. Keď elektráreň stavali, bol som dieťa. Neuvedomoval som si to," spomína. Teraz by sa už možno od elektrárne aj odsťahoval, ale nie je kam. „Mám tu korene, je ťažké niekam odchádzať," hovorí.
Posťažoval sa však na vodu zo studne, ktorú nemôže používať. „Nemá dobré hodnoty a musíme platiť za obecný vodovod. Či za to môže elektráreň nepovedali, ale kedysi bola naša voda pitná," povedal.