PIEŠŤANY. Virtuálnu sieť zatiaľ používajú iba dva kraje - Trnavský a Nitriansky. Tie sú navzájom prepojené s maďarským mestom Győr v Šoproňskej župe. Naposledy prostredníctvom virtuálnej reality pomáhali pri záchrane potopeného plavidla v Gabčíkove.
„Všetky vznikajúce problémy sme riešili v počítači a hneď aj priamo za pochodu, čo nám uľahčilo prácu i rozhodnutia ako postupovať," povedal zastupujúci riaditeľ Krajského hasičského a záchranného zboru v Trnave Vladimír Mrva.
Jednotlivé hasičské stanice dokážu cez sieť komunikovať pri mimoriadnych situáciách. Živelné pohromy, ekologické havárie, únik nebezpečných látok do riek či rozsiahle požiare vedia operačné strediská lepšie vyhodnotiť vďaka virtuálnej realite vo svojom integrovanom systéme.
„Virtuálna sieť je akýsi uzavretý priestor, v ktorom sa pohybujeme a vieme si nájsť dôležité informácie. Sú tu mapy, prostriedky na identifikáciu neznámych látok. Môžeme preniesť zvuk i obraz, zdieľať dokumenty. To najdôležitejšie je, že dokážeme riešiť konkrétnu situáciu a nasadiť potrebnú techniku, prípadne evakuovať ľudí," vysvetlil Martin Krajčovič z oddelenia zásahov. Systém obsahuje aj slovensko-maďarský slovník.