PIEŠŤANY. Na konferencii Slovenskej lekárskej únie špecialistov (SLÚŠ) v Piešťanoch to uviedol jej prezident Andrej Janco.
Podujatie bolo venovaná téme spoločných problémov špecialistov na Slovensku a v Česku a jeho účastníci skonštatovali, že hoci súčasné zdravotníctvo na Slovensku má črty ľavicového a v Česku pravicového smerovania, spoločné problémy aj po rozdelení v oboch krajinách pretrvávajú.
Podľa nich ani v jednom štáte nie je uspokojivo vyriešená otázka zdrojov, ich dislokácie, či príliš širokej a nedefinovanej zdravotnej starostlivosti. Konferenciu pripravila SLÚŠ v spolupráci so Združením ambulantných špecialistov ČR. Janco pre TASR uviedol, že súkromní lekári v oboch krajinách bojujú s chronickými nedostatkami a problémami.
„Naše postavenie je nezodpovedajúce tomu, čo od nás štát očakáva," povedal. Podľa jeho vyjadrenia sa nedostatok pracovnej sily v zdravotníctve nedá nahradiť tým, že štát bude prikladať lekárom ďalších pacientov a zároveň za to nedávať adekvátne platby. Všetko niečo podľa Janca stojí a ak štát sľubuje rozsah zdravotníckej starostlivosti, aký je dnes, tak to musí aj finančne vykryť.
„Tu sa porušuje zákon i ústava," konštatoval prezident SLÚŠ. Zdravotnícky systém sa musí k pacientovi stavať totožne, či je v štátnej alebo súkromnej starostlivosti.
„Nemôže z verejných zdrojov nakupovať prístrojové zariadenia iba do verejných zariadení a na nás nechať, aby sme ich platili sami. Veď ich nepoužívame na iný účel," povedal Janco. Úlohou, ale v súčasnosti aj najväčším nedostatkom štátu je podľa jeho slov vytváranie rovnakých podmienok pre hospodársku súťaž.
„Túto úlohu si štát hrubo neplní. Dochádza k deformitám a my bijeme na poplach a hovoríme, že je to zle. Všetky chlácholivé reči sú falošné. Ľudia to cítia na vlastnej koži," povedal Andrej Janco.
Účastníci konferencie, ktorá vo svojej uzatvorenej časti bola zároveň 17. valným zhromaždením únie, uložili predstavenstvu presadenie možnosti priameho využitia financií z eurofondov pre konkrétnych poskytovateľov a ich ambulancie, projektu štátnej pomoci pri vybavení ambulancií, paušálneho príplatku k dôchodku lekárom a sestrám po odpracovaní definovanej minimálnej doby v zdravotníctve na území SR a zreálnenie rozsahu poskytovanej zdravotnej starostlivosti, hradenej z verejného zdravotného poistenia.
Chcú tiež garancie úhrady výkonov zo strany štátu pri krachu poisťovne a zaistenie platobnej schopnosti Všeobecnej zdravotnej poisťovne prostredníctvom orgánov štátnej správy. Na posledný májový piatok pripravujú obe združenia spoločný Deň zdravia zdravotníkov.