TRNAVA. Zariadenie pre pacientov v záverečnom štádiu ochorenia nebude fungovať ani v najbližšej dobe. Podľa riaditeľa hospicu, Štefana Bartka, je na jeho uvedenie do prevádzky potrebných skoro 400 tisíc € ( približne 12 miliónov korún), ktorými nezisková organizácia momentálne nedisponuje.
Pomáha len mesto
Trnavský hospic podporuje od jeho vzniku len Mesto Trnava, ktoré podpísalo s ním zmluvu o spolupráci ešte v roku 2005.
Na rekonštrukciu prispelo do dnešnej doby sumou skoro 173 tisíc € (5,2 milióna korún). Za tieto peniaze urobili v hospici hrubé stavebné práce, vybudovali vodovodné potrubie, elektrické rozvody, vybudovali novú kanalizáciu a vykurovanie priestorov.
„Okrem schválených financií pomáhame hospicu aj organizáciou benifičných koncertov a podujatí. Tento rok sme pre zariadenie schválili mimoriadnu dotáciu na dokončenie hrubých stavebných prác vo výške 550 tisíc korún," povedala Mária Peciarová zo sociálneho odporu mestského úradu.
Mesto bude podľa nej podporovať hospic aj naďalej, riaditeľ hospicu Štefan Bartko však tvrdí, že podpora mesta nestačí. „Na to, aby sme dokončili všetky stavebné práce a uviedli zariadenie do prevádzky, potrebujeme približne 12 miliónov korún," povedal Bartko.
Kraj zmluvu s hospicom nepodpísal
„Od vzniku hospicu sme na ministerstvá napísali niekoľko projektov. Vždy sme však dostali negatívnu odpoveď. Podpora neprichádza ani od firiem, ktoré sme oslovili ohľadom sponzorstva," hovorí Bartko.
Nezisková organizácia sa preto s požiadavkou partnerstva obrátila na Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Riaditeľ hovorí, že táto spolupráca by mohla hospicu pomôcť v súťaži o financie z eurofondov.
„Mali by sme väčšiu šancu, ak by stál po našom boku silný partner," povedal. O podpísanie zmluvy o spolupráci s TTSK sa riaditeľ pokúšal niekoľkokrát. „Prisľúbil nám to ešte bývalý predseda TTSK Peter Tomeček. Vedenie sa však vymenilo a tak som o zmluve hovoril so súčasným predsedom Tiborom Mikušom. Osobne mi prisľúbil, že zmluvu o spolupráci podpíšeme, k jej uzavretiu však dodnes nedošlo," povedal Bartko.
Právne oddelenie TTSK rozhodlo ešte v roku 2006, že k uzavretiu zmluvy môže dôjsť, ale jej predmetom môže byť len taká činnosť, ktorej podmienkou alebo súčasťou nie je poskytovanie finančných prostriedkov.
„Na pracovnom stretnutí sa stretli zástupcovia organizácie Svetlo a zástupcovia TTSK.Zástupcovia organizácie Svetlo sa vtedy rozhodli upustiť od myšlienky vybudovania zariadenia sociálnych služieb a vybudovať iba hospic. Ten prináleží do pôsobnosti zdravotníctva," povedala riaditeľka odboru sociálnej pomoci TTSK, Blažena Flamíková.
Podľa jej slov organizácia Svetlo ohľadom podpísania zmluvy TTSK viac nekontaktovala. „Nepožiadali ani o povolenie poskytovať zdravotnú starostlivosť v zdravotníckom zariadení hospic," dodala.