TRNAVA. Na valnom zhromaždení (VZ) autoklastra v utorok informáciu o nových pracovných miestach potvrdil predseda VZ a trnavský župan Tibor Mikuš. Podľa podpredsedu VZ a primátora Trnavy Štefana Bošnáka práve podpora takýchto projektov pomôže prekonať krízu a zabrzdí rast nezamestnanosti v regióne.
Aj z toho dôvodu Trnavský samosprávny kraj a mesto Trnava zabezpečujú 83 percent výdavkov AKS. Hoci pre krízu šetria vlastné výdavky a prehodnocujú investície, na financovanie autoklastra tento rok vyčlenili po 84 tisíc eur. Ako ďalej informoval Bošnák, ďalších ľudí majú zamestnávať firmy, ktoré dosiahnu rast vďaka AKS.
„Pomôžeme im, aby boli konkurencieschopní a tým udržali ďalšie desiatky a stovky pracovných miest," povedal Bošnák.
AKS chce podľa neho využiť potenciál v regióne, ktorým sú nielen spoločnosti, ale aj vysoké a stredné školy. Už dnes sú jeho pridruženými členmi Materiálovotechnologická fakulta Slovenskej technickej univerzity so sídlom v Trnave a Univerzita sv. Cyrila a Metoda v Trnave.
Ako uviedol riaditeľ AKS Štefan Chudoba, v roku 2009 pripravili pre členské firmy balíček služieb, v ktorom bude zahrnuté aj bezplatné poradenstvo zamerané na riešenie problémov najmä v súvislosti so vznikom a budovaním firiem.
Autoklaster tiež bude spolupracovať s priemyselným a technologickým parkom, ktorý vybuduje mesto Trnava. Automobilový klaster - západné Slovensko vznikol ako prvý autoklaster v SR v novembri 2007. Jeho hlavným cieľom je zvyšovať konkurencieschopnosť a kvalitu výroby dodávateľských firiem v automobilovom priemysle ako i tvorba kvalifikovaných pracovných miest.
Okrem zakladajúcich členov mesta Trnava a Trnavského samosprávneho kraja má 18 pridružených členov, ktorými sú menšie a stredné výrobné podniky, výskumné organizácie, vývojové inštitúcie a školy. Spájanie podnikov v klastri má umožniť spoločné využívanie distribučných kanálov, technológií i prístup k pracovnej sile.