PIEŠŤANY. Vzácne ginko rastie v mestskom parku v Piešťanoch pri hoteli Leier. Zatiaľ má iba deväťdesiat rokov, no vedci predpokladajú, že tieto stromy, pútajúce pozornosť pyramídovým vzhľadom, rastú dlhšie ako jedno tisícročie. Medzi tridsať jeden stromov, ktoré zachytáva kniha Stromy Piešťan ho zachytil fotograf a grafik Ľubomír Škorňák.
„Každý strom som musel fotiť v rôznych fázach, každý je zaujímavý v inom období, jeden v lete, iný na jar alebo na jeseň. Niekedy som šiel fotiť viackrát za deň," hovorí Ľubomír Škorňák.
Kritériom pre výber stromov bol najmä vek, pôvod i pôvab.
„Najvyššou drevinou v Piešťanoch je metasekvoja čínska, ktorá v budúcnosti bude vyššia ako vyhliadková Červená veža. Každý strom má svoje špecifiká," vysvetľuje autorka Eva Wernerová. Rastie v areáli záhradníckej školy a pri Hoteli Slovan. Hovorí sa o nej ako o žijúcej ihličnatej fosílii. V roku 1949 ju opäť objavili v čínskom údolí Šuj sa. Semienka sa dostali aj do európskych krajín.
„Vzácny je aj tisovec, ktorý sme museli premiestniť spoza hotela Slovan, uvidíme, či ho zachránime," doplňuje Wernerová. Tisovec dvojradový rastie v neprístupných amerických močiaroch. Na európsky kontinent ho priviezli v 17. storočí. Obvykle dosahuje výšku až 50 metrov.
Najväčšou hrozbou pre tieto stromy je podľa nej práve človek. „Tie, ktoré sme zachytili v knihe sú však už aspoň čiastočne zachránené," hovorí.
Preto nezisková organizácia ProPolis plánuje pripraviť pokračovanie publikácie, kde by zahrnuli vzácne a cenné prírodné územia Piešťan a okolia.
„Myslím, že máme ešte veľa zaujímavých stromov, ktoré nie sú síce také vzácne, ale sú pekné. Niektoré raritné kusy zase nie sú až tak fotogenické," dodáva Škorňák.
Do publikácie vyberal asi z 12 tisíc fotiek, ktoré mu v pamäti počítača zabrali viac ako 12 GB pamäte.
Knihu Stromy Piešťan predstavili po prvýkrát minulý piatok. Jej príprava trvala jeden rok a v budúcnosti by k nej mala pribudnúť mapa aj náučný chodník.